S telefonom na plaži: kaj ponujajo operaterji?

V tujini je mogoče izkoriščati količine iz svojega paketa, zraven se obračunavajo pribitki.

Objavljeno
29. junij 2016 01.02
Football Soccer - Euro 2016 - Nice, France, 22/6/16 - A Belgium fan enjoys the beach ahead of the game against Sweden in Nice, France. REUTERS/Wolfgang Rattay - RTX2HKP0
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret
Ljubljana – Poletje, ki se je koledarsko ravno dobro začelo, naj bi bilo zadnje, ko bodo za uporabo mobilnega telefona med počitnicami na Hrvaškem (in drugod po EU) še veljale drugačne cene. Od 15. junija 2017 roaminga v Evropski uniji, vsaj uradno, ne bo več. Toda kakšne možnosti imamo uporabniki za letošnji dopust?

Od konca aprila veljajo nova prehodna pravila pri zaračunavanju gostovanja. Evropska uredba ne določa več najvišjih dovoljenih cen, ampak so cene v osnovi enake kot doma, operaterji pa imajo možnost, če za storitve med gostovanjem ne določijo višjih cen, zaračunavati pribitke. Kar skoraj vsi tudi počnejo. To v praksi pomeni, da je mogoče tudi v tujini (znotraj EU in v še nekaterih državah, denimo v Liechtensteinu in na Norveškem) izkoriščati količine iz svojega naročniškega paketa, zraven pa se obračunavajo pribitki. Ti so 6,1 centa za minuto odhodnega klica, MMS in za megabajt prenesenih podatkov in 2,44 centa za poslani SMS. Dohodni klic v vsakem primeru stane po 1,39 centa na minuto. Pribitkov ni pri zakupljenih količinah za tujino, le za dohodne klice tudi takrat velja standardna cena. Če ima naročniški paket vključene količine za tujino, se najprej porabljajo te, ko jih zmanjka, pa domače (lahko tudi neomejene) količine s pribitki. Pri večini operaterjev je mogoče z dodatnimi opcijami zakupiti določeno kvoto količin za EU in še nekatere države in tudi v tem primeru se najprej izkoriščajo količine iz opcije, potem pa iz siceršnje naročnine. Pri predplačniških paketih se obračunavajo enaki pribitki in tudi cena dohodnih klicev je v osnovi enaka.

Naročniški paketi

Pri večini operaterjev je v ponudbi vsaj en naročniški paket, ki že ima vključene določene količine storitev v tujini. Pri Telekomu je to ponudba EU brezskrbni, ki jo je operater pred kratkim nekoliko spremenil. Osnovno ceno je znižal na 20 evrov na mesec, vendar paket nima več vključenega prenosa podatkov v tej ceni. V njej je na voljo tisoč enot za klice in SMS v državah EU, prenos podatkov pa se zaračunava po porabi (doma in v tujini) do največ sedem evrov na mesec, pri čemer je omejitev za tujino 1 GB.

Simobil ponuja paket poletje, ki za 23 evrov vključuje tisoč minut, tisoč sporočil in gigabajt podatkov v EU, Srbiji in Makedoniji. Mladim (do 31. leta) pa je na voljo paket orto tripster+ za 20 evrov, ki vključuje gigabajt prenosa podatkov v 65 državah (tudi v Švici, ZDA in na Kitajskem). Pri Telemachu le paket največ za 25 oziroma 20 evrov (druga cena velja za naročnike fiksnih storitev pri tem operaterju) ponuja 200 MB prenosa podatkov v EU in ZDA. T-2 v ponudbi nima naročniškega paketa, ki bi vključeval kakršnekoli zakupljene količine v tujini. Enako tudi Spar mobil in Me2. Medtem ko je pri izključno predplačniškem Izimobilu na voljo tarifa Izi brez meja, pri kateri v EU veljajo enake cene kot doma (brez pribitkov), dohodni klici pa so brezplačni.


Redne opcije

Telekom in Simobil naročnikom ponujata redne zakupe za tujino. Med temi pri Telekomu omenimo EU-zakup, EU 500 in EU-internet 500. Prva opcija vključuje neomejene klice in sporočila ter 1 GB podatkov v EU za promocijskih šest evrov (poznejša redna cena naj bi bila 11 evrov). Druga za enako (redno) ceno ponuja 500 enot za klice in sporočila na mesec, tretja pa 500 MB, prav tako za šest evrov. Simobil je do zdaj ponujal opcijo EU-neskončno, ki pa jo bo 1. julija nadomestila opcija EU in Balkan. Ta prinaša 500 minut, 500 SMS in 500 MB na dan v EU, Srbiji in Makedoniji. Cena je pet evrov za vsak dan, ko uporabljate storitve. Simobilovi uporabniki, ki niso naročniki enega od omenjenih paketov z vključenimi količinami za tujino, si lahko vklopijo tudi opcijo EU 10. Pri tej je mesečna omejitev stroškov v tujini deset evrov. Pri Telemachu pa si lahko naročniki izberejo dodatek neomejeno EU/ZDA za neomejene klice in sporočila ter 1 GB v EU in ZDA. Dnevna opcija stane tri evre, mesečna pa deset evrov.

Poletne opcije

Večina operaterjev že nekaj let pripravlja tudi posebne možnosti za poletni dostop do interneta na Hrvaškem. Pri Telekomu sta letos v ponudbi dva taka zakupa v omrežju Hrvatskega Telekoma (T-Mobile) – 10 GB za 11 evrov in 20 GB za 16 evrov. Možnosti je mogoče tudi kombinirati, torej skupaj 30 GB za 27 evrov. Po preseženi količini hitrost pade na neuporabnih 64 Kb/s, opcijo pa je treba izključiti, ko je ne potrebujete več, sicer se samodejno podaljšuje v naslednji mesec. Simobil ponuja 3 GB v omrežju Vip za 10 evrov, ki velja 31 dni od vklopa (ni vezana na koledarski mesec kot Telekomovi) in se ne podaljšuje samodejno. Prenos podatkov se po porabljeni količini ustavi. T-2 za svojo možnost mobilnega interneta na Hrvaškem trdi, da vključuje neomejen prenos podatkov, kar pa ni nič drugega kot zavajanje. Opcija za gostovanje v omrežju Tele2, ki stane deset evrov, namreč vključuje samo 1 GB pri polni hitrosti, potem se ta zmanjša na 64 Kb/s. Opcija je vezana na koledarski mesec in je vklopljena do preklica.

Seveda je v tujini alternativa plačevanju za mobilni internet vedno tudi iskanje brezplačnih brezžičnih omrežij (wi-fi). Telemachovi naročniki pa se v BiH in Srbiji lahko priključujejo na točke unifi, tako kot v Sloveniji.

Obstaja pa še ena možnost: da telefone, tablice in druge povezane naprave pustite doma ali pa vsaj v hotelskih sobi oziroma apartmaju in se za vsaj nekaj dni odklopite.