Poceni pametni telefon že lahko zadostuje tudi zahtevnejšemu uporabniku

Preizkus: Microsoft lumia 640 lte in 640 xl ter Sonyj xperija e4 in e4g.

Objavljeno
24. junij 2015 15.03
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

»Hočem dober telefon. In ne bi dal več kot 200 evrov. Brez vezave.« Take želje uproabnikom poslušamo že dolgo in vedno doslej so ostajale v domeni nezdružljivega. Kakovosten pametni telefon je stal precej več, pod 200 evri je bilo pomanjklivosti preveč. Morda pa je letos končno čas za preboj.

Microsoft lumia 640 (lte) in lumia 640 xl (lte) ter sony xperia e4 in e4g. To so štirje pametni telefoni dveh proizvajalcev, ki smo jih zbrali za preizkus in ki večinoma ustrezajo zahtevam. Lumia 640 xl je resda presega cenovni prag, a smo jo vključili, ker je v osnovi le večja različica lumie 640. Sonyja sta si prav tako zelo podobna, le da ima e4g podporo za omrežja lte, a nekoliko slabše tehnične lastnosti.

Lumiji sta se znova izkazali

Telefoni iz družine lumia, ki po novem nosijo Microsoftov logotip, ne več Nokijinega, so že nekaj časa znani po boljšem delovanju, kot sugerira njihova cena. Oba modela z oznako 640 potrjujeta ta sloves, saj je dejansko težko najti androidni telefon, ki bi za podobno ceno ponujal tako tekoče delovanje, podobno dober fotoaparat in enako kakovosten zaslon. Po naših izkušnjah je tak le Motorolin moto g, ki pa v Sloveniji ni naprodaj. Manjša lumia ima petpalčni zaslon (12,7 cm) z razločljivostjo 720 x 1280 točk, večja pa 5,7-palčnega (14,48 cm) z enako razločljivostjo. Zaslon pri modelu xl je naprednejši, saj ima dodatne polarizacijske filtre, kar sliko naredi bolj kontrastno in še nekoliko boljše vidno na soncu. A lumiji sta glede zaslona daleč spredaj pred obema xperijama. Slika je preprosto lepša, vidno koti širši, vidljivost na soncu bistveno boljša in steklo čez zaslon bolj prijazno otipu. Tako kakovosten zaslon v razredu do 200 evrov redko srečamo.

Podobno je s fotoaparatom. Že cenejša lumia 640 s tipalom z osmimi milijoni točk zajema presenetljivo kakovostne fotografije, ki jih je mogoče v »bogatem« načinu (rich capture, nekakšna Microsoftova ustreznica načinu hdr) tudi kasneje popravljati, na visokem nivoju je tudi video. Toda dražja lumia 640 xl gre še korak naprej, saj ima naprednejše tipalo s 13 milijoni točk in leče znamke Zeiss. Rezultati so opazni, saj so fotografije povsem primerljive s tistimi, ki jih zajemajo dražji telefoni, denimo lenovo vibe x2. S trajanjem baterije se lahko pohvali predvsem xl, saj brez težav zdrži dva dneva konkretne uporabe, pri manjši 640 se je po navadi ustavilo po dnevu in pol.

Tudi delovanje, vsaj v sistemu windows phone 8.1, je izjemno tekoče. Celo tako, da bi katerokoli od obeh preizkušenih lumij lahko za svoj primarni telefon imel tudi zahtevnejši uporabnik. Če le ni prevelik igričar, saj je tam najbolj pozna podhranjen procesor. Grafičnih podrobnosti v igrah je namreč malo. Windows 10 za mobilnike v trenutni izdaji še ni dovolj dobro optimiziran in delovanje je bistveno počasnejše. Svetujemo, da do jesenskega izida končne različice ostanete na 8.1 in šele nato nadgradite operacijski sistem na svoji lumiji.

Obe 640-ici sta tudi v rokah prijazna telefona. Resda nista najmanjši glede na velikost zaslona, še posebej xl je morda prevelika za napravo, ki ji rečemo telefon. Nista pa debeli in uporabljena plastika ni cenena. Celoten »oklep« telefona je odstranljiv, njegova barva pa določa tudi vrsto plastike. Črn in bel je mat in hrapav, oranžen in moder pa svetleč in drseč. Prva možnost daje boljši oprijem, a je bolj dolgočasna in privlači madeže, druga pa izgleda bolj atraktivno, hkrati pa je treba biti pri držanju telefona nekoliko bolj previden.

8 GB postaja premalo

Največja težava cenejše lumie je količina vgrajenega pomnilnika za shranjevanje podatkov. Tega je samo 8 GB, v praksi pa vsega 3 GB, ostalo zasede operacijski sistem. Vsebine in aplikacije se resda da prenesti na pomnilniško kartico, če je vstavljena v telefon, a ne vseh. Zemljevidi, denimo, nujno prebivajo v pomnilniku telefona. Pri modelu xl je pomnilnika 16 GB, s čimer je nekoliko lažje shajati. Težava obeh pa je sistem windows phone. V čakanju na windows 10 in brez izstopajočih telefonov se na tej platformi v zadnjih mesecih izjemno malo dogaja. Zato je aplikacijski prepad vsaj tako veliko ali še večji kot kdajkoli. Za manj zahtevne uporabnike sta lumiji kljub temu dobra izbira, saj sta tehnološko na ravni vsaj sto evrov dražjih androidnih modelov. Večja 640 xl je tudi lahko zanimiva mini tablica, še posebej odkar windows phone končno omogoča priključitev tipkovnice bluetooth. Kdor pa je uporabnik točno določenih aplikacij, se bo moral ozreti v androidni tabor.


Dodatna slovenska posebnost pri obeh lumijah je cenovna politika uvoznika. Za lumio 640 lte je Microsoft na predstavitvi v Barceloni napovedal ceno 150 evrov braz davka in dejanske cene v avstrijskih in nemških trgovinah odsevajo to napoved, saj je telefon mogoče dobiti za 170 ali največ 180 evrov. V Sloveniji v prosti prodaji stane 225 evrov. Pri operaterjih so cene nekoliko bolj primerljive s tujino, zato je lumia 640 lte kljub vsemu dober nakup. Večjo lumio 640 xl je brez podpore za lte v tujini možno kupiti za 200 evrov, različica lte pa naj bi bila 30 evrov dražja, a se jo težko dobi. K slovenskim operaterjem 640 xl šele prihaja, v prosti prodaji pa je prav tako vsaj 50 evrov dražja kot v tujini. Nasploh nam je manjša in priročnejša lumia 640 (nujno s podporo za lte) kljub rahlemu tehnološkemu zaostanku bolj všeč od skorajda prevelike in preokorne lumie 640 xl. V tem razredu naprav se nam zdi boljši nakup rokovanju nekoliko prijaznejši htc desire 820 ali morda novi alcatel idol 3.

Nejcenejši xperiji sta na malo nižjem nivoju

Oba Sonyjeva telefona sta nekoliko cenejša od Microsoftovih, staneta približno 150 oz. 170 evrov, in tudi izdelana z opazno manj premisleka in truda. Že sami obliki manjka navdiha. Neprijazna stopnica med sprednjim in zadnjim delom telefona ne služi ničemur, izdelka sta precej debela in pogrešamo kakšno barvno popestritev. Tudi steklo čez zaslon ne omogoča tako gladkega drsenja s prsti. Telefonoma se pač pozna, da sta poceni. Kar pa se na srečo ne odraža toliko pri delovanju. Android deluje dovolj gladko in tudi več odprtih in uporabljanih aplikacij naenkrat ne dela večje težave. Pričakovano ni na ravni kakšne xperije z3, a opaznega zatikanja in ustavljanja nismo opazili. Kvečjemu kakšen občasen predah. Domnevamo, da se bo delovanje sčasoma upočasnilo, ko bo uporabnik nalagal vedno več aplikacij in bo tudi delovni pomnilnik vse bolj poln. Po naših izkušnjah pa tudi čipi (bliskovni pomnilnik) v cenejših izdelkih hitreje nehajo delovati s polno hitrostjo. Kot pri lumijah tudi tu trpi grafična zmogljivost. Na zahtevnejše igre v lepi podobi s tema telefonoma čimprej pozabite.

Fotoaparat in zaslon ostajata hiba cenejših telefonov. Obe xperiji sta glede tega vsaj pol koraka za lumijama. Razločljivost njunih zaslonov je rahlo nizka - 540 x 960 točk. To se še posebej pozna pri e4, ki ima diagonalo pet palcev, tako kot lumia 640. E4g je nekoliko manjši, diagonala je 4,7 palcev (11,94 cm). Pri obeh pa so vidni koti dokaj skromni, prav tako slika sama ni tako lepa in živa kot pri Microsoftovih telefonih. Fotoaparat ima pri obeh zgolj pet milijonov točk in če je video kar spodoben, so fotografije opazno manj kakovostne kot tiste, ki jih zajemata lumiji. Podrobnosti je veliko manj, barvna pravilnost bolj izjema kot pravilo in digitalnega šuma je občutno preveč. Baterija ima po drugi strani dobro vzdržljivost. Dva dneva sta standard, morda celo kaj več.

Tudi tu je prostora za podatke samo (nominalno) 8 GB, dejansko pa to pomeni približno 4 GB. Ker je android še bolj neusmiljen glede nujnosti shranjevanja aplikacij na vgrajeni pomnilnik, težava ni nič manjša kot pri lumijah. Prišli smo do točke, ko bi se morali tudi nezahtevni uporabniki začeti izogibati telefonom z 8 GB prostora za podatke in posegati po najmanj 16 GB (z možnostjo razširitve). Zahtevnejši uporabniki in kupci telefonov brez reže za kartico micro sd pa vsaj po različicah z 32, še bolje 64 GB.

Od četverice preizkušenih telefonov je lumia 640 dokazala, da se že da izdelati telefon, ki za manj kot 200 evrov (če se ne vmeša uvoznik) ponuja skoraj vse, kar uporabnik od pametnega mobilnika pričakuje - kakovosten zaslon in fotoaparat, gladko delovanje, dobro izdelavo, lep videz, razširljivost. Seveda še marsikaj manjka, a to je prvi poceni telefon, ki bi ga lahko tudi sami vsakodnevno uporabljali. Lumia 640 xl je zgolj nekoliko manj posrečena variacija na isto temo, je pač prevelika. Obe xperiji, čeprav bistven napredek glede na predhonico, pa sta še vedno opazno poceni, v ničemer niti ne poskušata skočiti nad svoj cenovni razred - tako kot lumia z zaslonom in fotoaparatom. Zato se jima raje ognite in poskusite najti kakšen bolj ambiciozen izdelek.