Kajzerce: Lahko noč in veliko sreče

Demagoško početje, neutemeljene obtožbe, javni napad na domoljubje političnih nasprotnikov.

Objavljeno
16. marec 2014 21.13
kajzerca
Rok Kajzer, notranja politika
Rok Kajzer, notranja politika
Ste se kdaj vprašali, kakšen bo nekoč v daljni prihodnosti vaš »profil« na Wikipedii? Ne? Stvar utegne biti zanimiva, saj bo to čas, ko boste pod rušo in svoje biografije ne boste mogli popraviti. Če pa ste v življenju počeli packarije, vam tako ali tako ne bo pomoči. Poglejmo primer nekdanjega ameriškega senatorja Josepha Raymonda »Joeja« McCarthyja. Od zvezde do dna. Ali pa primer njegove sopriimenjakinje.

Gre za Evo Raymond »Janez« McCarthyjevo, ameriško političarko slovanskega rodu, republikansko senatorko iz zvezne države New Slovenia. Leta 2013 je postala najbolj prepoznaven obraz te sicer najbolj zaostale ameriške zvezne države, saj je vodila senatna pododbora za iskanje rud in sovražnikov republikanske stranke ter za razkrivanje preteklih in sedanjih komunističnih zarot.

Senatorka je zaslovela v času vodenja tega izjemno pomembnega pododbora, še posebej pa po tem, ko je, prav v času hladne vojne v New Slovenii, začela javno trditi, da ključne položaje v zvezni državi na široko obvladujejo ljudje, ki hočejo izvesti komunistično subverzijo.

S pomočniki, uglednimi zgodovinarji, ki so preiskovali arhive zvezne države, je trdila, da so se številni komunisti, socialisti, demokratični socialisti, levi socialdemokrati, sovjetski vohuni in drugi sovražni elementi infiltrirali v oblast zvezne države in seveda tudi drugam.

Obdobja senatorkine tovrstne prakse, torej iskanja komunističnih zarotnikov, nekdanjih likvidatorjev ter bivših in sedanjih socialističnih politikov, se je v letih 2013 in 2014 prijelo ime »irglizem«, čeprav nihče ne zna natančno pojasniti, od kod ta izraz. Nekateri analitiki predvidevajo, da je to tajna kratica za »iskanje rdeče golazni levičarske«.

Kakorkoli, z današnjega gledišča se izraz uporablja za demagoško početje, nepremišljene in neutemeljene obtožbe, kot tudi za javni napad na značaj ali domoljubje političnih nasprotnikov. Dokazov za svoje senzacionalne trditve namreč nikoli niso predložili. Tovrstna praksa je dobila še imena »lov na čarovnice«, »protikomunistični križarski pohod« in kršitev državljanskih pravic.

Senatorkino početje so v tistem času obsodili tudi nekateri mediji. Novinar časnika New Ljubljana World Telegrame Frederick Woltman, ugleden novinar in izpričani antikomunist, je v članku senatorko obtožil »divjega sprevračanja dejstev«. Najbolj znani napad nanjo pa je izvedel Edward R. Murrow v oddaji Poročilo o senatorki Evi Raymond »Janez« McCarthy.

Predvajal je posnetke z njenih zaslišanj v pododboru, v zaključku pa med drugim dejal: »Njen 'uspeh' je zmeda, ki jo ustvarja v javnosti ... Vedno moramo vedeti, da obtožba še ni dokaz in da obsodba lahko sledi šele na podlagi dokazov in pravnega postopka ...« In sklenil z besedami, da »senatorka sicer ni ustvarila stanja strahu, ga je pa izkoristila, uspešno«.

Potem ko je njeno početje spregledala tudi javnost in so postajali nezadovoljni celo njeni republikanski kolegi, so ji v senatu odvzeli pododbor. V tem parlamentarnem domu je sicer še delovala, ob strani ji je zvesto stal le še senator Wine Upthesame, sicer nekoč del komunističnega režima, danes pa oster kritik rdečih. Vendar se je Evina kariera končala, kolegi in kolegice v senatu so se je izogibali, njene govore so v prazni dvorani poslušali zgolj najzvestejši strankarski kolegi, retvital jo je samo še predsednik republikanske stranke. V medijih o njej in njenem delovanju ni bila zapisana niti črka več.

Dodatno branje: Joseph Raymond »Joe« McCarthy. Kljub številnim podobnostim ni znano, ali sta bivši senator iz Wisconsina in bivša senatorka iz New Slovenie v kakršnemkoli sorodu.