Zares se tokrat ne bo nihče vzel

Prireditev bo končala gasilska parada.

Objavljeno
12. julij 2014 19.34
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Semič – Danes ob 16. uri se bo s prireditvijo ob 120-l etnici prostovoljnega gasilskega društva Semič končala tridnevna etnološka prireditev Semiška ohcet. Osrednji dogodek je sobotna poroka po starih lokalnih običajih. Ker se letos noben par ni odločil za takšen skok v zakonski stan, je del obreda prikazala folklorna skupina Semiška ohcet.

Seveda je bilo to šranganje, brez katerega tradicionalne poroke skoraj ni mogoče izpeljati, poleg tega so nastopajoči prikazali še svetenje in prihod neveste na dom. »Svetenje je značilno samo za območje Semiča, takšnega obreda drugje ne poznajo. Sosedje do novega doma mladoporočencev postavijo in prižgejo bakle v dolžini 500 metrov, tako da par proti hiši prvič gre skozi dim,« opisuje svetenje članica organizacijskega odbora Tanja Prešeren Banovec.

Po lokalnih starih običajih se je od leta 1995, ko so prireditev obudili, poročilo 29 parov iz vse Slovenije. Tako kot letos se je nekajkrat že zgodilo, da prave poroke ni bilo, zato pa jih je bilo kakšno leto več, tudi po štirje ali pet parov. »Objavimo razpis, na katerega se lahko prijavijo pari, ki se poročajo prvič. Poroka mora biti civilna in cerkvena, par mora biti oblečen v belo obleko naše folklorne skupine,« navaja Tanja Prešeren Banovec pogoje, ki jih postavijo kandidatom za poroko. »Mi poskrbimo za prstana, torto, šopek, prispevamo za del pogostitve in prispevamo bogato balo. Za pogostitev svatov pa morata poskrbeti mladoporočenca sama,« še opisuje sogovornica.

Dogajanje v organizaciji turističnega društva Semič v sodelovanju s Kulturnim centrom Semič se je začelo že v petek z odprtjem 20. semiške ohceti. Nastopila je skupina Tambolina. Med drugim so odprli štiri tematske razstave: poročne pogrinjke belokranjskih gostincev, darvite okuse pit Društva kmečkih žena, fotografsko razstavo Andreja Matiča Ohcet naj bo! ter slikarsko razstavo lokalnega društva likovnih ustvarjalcev Medkulturni dialog. Ogledati si jih bo mogoče še danes do 18. ure.

Včeraj je med dogodki vsakdo lahko našel nekaj zase. Pohodniki so se podali na krožno pot po Semiški gori, kolesarji pa na turo po okolici mesta, otroci so si lahko ogledali predstavo gledališča Ku-kuc, nastopila je domača godba na pihala. »Tradicionalen je že blagoslov motoristov. Vsako leto se jih dogodka udeleži približno 40 iz vse Slovenije,« je povedala Tanja Prešeren Banovec. Sledilo je še srečanje ljudskih pevcev in godcev ljudskih viž Bele krajine, po prikazu semiške poroke pa so se obiskovalci lahko zabavali še ob živi glasbi.

Tridnevno dogajanje v Semiču, ki se ga zadnja leta udeleži približno 3000 obiskovalcev, se bo zdaj končalo z gasilsko parado in kulturnim programom (ob 16. uri) v počastitev 120-letnice delovanja tamkajšnjega prostovoljnega gasilskega društva. Gasilci bodo prevzeli tudi novo gasilsko vozilo, sledil bo še zabavni program z ansamblom.