Microsoft surface pro 3: Iščemo pravi recept za prenosnik v tablici

Naprava, ki naj bi zamenjala klasičen prenosnik, je manj uporabna in dražja od najboljših ultrabookov in macbooka air.

Objavljeno
15. november 2014 20.58
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Microsoft Slovenije ne šteje med pomembne trge, zato si mora povprečen uporabnik tablico surface pro 3 tega proizvajalca res želeti, da si jo gre kupit v tujino. Vendar je tudi tam, kjer je naprodaj podobno. Tega izdelka ne kupujejo množice tako kot Applov ultralahek prenosnik macbook air, ampak tisti, ki jih je zamikalo nekaj specifičnega.

Naš preizkus je potrdil, da surface še vedno ni prava zamenjava za prenosnik, kaj šele za tablico, čeprav bi ga Microsoft rad prikazal v tem smislu. To ni naprava za navadnega uporabnika, ampak za nekoga, ki točno ve, zakaj jo bo izbral namesto nečesa bolj univerzalnega.

V prav tem zadnjem opisu je glavna srž težav vseh križancev. Njihovi proizvajalci jih na vse pretege poskušajo prikazati kot najboljše obeh svetov, kot naprave brez kompromisov, najbolj univerzalne na trgu. Resnica je na žalost ponavadi ravno obratna. Kompromisov je preveč, križanci se izkažejo le v določenih scenarijih, ne pa pri večini vsakdanjih opravil, tako kot navadni prenosniki. In še precej dražji so. Večina teh težav še vedno pesti tudi surface.

Tehnološko vrhunski, uporabnostno ne

V primerjavi s prvima generacijama so Microsoftovi inženirji resda marsikaj popravili in izboljšali. Tako je aktualni surface precej tanjši in lažji, opora (stojalo) je brezstopenjsko nastavljiva, ventilator je komaj slišen, računalnik hiter in zaslon res lep. Tudi ovitek, ki je hkrati tipkovnica, je dodelan, s tipkami, ki dejansko dajejo nekaj občutka pri tipkanju, pa še na spodnji rob tablice pod zaslonom se magnetno pritrdi, da ima tipkovnica nekaj minimalnega naklona. Prejšnje različice so namreč le plosko ležale na podlagi.

 

Poleg tega je zraven tablice pisalo, ki je občutljivo tako na dotik kot na pritisk in je gotovo uporabno za arhitekte, grafične oblikovalce in še koga. Pa tudi za ustvarjanje zapiskov na sestankih. Toda domači uporabnik ga bo verjetno pospravil v predal in nanj pozabil.

Z daljšo uporabo se vse bolj začenjajo kazati težave. Če hočemo s surfaceom delati na kolenih, je to precej manj udobno in priročno kot s tankim prenosnikom. Že res, da nas naprava ne greje v noge, prav lepo pa na ozkem stojalu tudi ne sedi na njih. In tipkovnica nima prave opore, zato je daljša besedila v takem položaju kar naporno ustvarjati.

Tudi zgolj za ogled vsebin in upravljanje pred zaslona na dotik je boljša izbira Lenovova yoga, kjer se zaslon obrne naokrog, a še vedno ostane na trdnem »podstavku« spodnjega dela prenosnika (s tipkovnico). Za daljše držanje v rokah, namesto tablice, pa je surface občutno pretežak in prevelik. Applov ipad air je neprimerno boljša in tudi vsaj trikrat cenejša naprava za tak namen.

 

Zmogljiva konfiguracija Microsoftovega profesionalnega križanca stane približno tisočaka in pol. To je preveč za napravo, ki ima manjšo zaslonsko razločljivost kot cenejša in v praksi bolj vsestranska yoga 2 pro. Raje kot surface bi imeli tudi Applov ultratanki in prav tako cenejši macbook air ali podobno drag, ampak precej bolj resen računalnik macbook 13 retina. Microsoft je morda celo na pravi poti in za marsikoga bi bil surface lahko zanimiv ob pravi ceni. Morda v naslednji generaciji s procesorjem core m, manjšimi zmogljivostnimi aspiracijami in vsaj tretjino, če ne pol nižjo ceno?