Akos test net bi lahko nadomestil priljubljeni speedtest

Telekomunikacijski regulator je vzpostavil storitev za merjenje hitrosti in ostalih parametrov fiksnih in brezžičnih omrežij.

Objavljeno
17. september 2015 16.50
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Predvsem naprednejši uporabniki pametnih telefonov poznajo orodje speedtest za merjenje hitrosti povezave. Zdaj je Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) zagnala podobno, a naprednejšo in bolj odprto storitev, imenovano akos test net.

Storitev je na voljo v spletnem brskalniku na naslovu www.akostest.net ter v obliki aplikacij za android in ios. Za meritve je Akos oz. njegov izbrani izvajalec, avstrijsko podjetje Specure, postavil štiri strežnike v prostorih Arnesa. Dva strežnika, vsak z obojestransko gigabitno povezavo, skrbita za dejansko merjenje hitrosti in ostalih parametrov v omrežju, dva strežnika pa sta namenjena bazi podatkov in vsemu ostalemu. Na Akosu zagotavljajo, da so pripravljeni hitro povečati kapacitete, če bi se izkazalo, da zdajšnje ne zadostujejo. Za Arnes pa so se odločili, ker so »nevtralen« teren in ker imajo do tja vsi operaterji take ali drugačne povezave. Za celoten projekt so v Akosu brez upoštevanja ddv-ja za zdaj porabili 70 tisoč evrov.

Dostop do podatkov

Direktor regulatorja Franc Dolenc poudarja, da je test odprtokodne narave in da so vsi podatki javni (po anonimizaciji). »Nismo želeli graditi samo še enega speedtesta, ampak narediti korak naprej in uporabnikom ponuditi dodatne informacije, saj test ne meri samo hitrosti povezav, ampak tudi parametre omrežja, med drugim to, katera omrežna vrata so morebiti zaprta. Z analiziranjem statističnih podatkov bomo poskušali identificirati področja, kjer je pokritost s hitrimi omrežji slabša. Pričakujemo pa tudi, da bo iz podatkov kaj potegnil še kdo drug, tudi operaterji,« je še pojasnil direktor Akosa.

Storitev omogoča vpogled v prej opravljene teste, njihovo razvrščanje po različnih parametrih in iskanje v njih. Izrisuje tudi zemljevid testov z upoštevanjem podatkov in na voljo bo mesečna datoteka z rezultati v obliki csv, kar pomeni, da je podatke mogoče razporejati v tabele in jih obdelovati. Uporabnik med drugim med rezultati testa, ki traja približno 20 s, tudi vidi, kakšno količino podatkov je prenesel. V grobem velja, da je hitrost v smeri proti uporabniku (v Akosu so uporabili izraz pritočna hitrost) v megabitih dokaj natančen pokazatelj količine prenesenih podatkov v megabajtih. Razlika v primerjavi s speedtestom (ameriškega podjetja Ookla) pa je predvsem v tem, da pri Akosovem testu dobimo bistveno več informacij o omrežju in njegovem obnašanju. Razlika med hitrostmi pri obeh storitvah je odvisna predvsem od tega, kje so strežniki in kakšne so povezave do njih.

Za zdaj je test popolnoma informativne narave. Z njim ni mogoče operaterju dokazovati, da je hitrost povezave slabša od obljubljene ali da so se dogajale upočasnitve. Za kaj takega ni podlage niti v zakonu o elektronskih komunikacijah niti kje drugje. Si pa v Akosu želijo, da bi se sčasoma to spremenilo.