Samsung gear icon x: Slušalke, osvobojene kablov

Ideja je dobrodošla, izvedba že zelo blizu uporabni, ampak ni še stoodstotne zanesljivosti.

Objavljeno
21. avgust 2016 20.00
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret

Vse bolj priljubljene so slušalke bluetooth, kjer sta oba ušesna konca povezana s kablom. Toda razvijalci so že korak naprej. Samsung je prehitel zagonska podjetja in prvi poslal v trgovine slušalke brez kakršnihkoli kablov – gear icon x. Kako se obnesejo v praksi?

V tem primeru imamo torej opraviti z dvema posameznima slušalkama, ki imata vgrajeno vso potrebno elektroniko in tudi baterijo. S telefonom ali zapestnico, kot jo opisujemo v sosednjem članku, se povežeta prek bluetootha, tipala v vsaki od slušalk pa preverjajo, ali sta obe v ušesih, in ju na podlagi tega povežejo. Imajo pa slušalke še nekaj svojega prostora za podatke (4 GB), tako da je glasbo mogoče poslušati neposredno, brez povezanega telefona. In zaradi tipal tudi pridobivati podatke o vadbi. To je teorija, kaj pa praksa?

Dober zvok, nekaj preglavic s povezovanjem

Zraven slušalk je škatlica, ki je hkrati polnilnik in zunanja baterija. Tudi za pretakanje glasbe z računalnika je treba slušalke imeti v tej škatlici. Na Samsungovem telefonu takoj po seznanitvi vmes poseže aplikacija gear, ki nato prikazuje informacije (stanje baterije, pregled naložene glasbe ...). Najprej o trajanju baterije. Če predvajamo glasbo prek bluetootha, je energije za največ uro in pol. Brez povezave, zgolj s predvajanjem glasbe iz notranjega pomnilnika, pa se čas za kakšne pol ure ali uro podaljša, kar je, pričakovano, še vedno manj od večine slušalk bluetooth s povezovalnim kablom. Same slušalke so precej majhne in lahke, tako da trajanje baterije glede na vse skupaj sploh ni slabo. Poleg tega dobro stojijo v ušesih in ni strahu, da bi med tekom ali drugo telesno aktivnostjo padle ven. Prav tako presenetljiv je zvok. Resda so slušalke z 220 evri med dražjimi brezžičnimi, a gre to v glavnem na račun tehnoloških inovacij, ne toliko zvočne podobe. Kljub temu zvenijo bolje od večine konkurenčnih, saj nimajo večjih napak, vsa frekvenčna območja so dobro zapolnjena.

Malce več težav smo imeli z delovanjem, kar pa ne pomeni, da bo tako pri vseh uporabnikih. Občasno se slušalki, čeprav je med vstavljanjem vsaka dala zvočni signal, nista povezali, tako da je glasba prihajala samo iz desne. Upravljanje s potegi prsta in trkanjem po slušalkah je dokaj enostavno, a ne vedno natančno. Da uporabnik dejansko dobi podatke o vadbi, se mora malo potruditi, glasbe pa ni priporočljivo nalagati v mapah, saj slušalke znajo predvajati samo korensko, ne pa tudi podmap. Četudi je morda Samsung ta izdelek začel prodajati malce prehitro, preden ga je dokončno izpilil, je zelo intriganten. Česa podobnega za zdaj ne ponuja nihče drug in svoboda brez kakršnihkoli kablov je vredna kakšne občasne težavice.