Žrtvovanje nevtralnosti za odpravo roaminga

Direktiva o enotnem telekomunikacijskem trgu nastaja pod vplivom lobiranja operaterjev.

Objavljeno
29. maj 2015 20.44
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Predlog direktive o enotnem telekomunikacijskem trgu, ki je nastajal v času prejšnje evropske komisije, je propadel. Zato so pristojni ministri v zadnjih dveh mesecih v zakulisju začeli pripravljati novo direktivo. V njej ima glavno mesto ureditev (odprava) roaminga, povsem pa je izpuščena internetna nevtralnost.

Direktiva o enotnem telekomunikacijskem trgu ni isto kot strategija enotnega digitalnega trga Evropske unije. Drugo sestavlja nabor ukrepov, ki naj bi poenotili pravila za ponujanje digitalnih storitev in blaga v vseh državah članicah in tako olajšali dostop uporabnikov in podjetij do zadev, ki jim zdaj niso na voljo (kot kopica pretočnih storitev v Sloveniji) ali jih je mogoče uporabljati samo v domači državi. Direktivo pa bodo morale države prenesti v svoje zakone in bo na novo uredila regulacijo telekomunikacij in povezanih področij. Pri tem je v ospredju dokončna odprava dodatnega plačevanja za gostovanje v tujih mobilnih omrežjih, medtem ko bi direktiva internetno nevtralnost, tako kot je zapisana zdaj, v najboljšem primeru prepustila posameznim državam, v najslabšem pa celo onemogočila njeno uzakonitev.

Odprava roaminga je všečna poteza, ki ji bodo uporabniki nedvomno naklonjeni. Strinjamo se, da so bile cene gostovanja previsoke in še zdaj je prenos podatkov pretirano drag, zlasti zunaj EU. Toda drži tudi, da je odprava roaminga bolj v prid velikim državam in operaterjem, medtem ko manjši in tisti v južnoevropskih turističnih državah izgubljajo prihodke. Prav tako so stroški gradnje mobilnih omrežij različni. V ravninskih državah, kot sta Nizozemska ali Danska, so nizki, v alpskih Avstriji in Sloveniji precej višji. Danski telekomunikacijski svetovalec John Strand utemeljuje, da bo načelo »gostuj kot doma« spodbujalo ponudnike mobilne telefonije, da bodo na veleprodajnem trgu kupovali minute in gigabajte v državah, kjer so poceni (denimo Litvi), in jih uporabljali v dražjih državah, kot je Nemčija. In da tudi cene nepremičnin in dobrin zaradi lokacij in različnih davkov niso in ne morejo biti enake povsod po Evropi.

Kot vse kaže, v ozadju poteka intenzivno lobiranje telekomunikacijske industrije, da bi v zameno za odpravo roaminga dobila bolj proste roke pri ponujanju in morda tudi blokiranju spletnih vsebin. Ni skrivnost, da operaterjem in velikim ponudnikom načelo internetne nevtralnosti ni pogodu, saj ob njegovi uveljavitvi ne morejo dajati prednosti izbranim storitvam in drugih upočasnjevati ter ponujati določenih storitev zunaj podatkovnih omejitev v naročniških paketih (t. i. ničelna tarifa, zero rating). Predlog direktive v nasprotju z lani sprejeto resolucijo evropskega parlamenta internetne nevtralnosti sploh ne omenja. Beseda nevtralen se pojavi samo enkrat, v besedni zvezi tehnološka nevtralnost, ki da jo morajo ponudniki spoštovati. Sicer pa besedilo govori o odprtem internetu in o tem, da končni uporabnik ne sme imeti omejitev pri izbiri storitev in pri dostopu in razširjanju informacij. Besedilo resolucije parlamenta je govorilo o tem, da ponudniki dostopa do interneta ne smejo vezati dostopa s posameznimi storitvami. Nov predlog tudi omogoča izjeme pri upravljanju internetnega prometa zaradi izjemnih ali začasnih zgostitev v omrežju, medtem ko je parlament izjeme določil za zgostitve, ki so hkrati izjemne in časovno omejene. Prihodnji teden naj bi se o predlagani direktivi usklajevali evropski svet, komisija in parlamentom. Medtem ko v ZDA uvajajo uzakonjeno internetno nevtralnost, gre EU po zdajšnjem predlogu nepričakovano v nasprotno smer.