Kazen za zapiranje podatkovne pipice

Ameriškemu velikanu mobilne telefonije AT & T grozi sto milijonov dolarjev kazni zaradi zavajanja naročnikov.

Objavljeno
20. junij 2015 17.26
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Ameriška zvezna komisija za komunikacije FCC z največjo izrečeno kaznijo v svoji zgodovini poskuša prisiliti ponudnike mobilne telefonije, da bi bolj iskreno razkrili podrobnosti na videz radodarnih ponudb. Prva tarča je bila družba AT & T, kazen zaradi zniževanja hitrosti prenosa podatkov pa znaša kar sto milijonov dolarjev.

Pri FCC so prepričani, da je podjetje zavajalo kupce, ko jim je prodalo pakete z »neomejeno« količino prenosa podatkov. Komisija, ki pod vodstvom predsednika Toma Wheelerja ubira bolj potrošnikom naklonjeno politiko pri dostopu do interneta, je namreč ugotovila, da je drugi največji operater mobilne telefonije v ZDA močno upočasnil hitrost prenosa, ko so uporabniki presegli mejo petih gigabajtov prenesenih podatkov na mesec.

AT & T je oglaševal hitrost od pet do dvanajst megabitov na sekundo na svojem omrežju četrte generacije (lte), po omejitvi se je ta znižala na pičlih 512 kilobitov na sekundo. Pri čemer je za prenos kakovostnega videa potrebnih okoli 3,5 megabita na sekundo. Zvezna komisija je prejela na tisoče pritožb potrošnikov, ki so doživeli nenaden padec hitrosti, v najhujših primerih je upočasnitev trajala celo dvanajst dni na mesec.

Operater je sporočil, da bo »na vso moč izpodbijal trditve FCC«, saj je na svoji spletni strani pred štirimi leti objavil, da lahko uporabniki kljub paketom z neomejenim prenosom podatkov »doživijo upočasnitev hitrosti, potem ko njihova poraba v enem obračunskem ciklu doseže raven, ki jih uvršča med pet odstotkov največjih porabnikov podatkov«. Toda pri zvezni komisiji pravijo, da objava ni bila dovolj jasna.

AT & T je že leta 2010 prenehal ponujati pakete z neomejenim prenosom podatkov, a je naročnikom že sklenjenih razmerij dovolil, da jih obdržijo. Takšne ponudbe so bile včasih priljubljen način za privabljanje strank, toda s pametnimi telefoni je apetit potrošnikov po podatkih skokovito narasel. Po podatkih skupine CTIA, ki zastopa brezžično telekomunikacijsko industrijo, so Američani lani po mobilnih omrežjih prenesli 4 milijarde gigabajtov podatkov, dvajsetkrat več kot pred petimi leti.

Nevtralnost v praksi

FCC se je pri odločanju oprl na pravilo o odkritosti naročniških razmerij, ki so ga uvedli z leta 2010 sprejetim paketom določil o nevtralnosti interneta. Z njimi so hoteli preprečiti vpliv ponudnikov interneta na prenos vsebin do potrošnikov. Sodišče je večji del paketa sicer razveljavilo, pravilo o odkritosti pa je ostalo. Letos je FCC internet razglasil za javno storitev, kar prinaša še strožja pravila o njegovi nevtralnosti. Čeprav tudi okoli te odločitve teče sodna bitka, pa je prejšnji petek začela veljati in že prinesla prve posledice.

Po poročanju Wall Street Journala je tudi tretji največji ponudnik mobilne telefonije Sprint opustil sporno prakso upočasnjevanja podatkov, potem ko je lani podobno kot AT & T napovedal kazni za pet odstotkov podatkovno najbolj potratnih uporabnikov. V podjetju so sicer prepričani, da jim tudi nova pravila dovoljujejo omejevanje, a jih je kazen za tekmeca prepričala, da so ubrali takšen korak. Poseg FCC bi lahko doletel četrtega ponudnika T-Mobile, ki prav tako nekaterim uporabnikom privija podatkovno pipico.

Podjetje v lasti nemškega Deutsche Telekoma je sicer več pozornosti vzbudilo z napovedjo, da proučujejo združitev s ponudnikom satelitske televizije Dish. Povezovanje se zdi logična izbira, saj ima Dish v lasti frekvence, ki jih T-Mobile potrebuje za širjenje svojega omrežja četrte generacije. Še posebej ker naj bi FCC po napovedih zavrnil njihovo zahtevo, naj država prihodnje leto na dražbi frekvenc da prednost manjšim družbam pred velikanoma Verizonom in AT & T.