Macbook pro: kaj je novega

Lažji, tanjši in manjši prenosnik z dodatnim zaslonom na dotik.

Objavljeno
29. oktober 2016 21.18
Jernej Horvat
Jernej Horvat

Apple je pri posodabljanju prenosnikov macbook pro v preteklosti deloval zadržano. Tokrat ni bilo nič drugače. Nova generacija teh prenosnikov se lahko pohvali z napredkom pri dimenzijah, teži in hitrosti delovanja. Izstopa uvedba zaslona, občutljivega na dotik, ki je umeščen tik nad tipkovnico.

Touch bar, kot se zaslon imenuje, je vizualno največja sprememba nove generacije prenosnikov macbook pro. Zasnova je zanimiva, saj uvaja podoben pristop, kakršnega so uporabljali pri pametnih telefonih z zaslonom na dotik. Fizični gumbi omejujejo funkcionalnost in uporabnost, saj so vedno na voljo v eni in isti obliki. Zaslon na dotik ponuja zgolj gumbe, ki ustrezajo trenutnemu kontekstu uporabe. V primeru, da odprete aplikacijo za e-pošto, se vam prikažejo ključni ukazi, kot so možnosti odgovora, pošiljanja in posredovanja e-pošte. Pri sestavljanju besedil se prikazujejo besede, za katere operacijski sistem predvideva, da jih nameravate napisati.

Delovanje touch bara so v svoje aplikacije že integrirali večji razvijalci. Uporabniki programa adobe photoshop lahko nekatere ključne ukaze namesto z uporabo miške izvajate neposredno s ponujenimi možnostmi na zaslonu. V tem primeru se pojavi rahel dvom o uporabnosti, saj profesionalni uporabniki photoshopa in drugih podobnih programov uporabljajo bližnjice na tipkovnici. Touch bar vam ponuja tudi možnost identifikacije s prstnim odtisom. Namesto gumba za vklop in izklop je vgrajen čitalnik prstnih odtisov. Če uporabljate plačilni sistem apple pay, služi tudi za potrditev transakcije.

Področje, na katerem Apple vedno znova preseneča, je inženirski razvoj prenosnika. Volumen novega macbooka pro s 13-palčnim zaslonom je za 23 odstotkov manjši od predhodnika. Ohišje prenosnika je celo za 13 odstotkov tanjše od macbooka air. Podobnih izboljšav je bil deležen večji model s 15-palčnim zaslonom.

Tu so še zmogljivejši procesorji in uvedba priključkov 4 thunderbolt 3/USB-C, ki zamenjajo vse druge, kot so USB, HDMI in podobno, potem pa se omembe vredne novosti končajo. Nova generacija macbooka pro tako ponovno predstavlja zgolj iterativni razvoj, ki smo ga že vajeni iz preteklosti.

Uporaba dodatnih priključkov je zdaj obvezna. Macbook pro ponuja zgolj priključke 4 thunderbolt 3.

Ko odločitve v podjetju diktirajo tržniki

Težko se je znebiti občutka, da je Apple v fazi maksimizacije prihodkov. Pogled na ponudbo prenosnikov macbook to potrjuje. Na voljo so trije novi modeli macbooka pro po 1399, 1799 in 2399 dolarjev. Še naprej je v prodaji tudi 13-palčni macbook air, edini Applov prenosnik s ceno pod 1000 dolarjev.

Ponudba prenosnikov tako strateško zapolnjuje čim širši cenovni spekter. Apple namesto razvoju novih izdelkov, ki bi znova pritegnili širšo množico uporabnikov, daje prednost marketinškemu pristopu pokrivanja tržnih segmentov. Podobna zgodba kot pri macbookih se odvija pri tablicah ipad. Poleg dveh novih modelov ipad pro so na voljo še ipad air 2, ipad mini 4 in ipad mini 2. Še najzvestejši privrženci Applovih izdelkov se težko znajdejo v poplavi ponudbe. Da strategija razvoja izključno z namenom pokrivanja novih cenovnih segmentov ne deluje dobro, že nekaj let lahko opazujemo pri Applovem tekmecu Samsungu. Kljub nepregledni množici različnih modelov pametnih telefonov se Samsung po dobičkonosnosti ne more primerjati z Applom.

Tako kot pri Samsungu se strategija, vsaj glede na trenutno stanje, ne obnese niti Applu. Po objavi poslovnih rezultatov za letošnje tretje koledarsko četrtletje je podjetje prvič po letu 2001 doživelo upad prihodkov na letni ravni. V fiskalnem letu 2016, ki se je za Apple končalo septembra, so skupni prihodki upadli za 7,7 odstotka, prodaja pa je dosegla 215,6 milijarde dolarjev, za dobrih 18 milijard manj kot v preteklem fiskalnem letu. Edino upanje je optimističen pogled Applovega vodstva. Nova generacija iphona 7 se po izjavah odgovornih prodaja bolje od pričakovanj in trenutno povpraševanje presega razpoložljive zaloge.