Akos spet samovoljno v dražbo frekvenc

Frekvence: direktorat za informacijsko družbo v nadzor nad agencijo.

Objavljeno
23. april 2015 20.07
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Ljubljana – Potem ko Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) ob pripravi lanske megadražbe frekvenc za mobilno telefonijo ni upoštevala priporočil resornega ministrstva, bo podobno prakso, kot vse kaže, ubrala tudi pri snovanju naslednjega podeljevanja frekvenc. Regulator namreč ne čaka niti na strateške usmeritve države niti na mnenja operaterjev.

Agencija je pripravo nove dražbe, na kateri bi med drugim podelila frekvenčni pas 700 MHz, ki ga je doslej zasedalo oddajanje televizijskih kanalov, napovedala že lani jeseni. Operaterji so bili nad tem začudeni, saj je minilo komaj pol leta od megadražbe, na kateri so Telekom Slovenije, Simobil in Tušmobil za uporabo frekvenčnega prostora skupaj odšteli več kot 146 milijonov evrov. Na pozive interesnih združenj industrije je Akos privolil v posvet in se zavezal tudi k javnemu posvetovanju, k čemur pa ga tako ali tako obvezuje zakon o elektronskih komunikacijah. Čeprav v agenciji zakon berejo drugače in tudi javni posvet imenujejo z angleško skovanko call for input, kar bi pomenilo poziv k dajanju predlogov. Vendar teh predlogov regulatorju ni treba upoštevati. Zakon pa po mnenju agencije dopušča izjeme, da lahko podeljuje frekvence tudi brez pridobivanja mnenj zainteresirane javnosti. Na posvetu na gospodarski zbornici je po naših informacijah večina navzočih operaterjev zahtevala običajen postopek javnega posvetovanja, ki predvideva strokovno pripravljena izhodišča regulatorja, v agenciji in tudi v direktoratu za informacijsko družbo pa ga še vedno označujejo za call for input.

Poleg tega so iz Akosa na združenje za informatiko na GZS in sekcijo operaterjev elektronskih komunikacij kmalu po posvetu poslali dopis, da »ne bodo čakali na strateške usmeritve vlade – kar jim prav tako nalaga zakon –, ampak, da bodo v skladu s programom dela začeli snovati strategijo podelitve frekvenc za frekvenčni pas 700 MHz in druge pasove ter v okviru tega intenzivirali sodelovanje z deležniki«. Napovedali so tudi dražbo prihodnje leto, za kar so že sklenili približno 200.000 evrov vredno pogodbo z izvajalcem DotEcon, čeprav soglasja industrije in vlade o dražbi še nimajo.

Zgodba se ponavlja

»Takšno ravnanje je povsem arbitrarno. Ponavlja se zgodba preteklega večfrekvenčnega razpisa, kjer je ob neaktivnosti resornega ministrstva in države in ob neupoštevanju pozivov operaterjev glede potreb po frekvencah Akos deloval samovoljno in ni upošteval temeljnih zakonskih določb glede izvrševanja strateških usmeritev ministrstva ter izvedbe obveznega javnega posvetovanja,« je dogajanje komentiral direktor združenja za informatiko in telekomunikacije Dušan Zupančič.

V Akosu odgovarjajo, da razpisa ne bodo objavljali brez strateških usmeritev vlade. Vprašljivo je, ali jih bo ministrstvo pripravilo pred novembrsko konferenco Mednarodne zveze za telekomunikacije, na kateri bodo določili pravila in razdelitev frekvenčnega pasu 700 MHz. »Pri strokovnem delu v zvezi s podeljevanjem frekvenc pa agencije ne zavezujejo strateške usmeritve ministrstva, saj je za to pristojna kot pooblaščen organ za upravljanje radiofrekvenčnega spektra v Sloveniji,« so prepričani v Akosu.

Medtem naj bi direktorat za informacijsko družbo pripravljal nadzor zakonitosti delovanja Akosa. Direktor direktorata Marjan Turk je to potrdil, dejal pa je, da ni povezan s pripravo nove dražbe, temveč da tovrstnega nadzora od obstoja Akosa še niso opravili. Kdaj bodo nadzor sprožili in kdo ga bo opravil, pa še ni povsem jasno.