T-Mobile nakazuje, kakšno izigravanje nevtralnosti prihaja v Evropo

Ameriški mobilni operater bo začel brezplačen prenos podatkov ponujati še znotraj storitev pretočnega videa.

Objavljeno
11. november 2015 11.15
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Medtem, ko je v Sloveniji vsaj do uveljavitve uredbe o enotnem telekomunikacijskem trgu taka praksa prepovedana − morda bo ostala tudi potem −, ponekod drugod mobilni operaterji nadaljujejo »podarjanje« prenosa podatkov znotraj določenih storitev. Torej s tako imenovano ničelno tarifo (zero rating). Ameriški T-Mobile je svojo tovrstno ponudbo z glasbenih storitev razširil še na storitve pretočnega videa. In s tem še enkrat pokazal, zakaj je tako, na prvi pogled do uporabnikov prijazno ponujanje prenosa podatkov v resnici škodljivo za nadaljnji razvoj interneta in spletnih storitev.

Ameriška veja vodilnega nemškega operaterja si na vse kriplje prizadeva postati relevanten igralec na trgu, ki ga obvladujeta giganta Verizon in AT & T, vsak z več kot sto milijoni uporabnikov. V tem boju si izmišlja različne na videz prijazne možnosti, ki naj bi prepričale uporabnike, da jih omenjena giganta skubita, zavajata in jim otežujeta izbiro. Med drugim je T-Mobile že pred časom začel ponujati brezplačni prenos podatkov za izbrane storitve pretočne glasbe, teh je že več kot 30, včeraj pa je napovedal še enako ponudbo za video, imenovano binge on.

Tako se uporabnikom T-Mobila niti prenos podatkov, ki ga bodo ustvarili z gledanjem videa na telefonih, ne bo štel v zakupljeno mesečno kvoto. Vključena je vrsta storitev, med drugimi netflix, hbo go, hulu in vevo. Bo pa kakovost slike omejena na razločljivost 480p. Če bo uporabnik želel jasnejšo sliko, se bodo podatki odštevali od mesečne kvote.

Operater ni dobri mož

Znova izpade, kot  da je operater Miklavž, Božiček ali dedek Mraz, ki svojim naročnikom daje darila. Vendar je praksa nevarna, ker se operater postavlja v vlogo glavnega in edinega odločevalca. On namreč odloča, katera storitev je vključena in katera ne − v konkretnem primeru, denimo, manjkata youtube in vimeo − in tako diskriminira tako naročnike, ki si želijo gledati katero od nepodprtih storitev, kot ponudnike teh storitev, ki bodo pri tem operaterju zanesljivo imele manj gledalcev. Vprašanje je tudi, kakšno možnost imajo novi, mali ponudniki, da se uvrstijo na tak seznam. In kako hitro lahko kdo s seznama izpade, če bo počel nekaj, kar operaterju ne bo všeč. Ta tudi samovoljno določa pogoje − kdaj je prenos brezplačen in kdaj ne. Čeprav pri T-Mobilu trdijo, da ne kršijo internetne nevtralnosti in da binge on s tem sploh nima povezave, to po našem mnenju ne drži. Operater se postavlja v vlogo odločevalca, ne prepušča izbire uporabnikom in diktira, kdo je na internetu privilegiran in kdo diskriminiran.

Na podoben način bodo verjetno tudi v Evropi po uveljavitvi omenjene uredbe lahko operaterji določali, katere storitve so »posebne«, specializirane in imajo zato pravico do hitrejšega in prednostnega prenosa po žicah in po zraku. Le nacionalni regulatorji še stojijo med ponudniki dostopa do interneta in razmahom specializiranih storitev, ki bodo omejene na določena omrežja in določene naročniške pakete, posebej plačljive ali dostopne samo ožjemu krogu uporabnikov.