Pregled novih cenejših pametnih telefonov

Kateri modeli kmalu prihajajo na prodajne police operaterjev in trgovcev? Proizvajalci poskušajo oživiti srednji razred.

Objavljeno
05. februar 2016 15.45
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret
Glede na nakupne odločitve vse večjega števila potrošnikov bi lahko sklepali, da so izdelki srednjega razreda vse manj pomembni. Pametni telefoni pri tem niso izjema, saj se zdi, da ljudje kupujejo ali najdražje ali pa poskušajo najti nekaj čim cenejšega, a še vedno ustreznega. Proizvajalci kljub temu nočejo odpisati vmesnih modelov, ki naj bi ponujali najboljše razmerje med ceno in kakovostjo.

Samsung na trg v teh dneh pošilja dva od treh predstavnikov nove serije galaxy a - tretji ni namenjen evropskim državam. A3 in a5 sta predstavnika novega vala telefonov, ki naj bi ponujali bolj premijski (dražji) občutek v roki. Ohišje je namreč kovinsko, tako kot pri družini galaxy s in vse večjem številu konkurentov. Modela si sicer razen po obliki, ki tudi spominja na s6, in občutku pri držanju nista zelo podobna. Skorajda edina skupna strojna lastnost je število megapik pri fotoaparatu (13 milijonov zadaj in pet milijonov spredaj), sicer pa je a5 pri vseh bistveno naprednejši. Fotoaparat ima optični umirjevalnik slike, zaslon diagonalo 5,2 palca in polno visoko razločljivost, baterija kapaciteto 2900 mAh, procesor je osemjedrni, delovnega pomnilnika je 3 GB in v tipki domov se skriva čitalec prstnih odtisov. Manjši a7 ima tudi manjši zaslon (4,7 palca hd), manjšo baterijo (2300 mAh), počasnejši štirijedrni procesor, le dva gigabajta pomnilnika in nima niti čitalca prstnih odtisov niti hitrega polnjenja.

Cenovne razlike med telefonoma je manj kot v tehničnih lastnostih, saj sta narazen le dobrih sto evrov. A5 bo v prosti prodaji stal 440, a3 pa 330 evrov. Pri Samsungu, ki je v Sloveniji doslej bolje prodajal a3, so tokrat optimistični tudi glede dražjega modela. Morda zato, ker vedo, da imajo v cenovnem razredu med 250 in 400 evri vse hujšo konkurenco novejših vstopnikov na trg.

Kako postaviti pravo ceno?

Sony medtem, ko nima novih srednjerazrednih modelov, tudi v tem delu Evrope začenja prodajati že pred pol leta predstavljeno xperijo m5. Ta je precej izboljšana naslednica niti ne veliko starejše xperije m4 aqua, za katero so tudi pri japonskem proizvajalcu hitro ugotovili, da so pri nekaterih lastnostih (denimo pri količini vgrajenega prostora za podatke) nekoliko preveč varčevali. Kljub naprednejšim specifikacijam - petpalčnem zaslonu polne visoke razločljivosti, trem gigabajtom pomnilnika, zmogljivemu procesorju, fotoaparatu z 21 milijoni točk, ki omogoča tudi snemanje videov 4k, če omenimo samo nekatere - pa bo moral Sony veliko vložiti v oglaševanje tega telefona, saj ga je cenovno postavil še 30 evrov nad Samsungov galaxy a5. Tu pa se je že začenja teritorij cenejših lanskih paradnih telefonov, kot sta Huawei p8 ali LG g4, ki so še vedno tehnološko naprednejši.

Še višje kot Sony bo poskušal iti Lenovo z modelom vibe x3. Ta je popolno nasprotje predhodnika, saj je zaobljen, ne oglat, kovinski in precej večji - diagonala zaslona s polno visoko razločljivostjo namreč meri 5,5 palcev. Telefon ima procesor, kakršnega so imeli nekateri lanski vrhunski modeli (LG g4, nexus 5x), fotoaparat z 21 milijoni točk, čitalec prstnih odtisov in med drugim stereo zvočnika na sprednji strani. Ali lahko Lenovo s svojo znamko, ne Motorolino, ki jo sicer ukinjajo, že enakopravno nastopa v tem delu trga, ki ga vsaj v naših koncih še vedno obvladujejo uveljavljene znamke, pa je veliko vprašanje. Še Huawei ima težave s prodorom v višji cenovni razred, ne samo pri kupcih, ampak tudi pri operaterjih, ki njegovih najdražjih izdelkov ne uvrščajo v svojo ponudbo.

Drugi raje poskušajo nižje na cenovni lestvici

Huawei sicer v srednjem razredu poskuša uveljaviti svojo podznamko Honor, ki pa je namenjena predvsem prosti prodaji in zato v Sloveniji težje konkurira še vedno subvencioniranim telefonom v ponudbi mobilnih operaterjev. Honor 7 za 400 evrov (v tujini se ga da dobiti tudi ceneje) sicer ponuja nekatere atraktivne lastnosti za ta cenovni razred. Denimo fotoaparat z 20 milijoni točk, ki pa ga občasno izdajo nezanesljivi algoritmi, čitalec prstnih odtisov in kovinsko, čeprav nekoliko debelo ohišje. Ta mesec prihaja na police še cenejši (280 evrov) in večji honor 5x. Ta bo eden najcenejših telefonov uveljavljenih znamk s čitalcem prstih odtisov - množica kitajskih proizvajalcev to funkcionalnost ponuja že v izdelkih, ki stanejo manj kot 200 evrov. Pri tem telefonu so že opazni določeni varčevalni ukrepi, kot so manj odporno steklo in zato privzeta folija čezenj, kombinacija plastike in kovine, manjše zmogljivosti in še kaj.

Cenovni razred pod honorjem 5x pa bo s svojo novo serijo k napadel LG. Njegovi modeli k4, k7/k8 (ta dva sta enaka, le da prvi nima podpore za omrežja lte) in k10 so striktno plastični, a je korejsko podjetje posvetilo nekaj pozornosti oblikovanju, saj so telefoni lepo zaobljeni, ne zgolj neprepoznavna oglata ohišja zaslonov. Vendarle ti modeli ne bodo navduševali tehnoloških zanesenjakov, saj zaslonska razločljivost pri nobenem od modelov ne presega hd, delovnega pomnilnika je največ dva gigabajta, procesorska hitrost se ustavi pri 1,3 GHz. Zato ti izdelki sodijo v tisti segment iz uvoda, v katerem je največ prodanih izdelkov. Nagovarjali bodo kupce, ki želijo funkcionalen pametni telefon za čim nižjo ceno. Če je lep, še toliko bolje. LG bo kupce, ki želijo še kaj več, za zdaj mamil z lanskimi naprednejšimi modeli in v zgornjem segmentu seveda z g5, ki naj bi bil popoln odmik od predhodnikov. Šele za njim bodo menda sledile še cenejše, srednjerazredne izpeljanke.

Coolpad - še ena nova znamka na slovenskem trgu

Kakšnega kupca cenejših telefonov bo poskušal uveljavljeni konkurenci izmakniti še novinec na slovenskem trgu, kitajski Coolpad, ki bo za zdaj ponujal dva modela. Porto s za 130 evrov ima sicer petpalčni zaslon hd in podpira lte, a zgolj gigaherčni procesor in danes že preživeto kombinacijo 8 GB prostora za podatke in gigabajt pomnilnika. Dražji torino s (200 evrov) je resda nekoliko manjši (zaslon 4,7 palca), a je zmogljivejši in ponuja že uporabno kombinacijo 16/2 GB.

Ne glede na to, ali bodo letos telefoni iz sredine cenovne lestvice pritegnili več kupcev, tako tistih, ki bi bili za nekaj več tehnologije pripravljeni odšteti več denarja, kot lovcev za aktualnimi ali preteklimi izdelki z vrha ponudbe, pa je nekaj gotovo. Še naprej bodo trg pretežno obvladovali znani proizvajalci, kitajski povzpetniki in novinci bodo morali še naprej vlagati veliko napora v prepričevanje kupcev, da so njihove izdelki, čeprav cenejši, najmanj enako dobri in da je kakovostna tudi njihova poprodajna storitev.