V objemu hortenzij ome Marije

Posestvo Ortenia v Podčetrtku stavi na ekološko ozaveščene turiste, saj je vse na njem eko.

Objavljeno
22. marec 2014 19.28
Apartmaji Ortenia v Podčetrtku, 18. marca 2014
Mateja Kotnik, Nedelo
Mateja Kotnik, Nedelo

Na pobočju pod podčetrškim gradom so prejšnji mesec odprli vrata prvi ekološki apartmaji v Sloveniji s certifikatom Eco Hotels Certified. Na posestvu, kjer sta nekoč živela Franc in Marija Jazbinšek, jih je zgradil njun vnuk Miha Jazbinšek. Poimenovali so jih Apartmaji Ortenia, po hortenzijah, ki jih je oboževala lastnikova babica.

Azura, Herbaria, Lavanda, Rosa, Oria­na in Inocentia so imena šestih 32 kvadratnih metrov velikih eko apartmajev, ki imajo spalnico s pogledom na grad, kopalnico, jedilno mizo in dvosed, iz vsakega pa je na zgornji strani, kjer je travnik in gozd, izhod na manjšo teraso. Razlike med njimi so zgolj v barvah tekstilij, ki ustrezajo živopisanim odtenkom hortenzij.

Vse je eko. Gradnja, oprema in ponudba. Arhitektki Petra Ostanek in Tinka Prekovič sta se potrudili, da se kompleks razlikuje od zelo velikih hotelskih kompleksov v termah Olim­je, pa tudi od številnih zasebnih v Podčetrtku in njegovi okolici. »Zelo sva zadovoljni. Izpeljati kakovostno arhitekturo je vedno zahteven proces, vendar tudi izziv. Za uspešno izvedbo oz. dobro arhitekturo je potrebna sinergija arhitekta, naročnika in izvajalcev, projekti, pri katerih se to posreči, so redki. Investitorji so nama bili zelo naklonjeni, zato sva v procesu kompleksnega projektiranja v resnici veliko ustvarjali,« sta povedali arhitektki.

Zakonca Jazbinšek sta jima pustila precej proste roke, na koncu pa sta jima zaupala še notranjo opremo. Veliko je lesa (lestenci, obešalniki ...), ki daje prijeten občutek topline. Pipe niso kromane, stoli in miza so preprosti, izdelani iz masivne oljene hrastovine, zavese so lanene, brisače in kopalni plašči iz ekološkega bombaža, kozmetika naravna s certifikatom. V apartmajih ne diši po cvetju, ampak po glini. Vse stene imajo nam­reč glinen omet.

Za ogrevanje vode in prostorov uporabljajo obnovljiv vir energije – vodo, ki jo črpajo iz 80 metrov globoke vrtine, za sanitarno vodo in zalivanje zbirajo deževnico s streh, pisarniški in promocijski material je iz recikliranega papirja, čistila, ki jih uporabljajo, so le ekološka. Izpolnili so tudi dva pomembna trajnostna vidika: sodelujejo z lokalnimi kmetijami, kjer kupujejo lokalno pridelano, po možnosti ekološko, zaposlili so domačinko, kmalu pa se bo morda našlo še eno novo delovno mesto.

Pod krošnjo stare češnje

»Poleg lepote naravnega okolja in miru je celotna posest – o tem sem prepričan – prežeta s pozitivno energijo, saj se svoje ome Marije spominjam kot vedno nasmejane, ki nas je pri svojih poznih sedemdesetih in zgodnjih osemdesetih nemalokrat pričakala pod krošnjo stare češnje. To smo ohranili kot osrednji del rajskega vrta, ob južnih terasah apartmajev,« je povedal Miha Jazbinšek. »Svoje prve izkušnje z lokalno in ekološko pridelano hrano sem pridobil ravno na posestvu Ortenia, ko nas je oma Marija oskrbovala z doma pridelano vrtno zelenjavo, prav tak občutek pa želimo pričarati tudi gostom,« razloži Miha Jazbinšek.

Pred vrata vsakega apartmaja so zato postavili lesen čok, na katerega vsako jutro gostom nastavijo izbrano košarico z zajtrkom. »Košare 'holanderce' smo kupili pri ribniških suhorobarjih. Napolnimo jih tako, kot si želijo gostje,« je povedala domačinka Vlasta Počivavšek, vodja apartmajev Ortenia. Gostje imajo med drugim na izbiro svež domač kruh z okoliških kmetij, mleko in mlečne izdelke, mesne izdelke, jabolčni sok, pa tudi zeliščne čaje po recepturi patra iz bližnjega minoritskega samostana Olimje. Ker je posestvo sestavni del Kozjanskega in Obsotelja, ki je prepoznavno po starih sortah jablan, so gostom ves dan na voljo tudi sveža jabolka.

Sliši se le cerkveni zvon ...

K apartmajem Ortenia spadajo še manjši fitnes in prostor za masažo, savne in skupni prostor za druženje. »Naši ciljni gostje so ljudje, ki iščejo mir in zasebnost. Zaradi naše majhnosti je stik z njimi zelo individualen in oseben. To je naša prednost,« je povedala Vlasta Počivavšek. Prav mir in tišina sta tista, ki goste najbolj presenečata in navdušujeta. »Ker smo na hribu nad vasjo, nas hrup s ceste ne doseže. Edina zvoka, ki se slišita, sta odzvanjanje zvonov v bliž­njem cerkvenem zvoniku in ptičje petje, ki ga je na pragu pomladi še kako lepo poslušati,« razloži Vlasta Počivavšek.

V Ortenii veliko stavijo predvsem na tuje, ekološko ozaveščene turiste. »Med tistimi, ki jim ni vseeno, kje bivajo in kaj jedo, je največ Skandinavcev, sledijo jim Avstrijci in Nemci. Veliko gostov pa si obetamo tudi iz najbližje Hrvaške,« je napovedala sogovornica. Apartmaji imajo štiri zvezdice. Izpolnjujejo vse kriterije in zahteve, da so lahko pridobili nemški certifikat pri Eco Hotels Certified. A to ne pomeni, da lahko zaspijo na lovorikah. »Vsako leto bodo preverjali, ali se držimo dogovorjenega, vsako leto moramo predlagati tudi izboljšave,« je razložila Vlasta Počivavšek. »Z gradnjo in začrtanim upravljanjem nizkoenergijskih eko apartmajev Ortenia želimo pojem eko oz. trajnostni turizem v Sloveniji prenesti z deklarativne na izvedbeno raven, hkrati pa si želimo, da bo Ortenia pripomogla k dvigu kakovosti turistične ponudbe tako v Podčetrtku kot širši regiji,« je povedal lastnik in investitor Miha Jazbinšek.

Dragocena dediščina

Posestvo sta leta 1970 kupila Franc in Marija Jazbinšek. Gospodar je bil sodnik v Šmarju pri Jelšah, Marija gospodinja, ki je skrbela za dom in družino s tremi otroki. Njena strast so bile rože, predvsem vrtnice, oleandri in hortenzije. Okoli domačije jih je bilo kmalu toliko, da so ustvarile velik cvetoč vrt, ki so mu domačini pravili rajski. Veliko hortenzij, pa tudi sadnih dreves, je njun vnuk Miha, ki je k babici in dedku hodil na počitnice, ohranil. »Z arhitekturo sva samo poveličali prekrasno naravo, ki skozi velika okna vstopa v apartmaje. Vez med preteklostjo in sedanjostjo so najlepši elementi starega vrta; oreh na vhodu, košata češnja, sliva ob meji in seveda hortenzije, ki dajejo stavbi ime. Nova zasaditev je gozd, ki prehaja na vrt in sadno drevje, ki dopolnjuje sadovnjak. Izbrane so samo avtohtone rastline: češnje, slive, ribez, maline, šmarnice, šipek, bršljan, bezeg, dren, veliko leske ... ki ustvarjajo divji vrt,« sta pojasnili arhitektki, ki sta prepričani, da sta v Podčetrtku ustvarili butični turistični objekt. Ko bodo to odkrili tudi gostje, se za prihodnost Ortenie ni bati.

***

Prihodnjič: Muzikafe, Ptuj