Dvajset let največjega IT-dogodka pri nas

 Microsoft je v Portorožu znova pritegnil množico na NT-konferenci.

Objavljeno
20. maj 2015 12.44
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Portorož – Največja slovenska in tudi ena pomembnejših regijskih konferenc s področja informacijskih tehnologij se je za 20-letnico vrnila na Obalo in znova poteka v večjem obsegu. Tudi zato, ker Microsoft letošnjo NT-konferenco uporablja za stopnjevanje vznemirjenja pred izidom ključne in enotne različice oken windows 10.

V Portorožu se je letos po uradnih podatkih zbralo več kot 1700 razvijalcev, IT-strokovnjakov in direktorjev, ki v podjetjih odločajo o informacijskih storitvah in napravah. Že na pogled je udeležencev več kot zadnji dve leti, ko je NT-konferenca gostovala na Bledu, vseeno pa je gneče v dvoranah, razstavnih prostorih in na parkiriščih manj kot v časih pred krizo, ko sta bila tako Microsoft kot njegov glavni slovenski dogodek na vrhuncu pomembnosti. Zdaj je sicer še vedno največji svetovni proizvajalec programske opreme v vlogi izzivalca, saj sta Apple in Google prevzela vodilno vlogo s svojima mobilnima platformama ios in android. Microsoft se zato poskuša na novo pozicionirati kot ponudnik programov in storitev, ki omogočajo večjo produktivnost. Obenem pa poskuša biti tudi ponudnik bolj inteligentnih orodij, ki po besedah direktorja slovenske podružnice Microsofta Roberta Trnovca »razumejo kontekst in znajo predvidevati ter razvrščati stvari po pomembnosti«. Žal navidezna pomočnica Cortana, ki je ena glavnih razlikovalnih prednosti windows 10 pred drugimi platformami, ne razume slovenščine in je s slovenskimi nastavitvami tudi v angleški različici ni mogoče uporabljati.

Eden glavnih govorcev drugi dan konference Mark Minasi je poudaril tudi pomembnost gladkega povezovanja v oblak, kar je danes ključnega pomena. Kmalu petina podjetij ne bo več imela nikakršne svoje infrastrukture, ampak se bo zanašala izključno na ponudnike računalništva v oblaku, je napovedal Minasi. Morda tudi zato v Microsoftu že govorijo, čeprav še ne povsem uradno, da bo windows 10 zadnja (klasična) različica oken, nato bodo le še konstantne nadgradnje operacijskega sistema oziroma platforme, na kateri bodo slonele vse storitve. Podobno kot pri operacijskih sistemih tudi pri največjih oblačnih ponudnikih poteka ostra tekma, pri čemer v zadnjem času Microsoft s svojo platformo azure po velikosti dohiteva globalno še vedno najmočnejši Amazon (z oblakom aws). Pri tem je vsaj v Evropi pomembno tudi, kdo lahko zagotovi spoštovanje vseh zakonov.

Microsoft je ob 20-letnici NT-konference pogledal tudi v preteklost. Nekdanji direktorji slovenske podružnice so na kratko spregovorili o dosežkih in tedanjem obdobju. Tako je Aaron Marko, ki je Microsoft Slovenija vodil prvi, zatrdil, da so že takoj poskušali uveljavljati interese Slovenije znotraj velike korporacije, kar je privedlo do prvih poslovenjenih različic worda in oken. Jaka Stele pa je dodal, da so bile nekatere ideje iz Slovenije celo tako drzne, da so na sedežu korporacije slovensko podružnico skoraj ukinili.