Intel obupal s procesorji za telefone in tablice

Konec proizvodnje procesorjev atom in množično odpuščanje je zadnje dejanje neuspeha naveze Wintel v mobilnem svetu.

Objavljeno
03. maj 2016 15.45
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret

Prvi iz nekdaj nezlomljive naveze Wintel je že opustil misel, da bi v zdajšnjem valu mobilnih naprav igral pomembnejšo vlogo, počasi pa se očitno vdaja še drugi. V Microsoftu so nedavno priznali, da razvoj windows 10 za mobilnike (nekdaj windows phone) letos ni med prioritetami, zdaj pa so še v Intelu potrdili informacije analitika Patricka Moorheada, da ukinjajo procesorje atom za telefone in tablice (s kodnimi imeni sofia in broxton). Za mobilne naprave bodo razvijali le še »modeme«, torej čipe za povezljivost - pred leti je Intel prevzel del nemškega Infineona, ki se je ukvarjal s tem - še posebej za prihodnjo, peto generacijo mobilne telefonije.

Intel je sicer nedavno objavil načrt prestrukturiranja in novo strategijo korporacije. Ne samo, da se ji načrti glede procesorjev za mobilne naprave kljub milijardnim vlaganjem niso izšli, tudi trg osebnih računalnik je v upadanju in treba je iskati nove priložnosti drugod. V Intelu jih vidijo v računalništvu v oblaku in podatkovnih središčih, internetu stvari, pomnilniških čipih in programabilnih rešitvah. Obenem pa zatrjujejo, da bodo še naprej zasledovali Moorov zakon, ki velja že pol stoletja, a je zaradi težav pri prehodu na 10-nanometrski proizvodni proces na preizkušnji. Reorganizacija bo letos in prihodnje leto zahtevala zmanjšanje števila zaposlenih za 12 tisoč.

Brez možnosti proti Qualcommu

V mobilnem svetu je Intel zamudil vzpon pametnih telefonov in procesorjev na osnovi specifikacij britanskega podjetja Arm, ki jih je še posebej uspešno razširil Qualcomm, za njim pa še drugi proizvajalci (Mediatek, Samsung, Huawei, Rockchip, ...). S svojimi procesorji atom je nato poskušal prodreti predvsem s subvencijami proizvajalcem, kar ga je po neuradnih informacijah stalo najmanj deset milijard dolarjev, te procesorje pa sta najbolj redno uporabljala tajvanski Asus (v telefonih in tablicah) in kitajski Lenovo (večinoma v tablicah) ter še nekateri manj znani kitajski proizvajalci. Microsoft s tablicami surface (brez oznake pro) ni naredil večjega preboja. Tudi omenjena proizvajalca sta v zadnjem času vse bolj prehajala na procesorje arm, za katere je prilagojena vsa programska oprema (android).

Procesorji atom so večinoma izgubljali zmogljivostne primerjavi s Qualcommovimi snapdragoni in Samsungovimi exynosi, poleg tega je Intel pozno integriral ustrezno podporo za omrežja lte. Ukinitev je udarec tudi za sanje tistih, ki so upali na uresničitev Microsoftove vizije o enotnem okolju na vseh napravah, saj domnevnih novih telefonov in tablic surface z Intelovimi procesorji, ki ne bi zahtevale prilagajanja programske opreme, zagotovo ne bo. Oba nekdanja računalniška monopolista bosta tako v času mobilnih naprav stavila predvsem na oblak, kar po mnenju analitikov ni napačna strategija.