Zdravnikov primanjkuje, a so kljub temu brezposelni

Kako je mogoče, da smo v Sloveniji še pred dvema letoma govorili o velikem pomanjkanju zdravnikov, danes pa je skoraj cela generacija brezposelna?

Objavljeno
18. maj 2013 20.13
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika

Odgovor ni preprost, razlogov je več. Toda dejstvo je neizprosno: 500 prostih delovnih mest v osnovnem zdravstvu in hkrati 153 brezposelnih zdravnikov.Najprej je treba povedati, da večina brezposelnih zdravnikov, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, po sedanjih zakonih ne more v ordinacije!

To so namreč zdravniki z diplomo in strokovnim izpitom, ki pa morajo biti pred začetkom dela z bolniki vključeni v nadaljnje izobraževanje, torej v specializacijo. Izjema so bile do nedavnega zaposlitve na delovnem mestu sobnega zdravnika v bolnišnicah (brez specializacije), vendar je zaradi administrativnih ovir (osebno dovoljenje ministra za zdravje), odkar velja Zujf, to zelo oteženo. Izjema so tudi zdravniki volonterji, ki lahko delajo v bolnišnicah, a ne dobivajo plače. Narobe svet.

Previsok vpis in 
uvoz tujih zdravnikov

Iniciativa zdravnikov za transparentno in kakovostno javno zdravstvo, ki je prejšnji teden glasno opozorila na problem zaposlovanja mladih zdravnikov, je analizirala vzroke za to stanje. Ugotavlja, da je glavna krivda v slabem načrtovanju v preteklosti in odsotnosti vsakršnega načrtovanja v zadnjih letih.

Zadnja projekcija potreb po zdravnikih je bila pripravljena pred dobrim desetletjem (2002) in je poskušala pogledati v prihodnost do leta 2032. Kazala je na kronično primanjkovanje zdravnikov, zato je bila kmalu za tem ustanovljena druga medicinska fakulteta (v Mariboru) povečan pa je bil tudi vpis na medicinsko fakulteto v Ljubljani.
Podatki kažejo, da je bilo leta 2003 1120 študentov medicine, diplomiralo jih je 163. Leta 2011 je bilo študentov 1894 (70 odstotkov več), diplomiralo jih je 206.

Kljub tolikšnemu številu vpisanih pa se je vlada pred tremi leti odločila za pospešen uvoz zdravnikov iz tretjih držav. Prijavilo se jih je več kot 300, večinoma iz držav nekdanje Jugoslavije, zaposlilo se jih je (podatek je iz lanskega oktobra) nekaj več kot 130. Zakon je napisan tako, da imajo tuji zdravniki pri zaposlitvi prednost pred domačimi.

Kriza: zaposlovanje ustavljeno

Toda kmalu po tem »uvozu« je bilo zaposlovanje v javnem sektorju popolnoma ustavljeno, tudi za zdravnike. Začelo se je dogajati, da tudi specialisti - torej zdravniki po 12 letih izobraževanja - ne dobijo zaposlitve. Zdaj jih je sedem prijavljenih na zavodu za zaposlovanje, nekateri drugi so zaradi eksistenčne nuje odšli v tujino. Pri tem ni zanemarljiv strošek: 12-letno izobraževanja zdravnika stane 293.100 evrov. Velika izguba je, če zdravnik ne dela. Še večja, če odide iz države.

»Danes ne zna nihče odgovoriti, koliko zdravnikov specialistov lahko sistem zaposli do leta 2025. Nihče tudi nima podatkov o produktivnosti, ni normativov, nihče ne meri obremenjenosti kadrov. Toda če se ne bo nič spremenilo, bomo izgubili celo generacijo mladih zdravnikov, ker bodo prisiljeni oditi v tujino. To bo povzročilo kolaps zdravstvenega sistema v prihodnosti,« je dejal Danijel Bešič Loredan iz Iniciative zdravnikov za transparentno in kakovostno javno zdravstvo.

Na spomladanskem razpisu specializacij, ki poteka prav zdaj in pomeni za zdravnike zaposlitev, ni dovolj mest za vse diplomirane zdravnike. Na cesti bo ostalo 120 zdravnikov. Če jesenskega razpisa ne bo, bo ob koncu leta brezposelnih vsaj 300 zdravnikov!

Nujni ukrepi

Iniciativa zdravnikov vlado poziva, da se začne takoj ukvarjati s problemom. Takoj mora preklicati spodbujanje uvoza zdravnikov iz tujine. Za 15 odstotkov mora zmanjšati vpis na medicinski fakulteti. Predlagati mora spremembo zakona o zdravniški službi in takoj znova uvesti sekundariat (oblika zaposlitve za zdravnike), v času katerega naj zdravniki šest mesecev delajo v osnovnem zdravstvu, šest pa na sekundarni ravni.

Čas sekundariata naj se šteje v specializacijo. Razmisliti je treba o triletni začasni licenci za delo zdravnikov na urgenci. Zdravniki, ki imajo pogoje za upokojitev, naj se takoj upokojijo in dajo prostor mladim. Upokojene zdravnike je treba povabiti k sodelovanju v drugih oblikah dela.