LG-jeva moč črnine

Korejski proizvajalec uvaja nove premijsko podznamko in stavi na televizorje z zasloni oled.

Objavljeno
06. januar 2016 10.08
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret
Las Vegas - Televizorji so zadnjo večjo revolucijo doživeli v prvih letih tisočletja, ko se je začel množičen prehod s katodnih na ploske zaslone. Kasnejše dodajanje treh razsežnosti (3d) in višanje razločljivosti v 4k oz. uhd nista imela enakega učinka. V LG-ju verjamejo, da lahko to področje znova pretresejo z zaslonsko tehnologijo oled. Čeprav denimo v Samsungu za svoje izboljšave tehnologije lcd uporabljajo povsem enake opise, a o tem več v ločenem članku.

LG podobno kot večina drugih velikih proizvajalcev želi prodati čim več naprav v (naj)višjem cenovnem razredu, zato v letošnjim letom vzpostavlja novo podznamko LG signature (podpis), v njej pa bodo izdelki z elegantnejšim oblikovanjem, naprednejšimi funkcionalnostmi in več sloga.

Najbolj izpostavljena novost nove linije je televizor oled g6. Z njim poskuša LG še bolj poudariti prednost zaslonske tehnologije oled, ki lahko zaradi tega, ker vsaka točka na zaslonu sveti sama od sebe - ne potrebuje osvetlitve od zadaj ali strani - prikazuje popolnoma črno barvo. Zaslon pa ima tako tudi večje kontrastno razmerje in pri LG-ju poudarjajo, da je tudi svetilnost boljša kot pri televizorjih lcd. Čeprav so ti precej napredovali v zadnjih letih. Pri LG-jevem novincu seveda ne manjka kratica hdr, tukaj menda še izboljšana, kar pomeni dodatno »izboljševanje« ali izumetničevanje slike z algoritmi za visok dinamični razpon. Televizor ima vgrajeno tudi novo Dolbyjevo zvočno tehnologijo dolby vision, v kateri bo denimo Netflix ponudil določene filme.

Poleg štirih družin televizorjev oled bo LG letos prodajal še televizorje lcd 4k z oznako super uhd. Tudi ti bodo imeli izboljšano svetilnost in izpopolnjen hdr.

Še naprej se nadaljuje tudi tekma, kdo bo izdelal najtanjši televizor. LG-jev najnovejši oled ima vsega 2,57 mm debeline. Kje so vsi priključki na predstavitvi niso povedali, sklepamo pa, da so ali v stojalu, ki ima tudi zvočnike (vključno z basovskim), ali pa je določen del zadnje strani odebeljen. Tudi televizorji lcd tega korejskega proizvajalca se še naprej tanjšajo. Nekateri letošnji modeli so tanjši od sedmih mm. Kakšen smisel ima ta tekma, presodite sami. Po našem mnenju prav veliko potrebe po tem ni, je pa vsekakor pohvalno, da večina današnjih televizorjev okrog zaslona skoraj nima več roba, in tako zasedejo manj prostora, slika pa skorajda navidezno lebdi v prostoru.

Zasloni oled imajo potencial, da postanejo naslednja velika reč v svetu televizorjev, toda njihove cene se bodo morale vsaj še prepoloviti, da bodo vstopni modeli stali približno tisočaka, preden jim lahko uspe širši preboj.