Utrinki

Tedenska prežvekovanja

Objavljeno
08. januar 2012 13.10
Posodobljeno
09. januar 2012 05.00
Ozadja
Ozadja
»Vsega imam poln k.... Meni je vseeno za vse skupaj. Najraje bi videl, da čim prej doktoriram in dobim službo v Franciji.«

Rado Pezdir, pogajalec Državljanske liste Gregorja Viranta, je pred koalicijskimi pogajanji, ki jih je označil za »izgubljanje časa in življenja«, pozabil, da lahko v Francijo poleti z bližnjega Brnika. Dvakrat na dan, tudi z nizkocenovno letalsko družbo.

»Škoda, da ne morete novinarji z nami v operacijsko dvorano. Videli bi, da na koncu meseca nimamo niti pitne vode v plastenkah, ker smo denar za tisti mesec že porabili. Kadar se kirurgi odločamo, čemu se bomo odpovedali, se seveda odpovemo vodi zase. Ne moremo se odpovedati niti, s katero šivamo bolnice po operaciji.«

Zdravnik Leon Meglič z ljubljanske ginekološke klinike je v Delu državljanom in predvsem tistim, ki zagovarjajo varčevanje v zdravstvu, svetoval, naj razmislijo, kdaj se bodo poškodovali. Predlaga, da ne konec meseca.

»Ustavno smo prišli do roba, ko bomo ali suvereno propadli ali pa se bomo suverenosti odpovedali. Bil bi že čas, da kdo zavpije, da je cesar gol in da sta ustava in pa volilni sistem, kakršna imamo, slaba. Potrebujemo novo družbeno pogodbo in ustavo.«

Dejan Verčič, profesor odnosov z javnostmi, je v Večeru namignil, da je treba udariti po mizi in doseči spremembe. Bi sam želel spreminjati? Namig bodočemu mandatarju?

»Dosegli smo zelo pomemben rezultat. Moram reči, da smo bili varčni.«

Finančni minister Franc Križanič je oceno realizacije lanskega proračuna, kot je poročal Dnevnik, sklenil optimistično. V nasprotju z vse bolj zadolženimi Slovenci, ki imajo zaradi »varčevanja« države vedno manj pravic.

»V roza trenirko pa na referendum. Ni druge.«

Solastnica Cafeja Open Barbara Rajgelj je na tviterju združila dva izmed trenutnih »problemov« slovenske družbe. Lahko pričakujemo še eno analizo tako imenovanih novih državljanov, tokrat roza trenirkarjev, ki se bodo udeležili referenduma? Se bosta pod njo skupaj podpisala Tomaž Majer in Aleš Primc?

»Vlade ne sestavljajo tuji veleposlaniki in nobeni drugi tuji predstavniki. Vlado sestavljamo mi, ljudje v Republiki Sloveniji, in naše politične stranke.«

Predsednik Danilo Türk se je na tiskovni konferenci, na kateri je mandatarstvo podelil Zoranu Jankoviću, ostro odzval na izjave ameriškega veleposlanika Josepha Mussomelija. Morda pa nam pri sestavljanju vlade koristila (še) kakšna pomoč? Počasneje tako ali tako skoraj ne gre.