Kajzerce: Pazi, rumeni gredo!

Znameniti izrek »druže plavi, 
ne udaraj po glavi« 
je zdaj »gospod žučko, pazi na mojo bučko«.

Objavljeno
03. januar 2014 20.45
POLICIJA 2022
Rok Kajzer, Ozadja
Rok Kajzer, Ozadja
Ljubljana, 1. januarja 2022 – Z današnjim dnem je začela tudi operativno veljati uredba o vozilih, plovilih, oborožitvi in posebni opremi policije, ki jo je vlada sprejela daljnega 2. januarja 2014. Naj spomnimo, vlada je takrat med drugim določila, da bodo policijska vozila poleg modre dobila še rumeno barvo, sprememba pa je uradno začela veljati osem let pozneje, torej prav zdaj. Uvedba policijskih vozil v novih barvnih odtenkih je dvignila na noge Mariborčane, saj so takoj prepoznali poskus rehabilitacije nekdanjega župana Franca Kanglerja, ki se je hvalil in prikazoval z rumenimi sončnicami. Dogodke in proteste zoper novo barvno opremo policijskih vozil v štajerski metropoli so že označili za »sončnično revolucijo.« Meščane je še posebej pogrelo dejstvo, da sončnično barvo uvajajo v organ, ki ga je modro-rumena politika v letih 2012 in 2013 zlorabila za obračun s tistimi, ki so na ulicah in trgih hoteli zrušiti skorumpirano mestno oblast.

Protest zoper 50 odtenkov rumene se je nato seveda razširil po vsej državi. Vendar pa so se tokratnim protestom presenetljivo pridružili tudi policisti, ki prav tako ostro nasprotujejo uvedbi barve sonca. »Jasno je, da so policisti zoper rumeno barvo, a ne iz političnih razlogov. Protestu smo se pridružili, ker so se nekatera uveljavljena in splošno sprejeta poimenovanja v nekaj dneh spremenila, in nova nam niso všeč,« je za naš časnik dejal Rafael Rumenko, predsednik enega od območnih odborov policijskega sindikata. »Prav včeraj smo tlačili nekega nasilneža v marico, ko je začel vpiti, da ga v banano že ne bomo tlačili. Pazite: marico zdaj že vsi kličejo banana. Samo zaradi te rumene barve,« je pojasnil.

Tudi z drugih policijskih uprav poročajo, da so se standardna poimenovanja bistveno spremenila. Eden od mulcev, ki so jih policisti zalotili pri pisanju grafitov, je ostale opozoril z vzklikom »pazi, rumeni gredo«, kar je med možmi postave povzročilo pravo zmedo, saj so bili navajeni, da jih označujejo s plavo oziroma modro barvo. Še bolj pa so jih razbesnila druga ljudska poimenovanja. Med najnovejšimi izrazi za policiste, ki že krožijo v javnosti in po spletnih omrežjih, so kanarčki, papapagaji, koruzniki, rumenjaki, limone in kitajčki. Kadar so izkušnje s policijo pozitivne, pa jih državljani ljubkovalno imenujejo sončki. »Sončki so danes ulovili lumpa, ki mi je v trgovini odtujil denarnico,« je denimo za neko televizijo dejala 79-letna Zlatka Gelbfarbe iz Kranja.

Drugi uradni slogani, ki smo jih podedovali iz bivše Juge, so se prav tako korenito spremenili. Znameniti izrek »druže plavi, ne udaraj po glavi« je zdaj že spremenjen v »gospod žučko, pazi na mojo bučko«. Tudi zato policisti ne verjamejo več zatrjevanjem vlade iz leta 2014, da so vozilom dodali rumeno barvo, da bi bila prevozna sredstva bolj vidna, pač pa je v ozadju poskus diskreditacije tega organa.

Zaradi nove barve imajo policisti povrhu težave v postopkih. Pred sodniki namreč storilci prekrškov in kaznivih dejanj svoje početje opravičujejo s stanjem »žuta minuta« (rumena minuta), kar po prostem slovarju žive slovenščine (razvezan jezik) pomeni »trenutek oziroma daljše obdobje povečane čustvene občutljivosti; popizditis. Osebi v takšnem stanju grejo vsi na živce, je izredno slabe volje, zato moramo biti zelo previdni, kaj ji rečemo.« In ker policisti s takšnimi osebki niso zelo previdni pri izrazoslovju, se storilci pred sodniki vse pogosteje izgovarjajo na barvo, ki so jo zagledali na vozilih, plovilih, oborožitvi in posebni opremi policije.

Tik pred koncem redakcije smo dobili obvestilo, da se je nova rumena barva z večine vozil sprala. Izbrali in kupili so jo na javnem razpisu. Gre za kitajsko barvo, katere cena je bila 9 centov za liter in je bila na razpisu najcenejša. Barva priznanega proizvajalca, ki je niso izbrali, je bila namreč dražja za 7 centov.