Microsoft odločno v umetno inteligenco

V prihodnje se bomo pogovarjali z roboti in navideznimi pomočnicami. In morda hkrati gledali v holograme.

Objavljeno
31. marec 2016 16.09
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret

Na svoji glavni vsakoletni konferenci Build je Microsoft sinoči predstavil svojo vizijo za prihodnjih nekaj let. Kot vse kaže, se bo razvojno največ ukvarjal z umetno inteligenco, še naprej bo precej časa in dela vlagal v oblačne storitve in windows 10 za računalnike, vsaj letos (kot pravzaprav že lani) pa je načrtno nekoliko zanemaril okna za pametne telefone.

Microsoft je že zadnji teden začel z javnim preizkušanjem svojih programskih »robotov«, ki jih namerava v prihodnje uporabiti v plejadi storitev − od navidezne pomočnice Cortane do storitve za komuniciranje skype. Toda prvi poskus z računalniško tviterašico Tay se je klavrno sprevrgel v fiasko, ko so spletni »troli« program naučili izključno neprimernega izražanja in obnašanja. Ločiti med primernim in neprimernim pa ni znal. Šef Microsofta Satya Nadella je na odru konference build priznal ta neuspeh, a zagotovil, da jih ne bo odvrnil nadaljnjega razvoja umetne inteligence. Nismo pa izvedeli, zakaj bi se morali v prihodnosti več kot z ljudmi pogovarjati z avtomatiziranimi programi.

Poleti nadgradnja windows 10

Za večino uporabnikov je ta čas bolj oprijemljiva napoved, da prva večja nadgradnja za windows 10 prihaja poleti. Glede na to, da jo v Microsoftu imenujejo »nadgradnja ob obletnici«, bo verjetno na voljo v približno istem času, kot je podjetje lani izdalo desetico, kar pomeni proti koncu julija. Nadgradnja bo prinesla veliko novosti pri Cortani, ki bo tudi bolj integrirana v nekatere dele sistema, denimo obvestilni action center. Toda navidezna pomočnica je še vedno omejena na peščico jezikov in držav in slovenskim uporabnikom ta del nadgradnje ne bo prinesel nič koristnega. Prav tako si večina ne bo mogla nič pomagati z izboljšano podporo za pisali pri napravah surface pro in surfacebook. Ti dve je v Sloveniji prek neuradnih kanalov v zadnjem času sicer mogoče kupiti, a sta mnogo predragi za veliko večino uporabnikov prenosnih računalnikov.

S pomočjo oblaka bo Microsoft integriral igričarski izkušnji v oknih in na xboxu. Pohvalili so se tudi z novimi univerzalnimi aplikacijami − te tečejo na vseh napravah z windows 10 − »pomembnih« izdajateljev. Za razvijalce je velika novost integracije linuxove ukazne vrstice neposredno v okna. Možno bo pognati okno (terminal) za izvajanje tovrstnih ukazov in celo poganjati programe, pisane za različico linuxa ubuntu, kar so v Microsoftu zagotovili skupaj s podjetjem Canonical, ki razvija ubuntu.

Včeraj so na naslove prednaročnikov odpotovali tudi prvi primerki Microsoftovih očal za dodano, hologramsko resničnost hololens. Resda v »razvijalski« različici, ki pa ima menda že končno strojno opremo, stane pa tri dolarske tisočake.