Google chromecast audio: Pretočna glasba na nepovezan hi-fi

Googlov zvočni plošček za stare glasbene sisteme je enostaven in uporaben, ne omogoča pa vsega, kar bi si želeli.

Objavljeno
13. februar 2016 16.49
Lenart J. Kučić
Lenart J. Kučić

V slovenskih gospodinjstvih je še veliko zmogljivih predvajalnikov glasbe: glasbenih sistemov, sprejemnikov, aktivnih zvočnikov in drugih naprav, ki imajo samo eno veliko pomanjkljivost. Ne znajo predvajati pretočne glasbe. Zanje so pri Googlu predstavili chromecast audio.

Glasbeni chromecast je precej drugačen od običajnega chromecasta, ki je namenjen pretakanju videa. Podoben je majhnemu hokejskemu ploščku ali piškotku jaffa. Na ohišju ima poleg gumba za prvo povezavo samo vhod usb (za napajanje) in zvočni izhod (line out in optični). S priloženim kablom ga je mogoče povezati samo na 3,5-milimetrski zvočni vhod, s katerim so opremljeni aktivni zvočniki. Lastniki glasbenih komponent pa bodo potrebovali še kak dodaten kabel, če bodo hoteli »spametovati« stare predvajalnike.

Nastavitev je preprosta. Napravo prijavimo v brezžično omrežje in jo spoznamo z aplikacijo chromecast na mobilni napravi – Applovi ali androidni. V mobilni aplikaciji nato izberemo skladbo ali podkast in jo pošljemo v ploščico, ki je priključena na stari glasbeni sistem. Kakovost predvajanega zvoka je zelo dobra, še zlasti če ponudnik pretočne storitve podpira predvajanje nestisnjenega glasbenega zapisa (96 KHz / 24 bit). V tem primeru je zelo težko zaznati razliko med pretočno glasbo in posnetkom na glasbeni zgoščenki.

Določene aplikacije ga ne podpirajo

Aplikacija podpira možnost gostovanja (predvajanja glasbe s tujih mobilnih naprav, ko pridejo obiski) in predvajanja v več prostorih (multi-room, za kar potrebujemo dodatne glasbene chromecaste). Najboljšo uporabniško izkušnjo lahko pričakujejo lastniki androidnih mobilnikov, čeprav je aplikacija na voljo tudi za Applov sistem ios. Na obeh sistemih so delovale »neodvisne« glasbene storitve (spotify, deezer …) in predvajalniki podkastov. Le pri »domačih« storitvah – google play, youtube in apple music – postane predvajanje bolj zapleteno.

Pri Googlu zelo očitno pričakujejo, da se bodo kupci zvočnega chromecasta naročili na storitev google play music, saj so namenoma omejili predvajanje glasbe z youtuba – ki ga brez težav podpira chromecast video (mobilna aplikacija youtube noče poslati zvoka na zvočni chromecast). Za podobno omejitev so se odločili pri Applu, saj tudi aplikacija apple music noče pošiljati glasbe na googlovo ploščico.

Googlov predvajalnik pretočne glasbe ni idealna rešitev za vse uporabnike. Novejši glasbeni sistemi in aktivni televizijski zvočniki (»soundbars«) podpirajo povezavo bluetooth, zato ne potrebujejo zvočnega chromecasta. Za predvajanje glasbe na zabavi ali pikniku je bolje izbrati prenosni zvočnik bluetooth, kakršne ponujajo vsi veliki proizvajalci glasbenih komponent (Sony, Philips, Bose, Logitech …), saj jim glasbene trgovine in storitve ne morejo vsiljevati omejitev. Chromecast audio je zato primeren predvsem za lastnike starejših kakovostnih glasbenih sistemov, ki potrebujejo samo nekaj dodatne »pameti«. V tujini stane približno 40 evrov in za to ceno ponuja veliko.