Dell venue 8 7840: Sladko tablično presenečenje

Ena najtanjših tablic razveseljuje z ostrim zaslonom, majhno težo in trajanjem baterije, fotografska novost pa razočara.

Objavljeno
28. julij 2015 16.37
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Nič presenetljivega ni, če na pompozno napovedan izdelek nazadnje čakamo mesece ali ga sploh ne dočakamo. Ko sta Dell in Intel lani sredi septembra na konferenci za razvijalce IDF predstavila »najtanjšo tablico na svetu«, imenovano venue 8 (7840), sta oznanila, da bo na voljo do konca leta. Dejansko jo je bilo v ZDA mogoče kupiti sredi zime, v zahodni Evropi pomladi, k nam pa je preizkusni primerek zašel tik pred poletjem. Zato zdaj lahko razkrijemo svojo oceno tablice, ki nas je takrat v San Franciscu na pogled precej pritegnila, če bi se jo slučajno kdo namenil naročati iz Nemčije ali od kod drugod.

Glede pojavnosti in občutka v rokah ni bilo dvoma že pred skoraj enim letom in ga ni zdaj - venue 8 je ena najbolje izdelanih androidnih tablic. Ima enegantno, črno kovinsko ohišje, je res tanka in tudi lahka, a vseeno se zdi trpežna. K prestižnemu izgledu precej doda še res tanek rob okrog zaslona na kar treh stranicah tablice, kar je velik odmik od večine konkurenčnih izdelkov. Le spodaj (če tablico držimo v pokončnem položaju) je roba precej več. Kar niti ni slabo, saj je tablico nekje pač treba držati. In ker je zadnja stran precej gladka, venue 8 ni ergonomski biser. Je pa vsaj lahka.

In ima osupljiv zaslon. Razločljivost 2560 x 1600 na 8.4 palcih (21,34 cm) diagonale da kristalno jasno sliko, dobra kontrastna razmerja in globoka črnina pa še dodaten učinek kakovostnega prikaza. Barvna pravilnost je vprašljiva, a se z njo nihče ne bo ukvarjal. Dell s tem modelom ponuja enega najlepših prikazov v androidnem tabličnem svetu, le velikost pisave je treba prilagoditi svojim očem, da vse skupaj ni premajhno. Tudi Intelov štirijedrni procesor z najvišjim taktom 2,3 GHz nima težav s tako razločljivostjo in prenesetljivo je inženirjem v tanko ohišje uspelo vgraditi zadostno veliko baterijo za kakšnih šest do osem ur delovanja.

Realsense obeta, a je implementiran slabo in v napačni napravi

Glavni razlog, poleg procesorja, da je Dell za predstavitev tablice izkoristil Intelovo konferenco IDF, je v fotografskem delu tablice. Ta uporablja Intelovo tehnologije realsense, ki z dvema dodatnima fotografskima tipaloma omogoča nekatere trike. Podobno kot nekdaj telefoni htc one je po tem, ko je fotografija že zajeta, možno spremeniti točko izostritve. Ali pa izmeriti razdalje med določenimi točkami na fotografiji. Oba trika sta zanimiva za nekajminutno igranje in če bi tovrstno tehnologijo vgradili v običajen (robusten) pametni telefon, bi morda lahko prišla prav obrtnikom za hitre izmere prostorov (ko pridejo na ogled in morajo približno izračunati površine in s tem cene).

Na tej konkretni tablici pa si z njima ne da kaj dosti pomagati. Prvič zato, ker je tablica že sama po sebi neprikladna naprava za fotografiranje, s konkretno zasnovo ohišja, ki ga ni kje prijeti in kjer je mogoče brez težav zakriti vsaj eno od tipal, pa še posebej. Drugič zato, ker je fotografska kakovost slaba. V dobri svetlobi še nekako gre, dokler sonce ni premočno in vse skupaj izgleda, kot bi bilo fotografirano skozi okno, ko pa svetloba malo pade, se enako hitro zniža nivo detajlov, nesorazmerno naraste količina šuma in izgubi se barvna nasičenost (vse je precej bledo in sprano). In tretjič, vsi ti triki so na voljo, dokler je uporabnik v privzeti aplikaciji. Če si fotografije ogleduje (in jih obdeluje) kjerkoli drugje, se izgubijo. Kljub novi tehnologiji se tablice dell venue 8 ne splača kupiti zaradi fotografskih lastnosti.

Nad androidnimi tekmeci, ipad še vedno boljši nakup

Pa se jo splača kupiti, ker je dobra tablica? O tem, da je ena bolj atraktivnih androidnih tablic ni dvoma. Veliko raje bi jo imeli kot plastični samsung galaxy tab s ali sony xperia z3 tablet compact. Pa vendar zanjo ne bi plačali 375 evrov, kolikor trenutno stane v Nemčiji. Še posebej, ker za ta denar ponuja le povezljivost wi-fi in je za več kot 50 evrov dražja od ipada mini 2, še vedno kralja malih tablic. Veseli pa nas Dellov nepričakovan in pretežno uspel poskus na tem področju in upamo, da bodo Američani naslednjič nekoliko realneje oblikovali ceno in tablico ponudili še kje drugje, kot zgolj na petih najbolj zanimivih trgih.