Zdravstvene kolonije: Letovali na račun otrok?

ZZZS ovadil organizatorja kolonij iz severovzhodne Slovenije.

Objavljeno
01. junij 2014 00.01
SLOVENIJA DEBELI RTIČ, 21.08.2009 LETOVANJE OTROK IZ ČERNOBILA NA DEBELEM RTIČU.FOTO LJUBO VUKELIČ/DELO/
Mateja Kotnik, Nedelo
Mateja Kotnik, Nedelo
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ostro zavrača trditve o zaostrovanju kriterijev ali celo o »varčevanju« pri organizaciji zdravstvenih letovanj otrok. »Ta pravica se ni spremenila že dvajset let, res pa je, da ZZZS zaradi nekaterih hudih nepravilnosti in celo goljufij letos zahteva natančnejše dokumentiranje zdravstvene ogroženosti otrok, ki je pogoj za zdravstveno letovanje,« so pojasnili na ZZZS, kjer so enega od organizatorjev kolonij, po naših podatkih iz Šmarij pri Jelšah, zaradi več kršitev celo prijavili policiji. Preiskava še poteka.

V javnost so novice o zaostrovanju kriterijev, po katerih lahko otrokov pediater predlaga napotitev v zdravstveno kolonijo, prišle iz območnega združenja Rdečega križa Maribor, kjer se bojijo, da bodo zaradi takšnega razpisa tokrat odpeljali na morje manj otrok. V podjetju Pinesta, ki zdravstvene kolonije organizira na Gorenjskem, pravijo, da bodo na morje odpeljali morda celo več kot polovico manj otrok kot lani.

Po pravilih zdravstvenega zavarovanja ZZZS večkrat hospitaliziranemu ali pogosteje bolnemu otroku sofinancira letovanje v organizirani in strokovno vodeni zdravstveni koloniji. »Pogoja večkratne hospitalizacije ni mogoče razumeti ali tolmačiti drugače, kot da je bil otrok hospitaliziran dvakrat ali večkrat, prav tako ne pogoja obolevnosti. Odločitev oziroma predlog za napotitev v zdravstveno kolonijo pa poda otrokov pediater. Torej je to strokovna odločitev zdravnika, ki najbolje pozna svojega pacienta,« pojasnjujejo na ZZZS.

Preplah med pediatri

»Zaradi takšnega zapisa in opredelitve, da bodo v primeru napačno zapisanih zdravstvenih diagnoz zdravniki nosili vso odgovornost, celo plačilo stroškov letovanja, je nastal preplah. Odziv pri pisanju predlogov za napotitev otrok na zdravstveno letovanje je kar dve tretjini manjši kot lani!« je povedal Alojz Kovačič, sekretar območnega združenja Rdečega križa Maribor. »Na območnih enotah ZZZS opozarjajo na kriterije, ki se niso spremenili od leta 1994. Se je pa kaj drugega! Denimo zdravstveno stanje otrok v naši regiji; je pod povprečjem v Sloveniji. Ali pa to, da se povečujejo motnje v psihološkem in čustvenem razvoju otrok. To pa ni zapisano v medicinski dokumentaciji. Sistematično naraščajo tudi hrbtenične težave. Te zanesljivo najbolje zdravimo z vsakodnevnim plavanjem v morski vodi. Pa astmatiki; ne hospitalizirajo jih več, ker so se starši usposobili za pomoč, zdravstvene probleme pa rešujejo kar po telefonu. Da o duševnih stiskah otrok, katerih starši so ostali brez službe, sploh ne izgubljamo besed. Ali pa o zlorabljenih in pretepenih otrocih ...« našteva Alojz Kovačič.

ZZZS opozarja, da so se v preteklosti v zvezi z zdravstvenim letovanjem otrok dogajale kršitve, ki jih želijo odpraviti. »Zdravstvena kolonija je namenjena otrokom z zdravstvenimi težavami, in nikakor ne zdravim, ki jim starši zaradi finančne stiske ne morejo omogočiti letovanja na morju. Še manj so te napotitve namenjene organizatorjem, izbranim na javnem razpisu, in njihovemu finančnemu poslovanju,« je iz ZZZS sporočil Damjan Kos. Po njegovem se lahko letovanja za otroke iz socialno ogroženih družin upravičeno sofinancirajo iz drugih virov (občine, država, humanitarne organizacije, donacije), in ne iz strogo namenskih prispevkov, ki jih zavarovanci in delodajalci vplačajo pri ZZZS za obvezno zdravstveno zavarovanje.

Organizatorja preiskuje policija

V zvezi s kršitvami lani je ZZZS organizatorja iz severovzhodne Slovenije pred nekaj meseci prijavil policiji. Na policijski upravi v Celju so to potrdili, a ker preiskava še poteka, podrobnosti niso posredovali. Povedali so le, da primer preiskuje Policijska postaja Šmarje pri Jelšah v sodelovanju s kolegi v Kopru.

Pri pregledu medicinske dokumentacije ovadenega organizatorja je namreč ZZZS ugotovil, da se je zdravstvene kolonije iz zdravstvenih razlogov udeležila manj kot četrtina napotenih otrok. Po izjavi enega od pediatrov je izbor potekal tako, da je center za socialno delo poslal sezname otrok, njihovi zdravniki pa so morali preveriti le, ali so ti dovolj zdravi, da lahko gredo na morje. Organizator je lagal tudi o trajanju kolonije; otroci so bili na morju le devet dni, in ne trinajst, kolikor jih je organizator zaračunal zavodu.

Še več. ZZZS je dobil račun za letovanje za kar trinajst otrok, ki na morju sploh niso bili. Tisti, ki pa so odpotovali z njim, so morali prispevati kar 110 evrov, in ne 40, kolikor je pisalo v prijavi na razpis. »Na podlagi izjav nekaterih staršev, in ker osebje z lokacije letovanja prikriva podatke, ZZZS sumi tudi, da so se na računu za letovanje otrok znašli tudi stroški za bivanje sekretarja organizatorja, njegove družine in prijateljev v hotelu na lokaciji letovanja. Ker dokazov za to ZZZS ni mogel sam pridobiti, je zadevo odstopil policiji,« je še pojasnil Damjan Kos z ZZZS.