Samsung gear fit2: Udobna in univerzalna pametna zapestnica

Ena redkih tovrstnih naprav, ki med nošenjem ne motijo, kar gre tudi na račun kratkega trajanja baterije.

Objavljeno
21. avgust 2016 19.45
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret

Kot pri skoraj vseh tovrstnih pripomočkih je tudi Samsungu z zapestnico gear fit uspelo prave rešitve najti v drugi generaciji. Prva je bila res eden pionirskih izdelkov z ukrivljenim zaslonom, a jo je pestilo veliko napak. Dvojka je ena najboljših naprav te vrste in resna konkurenca namenskim športnim uram.

Podobno kot že enica je tudi gear fit2 malo širša od večine zapestnic in ožja od ure. Ima pač pokončen zaslonček oled, ki tokrat prikazuje informacije na tak način, da ni treba obračati roke ali glave. Tako se bistveno razlikuje od večine drugih »pametnih« zapestnic, kjer so na voljo samo osnovni podatki, ne popolna grafična podoba. A je še vedno športna elektronika, čeprav bi jo najbrž kdo upal nositi tudi zraven elegantne poslovne oprave. Na izbiro je več barv, seveda pa je črna najbolj nevtralna.

Dobro izbrana oblika

Znova je nekoliko ukrivljena, da se lepše prilega roki, pri čemer fiksni del ni prevelik in je zato primeren tudi za manjša zapestja. Pašček (zapestnica je na voljo v dveh velikostih) pa je iz prijetne, mehke gumirane plastike in ima minimalno prekrivanje na spodnjem delu, kjer je zapenjanje, tako da me nikoli ni motil. Niti med tipkanjem in podobnimi opravili, pri katerih sicer vedno čutim ure ali zapestnice, ki imajo trši pašček in večji mehanizem za zapenjanje. Sploh je zapestnico komaj čutiti na roki, saj je res zelo lahka. Kar pa se pozna pri trajanju baterije. Odličnost na enem področju neizogibno prinese kompromis na drugem. Vseeno se zadeva zdi vredna 200 evrov, kolikor zahtevajo zanjo.

Zapestnica ima tokrat vgrajen tudi sprejemnik gps, tako da za natančno spremljanje rekreiranja ni treba imeti zraven telefona, seveda pa se napravi povezujeta prek bluetootha in na zapestju uporabnik lahko spremlja obvestila. Vendar glavne namembnosti ne vidimo v podvajanju informacij s telefona, ampak v funkcionalnostih za rekreativce. Štetje korakov je danes že nekaj običajnega, zapestnica pa ima na spodnji strani tudi tipala oziroma sveteče diode za merjenje srčnega utripa. Meritve lahko izvaja samodejno nekajkrat na dan, med vadbo utrip meri ves čas. V primerjavi z drugimi podobnimi merilniki rezultati nekoliko odstopajo, a so dovolj natančni in konsistentni, da ima uporabnik orientacijo, kako hudo se napreza. Zapestnica ima 4 gigabajte vgrajenega prostora za podatke, kamor je mogoče pretočiti glasbo in jo potem poslušati na slušalkah ali zvočniku s povezavo bluetooth. Je pa glasbo mogoče prenašati samo s telefona (z aplikacijo gear).

Namenske ure so še vedno spredaj

Spremljanje vadbe je tisto, na kar stavijo pri Samsungu. Izbirati je mogoče med različnimi športi (tek, kolesarjenje, vadba na eliptičnih pripomočkih), toda nabor ni tako širok kot pri namenskih rekreativnih urah. In tudi samo zapisovanje vadbe je manj izčrpno. Nekatere podatke, denimo o premagani višini, uporabnik dobi šele na koncu vadbe. Naenkrat je na zaslonu lahko samo ena glavna informacija (hitrost, tempo, razdalja, čas), spodaj je viden še srčni utrip. Merjenje je natančno, gps in merilnik srčnega utripa pa nimata prevelikega vpliva na praznjenje baterije, glede na siceršnje delovanje. Zaloga sicer komajda zadostuje za ves dan, za kakšnih pet ur rekreacije pa je je zlahka dovolj. Zapestnica se povezuje z vsemi androidnimi telefoni, ki imajo vsaj poldrugi gigabajt delovnega pomnilnika in različico operacijskega sistema vsaj 4.3, torej v praksi z večino. Vendar zahteva Samsungovi aplikaciji gear in s health, kamor se stekajo podatki, ki jih ni mogoče deliti z Googlovo platformo fit.

Aplikacija za vadbo uporabnika ves čas spodbuja in mu daje informacije, kako blizu cilja je že. Za kogar je to moteče, to funkcijo lahko tudi izključi. Bolj nadležno pa je, da se aplikacija samodejno postavi v ozadje (zapestnica skoči na domači zaslon), ko je cilj dosežen. Kot da bi se vadba takrat morala kar končati. Še ena nerodnost programerjev je pri premoru v vadbi. Večina ur zna samodejno ustavljati meritve med pavzami in jih spet nadaljevati, medtem ko je pri gearu fit2 treba za premor pritisniti tipko, zapestnica pa potem po nekaj minutah kar zaključi merjenje vadbe. Športna ura lahko čaka tudi več ur na nadaljevanje (če se denimo kolesar za dlje časa nekje ustavi). Zato se nam zdi Samsungova nova zapestnica primerna za priložnostno spremljanje vadbe in za uporabnike, ki si želijo eno, univerzalno, tehnološko napredno in za nošenje skoraj neopazno napravo. Resni rekreativci bodo še vedno posegali po polarjih, garminih in suuntih.