Na kaj paziti pri nakupu pametnega telefona?

S pravilno izbiro tehničnih lastnosti se je mogoče izogniti kasnejšemu obžalovanju, toda številke ne povedo vsega.

Objavljeno
16. oktober 2015 17.06
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Pritožujemo se, da je v pametnih telefonih vse manj pravih novosti, a po drugi strani nakup ni nič lažji in nič manj tvegan. Kljub podobnim tehničnim lastnostim so lahko med različnimi modeli velika odstopanja, poleg tega pa so telefoni osebne naprave in je zato pomembno še kaj drugega od gole tehnologije. Pa vseeno, na kaj paziti pri odločanju?

Eno od prvih vodil bi morala biti cenovna primerjava. Če je določen telefon (zunaj akcijskih ponudb) bistveno cenejši od tehnološko primerljivih, sumnjičavost ni odveč. To verjetno nakazuje na slabšo izdelavo (materiale) in manj kakovostne dele, čeprav po opisu enake. Razločljivost pri zaslonu ali število točk na fotografskem tipalu namreč malo pove o dejanski kakovosti. Zato si je priporočljivo izbrane telefone ogledati v trgovini in biti pozoren na jasnost in vidne kote zaslona, na šum v fotografijah, preizkusiti odzivnost uporabniškega vmesnika ter preveriti ali je telefon izdelan dovolj trdno in brez »čričkov«. V splošnem še vedno velja, da so telefoni uveljavljenih proizvajalcev (HTC, Huawei, LG, Samsung, Sony) izdelani bolje kot manj znanih kitajskih znamk. Predvsem pa je pri prvih manj možnosti, da se bodo pojavljali hrošči in nestabilnosti v programski opremi, in verjetnost za nadgradnje je večja. Po navadi je boljša tudi servisna storitev.

Vseeno je mogoče tudi na osnovi tehničnih lastnosti izločiti nekatere. Prva izbira je operacijski sistem. Z androidom ne morete zgrešiti, saj je najbolj razširjen, zanj so na voljo praktično vse aplikacije in tudi glede povezovanja z drugimi napravami ne bo težav. Sistem ios z drugo besedo pomeni iphone. Razlogi zanj ne tičijo toliko v sami programski opremi, kot v celotnem ekosistemu aplikacij, povezanih naprav in dodatkov ter atraktivnosti in zapeljivosti jabolčnega telefona. Sistem windows (phone) je v zadnjem letu nekoliko zaspal, dolgo pričakovana nadgradnja na windows 10 prihaja šele v začetku prihodnjega leta, na področju aplikacij se dogaja malo. Zato ga trenutno priporočamo predvsem tistim, ki si želijo enostaven pametni telefon. Odsvetujemo pa ga mladim, saj bodo z njim prikrajšani za marsikatero aplikacijo, ki jo uporabljajo vrstniki.

Pomnilnik in fotografija

Pri androidnih telefonih je po našem mnenju preživeta nizkocenovna kombinacija 8 GB podatkovnega pomnilnika in 1 GB delovnega pomnilnika. Minimalna količina prostora za podatke (aplikacije, igre in ostalo) bi morala biti 16 GB. Od tega je tako ali tako na voljo samo 11 ali 12 GB, povprečna aplikacija je danes velika nekaj deset megabajtov, resnejše igre pa hitro zasedejo nekaj sto megabajtov in več. Ker android za zdaj ne omogoča nalaganja aplikacij in iger na pomnilniško kartico, telefonom z zgolj osmimi gigabajti, od katerih jih je prostih pet, hitro zmanjka prostora. Z androidom 6.0 bo sicer Google rešil zadevo, saj bo omogočil, da bosta notranji pomnilnik in kartica delovala kot enoten prostor za shranjevanje podatkov, a predvidevamo, da večina zdajšnjih poceni telefonov ne bo deležnih nadgradnje. En gigabajt delovnega pomnilnika pa je premalo za hitro prehajanje med aplikacijami. Tudi fotoaparat za hitro zaganjanje in zajemanje fotografij potrebuje dovolj prostega pomnilnika. Telefoni s sistemom windows in iphone povsem spodobno delujejo tudi z 1 GB pomnilnika, velja pa enak pomislek za podatkovni prostor - 8 GB ga je odločno premalo. Pri iphonu odsvetujemo tudi nakup različice s 16 GB, še posebej pri novem 6s, ki zajema večje (in žive) fotografije ter video 4k. Prostora bo hitro premalo, razširiti pa ga ni mogoče.

Za fotografska tipala velja, da novejša, z več milijoni točk, praviloma zagotavljajo boljšo kakovost. Proizvajalci, še posebej Sony, kot glavni dobavitel tipal, so pri razvoju in izboljševanju hkrati ves čas povečevali število točk. Drugače povedano - tipala z 8 mp so večinoma boljša od tipal s 5 mp in 13 mp po navadi pomeni kakovostnejše fotografije kot 8 mp. Še dodatno kakovost izboljšata večja površina tipala in optični umirjevalnik slike (ois). Bolj znani proizvajalci po navadi bolje obvladajo obdelavo signala s tipala kot kitajski start-upi, kar se pozna tako pri kakovosti fotografij kot videa (in zvoka v njem).

Zaslon in ostalo

Procesorji so danes skorajda vsi dovolj hitri, razen za najbolj zahtevne igre. Te gladko poganjajo le telefoni iz zgornjega cenovnega razreda. Pri zaslonu naj bo razločljivost vsaj hd (720 x 1280), če je diagonala 5,5 palcev, pa priporočamo full hd (1080 x 1920), sicer bo slika že nekoliko zrnata. Manjše razločljivosti, denimo qhd (540 x 960) so ostanek preteklosti in se jim izogibajte, razen morda pri zaslonih z diagonalo 4,5 palcev in manj. Vendar je po naših izkušnjah z zadnjimi različicami androida zaslon, manjši od 4,7 palcev, premajhen. Zaradi manjšanja robov in debeline telefonov petpalčni zaslon ne pomeni več ogromnega telefona.

Kapaciteta baterije je še ena od tistih številk, ki malo pove o njeni dejanski zmogljivosti. Vseeno pa naj bo vsaj 2500 mAh. Pri povezljivosti priporočamo lte, saj zdaj delujejo tri tovrstna omrežja in razlika v primerjavi z omrežji 3g je občutna - vsebine se nalagajo bistveno hitreje. Še posebej pri kitajskih telefonih pa je treba biti pozoren na podporo frekvenčnemu pasu 20 (800 MHz). Če tega modem v telefonu ne podpira, lte ne bo deloval na podeželju, ampak bo na voljo samo v mestih, kjer operaterji uporabljajo frekvenčna pasova 3 in 7 (1800 in 2600 MHz). Razliko lahko naredijo še nekatere lastnosti, denimo stereo zvočnika, vodotesnost ali zamenljiva baterija. Vendar te na samo delovanje telefona ne vplivajo.