Satelitski internet: Google se s SpaceX podaja v vesolje

Google in Facebook resno razmišljata o lastni infrastrukturi za dostop do interneta tudi v odročnejših predelih sveta.

Objavljeno
20. januar 2015 18.32
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Google in Facebook, ki jima počasi zmanjkuje potencialnih novih uporabnikov, čedalje bolj dejavno razmišljata o vzpostavitvi lastne infrastrukture, ki bi dostop do interneta pripeljala tudi v odročnejše predele Afrike, Azije in drugih območij, kjer prebivalci zdaj ne morejo uporabljati spletnih storitev. Ena od možnosti je satelitski internet.

Google je danes potrdil zajeten finančni vložke v podjetje Elona Muska SpaceX. SpaceX razvija in že ponuja komercialne polete v vesolje – za prevoz opreme in lansiranje satelitov, ne za izlete posameznikov –, snuje pa tudi satelitski sistem, ki bi z internetnim signalom pokril ves planet. Kot je pred kratkim pojasnil Musk, tudi ustanovitelj proizvajalca električnih avtomobilov in baterij Tesla, nameravajo v vesolje poslati več sto satelitov, celoten projekt pa bi stal približno deset milijard dolarjev. Googlova investicija v SpaceX in s tem satelitski projekt je skupaj s podjetjem Fidelity vredna milijardno dolarjev, kar pomeni, da je Muskovo podjetje vredno več kot deset milijard dolarjev, saj sta omenjena partnerja pridobila malenkost manj kot deset odstotkov lastništva v Muskovem podjetju. Financiranju so se sicer pridružili še štirje drugi vlagatelji.

Mreža satelitov bi krožila okrog Zemlje na višini 1200 kilometrov, kar je bistveno manj od običajnih satelitskih orbit na višini 20.000 kilometrov ali več. Potencialnih prednosti satelitskega sistema je več, ima pa tudi nekaj težko obhodnih slabosti. Taka infrastruktura lahko vsaj v teoriji ponuja velike hitrosti dostopa do interneta in ameriške korporacije, ki bi ga obvladovale in ponujale v uporabo, bi se izognile vmešavanju drugih držav in njihovih regulatorjev (ter morebitnih cenzorjev). Podobno kot pri navigacijskem sistemu gps. Zato tako Google kot Facebook že nekaj časa razvijata alternativo polaganju kablov in gradnji mobilnih omrežij. Satelitski dostop je samo ena od možnosti. Google je že predstavljal pilotni projekt zagotavljanja dostopa do interneta z velikimi baloni, lebdečimi na stalni višini, Facebook pa isto poskuša doseči z brezpilotnimi letalniki (droni).

Toda več vprašanj ostaja brez odgovora. Satelitski internet se kot možna rešitev za območja, kjer ni druge infrastrukture, omenja in tudi uporablja že leta. Vendar morajo naročniki namestiti podobne (nekoliko manjše) antene kot za satelitsko televizijo in imajo težave v slabem vremenu. Poleg tega morajo tudi tovrstni ponudniki imeti licence za uporabo frekvenčnega spektra, česar ne SpaceX ne Google trenutno nimata. Musk menda razmišlja o prenosu podatkov z laserskimi žarki, ki pa težje potujejo skozi oblake kakor radijski valovi.

Musk doslej sicer ni bil pretirano odprt za zunanje investicije. Za podjetje Tesla je dobil stomilijonske spodbude ameriške vlade, ki pa jih je podjetje po uspehu limuzine tesla model s že vrnilo. Vendar je satelitski internet tako megalomanski projekt, da ga SpaceX bržkone ne bi zmogel sam. Ne nazadnje bo moral verjetno razviti nove nosilne rakete za utirjanje satelitov. Prav tako pa Google, ki je sicer že sestavil ekipo za raziskovanje tega področja, brez zunanjih partnerjev ne more vzpostaviti lastne satelitske infrastrukture. SpaceX je idealen partner, saj nima nikakršnih ambicij na področjih, ki jih obvladujejo največji ponudniki spletnih in mobilnih storitev. Musk je za Bloomberg povedal, da njihove satelitske infrastrukture ne moremo pričakovati prej kot v petih letih.