Mobilno-računalniški hibridi v raczvetu

Alcatel, HP in Huawei so predstavili nove izdelke, ki nagovarjajo širok spekter različnih kupcev.

Objavljeno
25. februar 2016 16.26
Matjaž Ropret, Lenart J. Kučić
Matjaž Ropret, Lenart J. Kučić

Za razliko od prejšnjih let je bilo tokrat na sejmu MWC manj naprav, ki niso pametni telefoni. Vseeno pa je bilo nekaj omembe vrednih. Med njimi trije križanci med telefonom ali tablico in računalnikom. Tovrstni hibridi postajajo vse bolj priljubljeni.

HP elite x3

Med poslovno srenjo je največ zanimanja požel HP s svojim tablifonom elite x3. To je poleg Microsoftove lumie 950 (in 950 xl) ta čas edini vrhunski mobilnik, na katerem tečejo windows 10 mobile. Bolj natančno - bo, ko poleti pride v prodajo.


Izdelek pa ni toliko zanimiv zaradi svojih tehničnih lastnosti - ogromnega (skoraj šestpalčnega) zaslona, najhitrejšega procesorja (qualcomm snapdragon 820), štirih gigabajtov pomnilnika in baterije s kar 4150 mAh zaloge. V HP-ju ga namreč poskušajo promovirati kot napravo, ki lahko v kombinaciji z nekaterimi dodatki poslovnežem nadomesti vse ostale računalnike. Za elite x3 bo na voljo podstavek, ki bo na zadnji strani imel izhode za monitor in vhode usb, torej bo podoben Microsoftovi škatlici za continuum, le da bo tukaj telefon stal v dodatku, na katerem bo ustrezen priključek, ne bo s kablom povezan nanj. Prav tako kot pri Microsoftovem bo ta napravica omogočala pogajanje mobilnih oken na večjem monitorju, kjer se aplikacije, ki so spisane na ustrezen način (»univerzalno«) navidez prelevijo v namizne.

Še bolj zanimiv pa je drugi dodatek. To je mali ultralahek prenosnik, ki pa sam po sebi sploh ni računalnik. V ohišju so namreč samo zaslon, baterija, osvetljena tipkovnica, sledilna ploščica in čipovje za brezžično povezavo s telefonom. Tudi tu je ideja v tem, da se vse procesiranje dogaja na telefonu, ki bo lahko nekje v žepu ali v torbi, uporabnik pa delal na zaslonu, tipkovnici in sledilni ploščici prenosnika. Način continuum bo pri tej različici deloval prek protokola miracast. O cenah teh naprav HP ni povedal še ničesar, razen tega, da bo omenjeni prenosnik »dostopen«.

Huawei matebook

Pri Huaweju tokrat niso predstavili novih mobilnikov, ampak so celo predstavitev namenili enemu izdelku: novemu tabličnemu prenosniku matebook. Čeprav smo obiskovalci sprva dvomljivo pogledovali na oder in se spraševali, zakaj so govorniki tako navdušeni nad še enim hibridnikom, je hiter preizkus izdelka pokazal nekatere uporabne izboljšave.


Matebook ima dva neposredna tekmeca - Microsoftov surface pro in Applove zmogljivejše tablice. Zaslon z matriko IPS je velik 12 palcev in ima razločljivost 2160x1440 pik, poganjajo ga prava (nemobilna) Microdoftova okna 10, pri nakupu je mogoče izbrati različne konfiguracije Intelovih procesorjev core m in delovnega pomnilnika. Tablica je lahka in kakovostno izdelana. Pri Huaweju so za zaščito in odklepanje uporabili bralnik prstnih odtisov z mobilnika mate 8, ki je precej hitrejši in zanesljivejši od podobnih rešitev na običajnih prenosnikih. Zanimiv dodatek je tudi elektronsko pisalo, ki poleg zapiskov omogoča tudi laserski označevalnik za predavanja.

Dodatna tipkovnica se zdi po prvem občutku nekoliko boljša kot pri večini podobnih izdelkov. Sledilna ploščica je zelo odzivna, tipke so preplitve in natlačene, a lahko preživijo polito kavo ali sok. Baterija po napovedih proizvajalca omogoča več kot deset ur dela, računske zmogljivosti so primerljive z običajnimi vstopnimi prenosniki.

Priporočena cena za osnovni tablemate bo med 700-800 evri in se bo povzpela na približno 1500 evrov za najzmogljivejši model (v tej ceni ni dodatne opreme - tipkovnice, pisala ali doka). Kar je ceneje od surfaca ali zmogljivih okenskih ultraprenosnikov, ki so najverjetnejši kupci takšne naprave.

Alcatel plus

Na prvi pogled podoben, a vseeno precej drugačen izdelek kot Huawei je predstavil še Alcatel. Njegov plus je prav tako tablica z windows 10 - tokrat desetpalčna - z dodatnim tipkovniškim podstavkom. Razlika v primerjavi z matebookom je v tem, da je alcatel plus nizkocenovna, ne ravno zmogljiva naprava.


Že njen zaslon izdaja to poreklo, saj je razločljivost dokaj mizernih 1280 x 800 točk, so pa zato vidni koti dobri. Tablico poganja procesor atom, pomnilnika je zgolj 2 GB, prostora za podatke brez vstavljene kartice micro sd pa 32 GB. V tipkovnici tablica sicer dobro stoji, vendar nekoliko prepokončno in njenega naklona ni mogoče spreminjati. Zdi se, da je alcatel plus, ki naj bi bil prav tako na voljo poleti, namenjen tistim, ki bi na tablici občasno radi kaj natipkali, a se jim zdi odveč kupovati še prenosnik. Vseeno pa je vprašanje, če niso pri Alcatelu malce preveč varčevali, saj bi lahko z malenkost več truda prikazali bistveno bolj atraktiven izdelek.