Ukinitev stroškov mobilnega gostovanja sredi leta 2017

Pogajalci so sklenili tudi dogovor o uzakonitvi internetne nevtralnosti na evropski ravni.

Objavljeno
30. junij 2015 13.43
vidic telefoniranje
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Bruselj – Latvijsko predsedstvo EU in predstavniki evropskega parlamenta so dosegli kompromis glede ukinitve mobilnega gostovanja in uzakonitve internetne nevtralnosti. Kompromis predvideva ukinitev stroškov gostovanja sredi leta 2017 in uveljavlja nekoliko ohlapnejša pravila glede internetne nevtralnosti, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Zeleno luč morajo formalno sicer prižgati še evropski poslanci na plenarni seji in članice EU na enem od ministrskih zasedanj, vendar pa so pogajanja po poročanju tujih tiskovnih agencij po slabih dveh letih bolj ali manj zaključena.

Dodatni stroški gostovanja bodo tako dokončno ukinjeni z junijem leta 2017, kot kompromis pa bodo z junijem prihodnje leto znižani na največ pet centov na minuto, dva centa za SMS-sporočilo in pet centov za prenos megabajta podatkov. Prvotni, ambicioznejši predlog evropske komisije, je ukinitev stroškov gostovanja predvideval že za konec letošnjega leta.

Telekomunikacijski operaterji so si sicer izborili varovalko v obliki »pravične uporabe« oz. določnega limita pri gostovanju. Ta še ni določen in bo v domeni Evropske komisije. Z varovalko naj bi preprečili zlorabe novih pravil oziroma t. i. stalno gostovanje – slovenski uporabnik bi naročnino po nižji ceni denimo sklenil na Hrvaškem, telefon pa nato ves čas uporabljal v Sloveniji.

Pogajalci so sklenili tudi dogovor o uzakonitvi internetne nevtralnosti na evropski ravni. Operaterji bodo morali ves internetni promet obravnavati enako, a z nekaterimi izjemami, npr. v primeru začasne preobremenjenosti omrežja ali hekerskih napadov. Kompromis operaterjem dovoljuje tudi ponujanje dodatnih storitev z višjo kakovostjo povezave, a le v primeru, da te ne vplivajo na osnovni dostop do interneta.

Slovenija je sicer ena redkih evropskih držav, ki je internetno nevtralnost že uzakonila, in sicer leta 2012, še piše STA.