Dijaki, prisluhnite, študenti vam svetujejo

Pred začetkom šolskega leta smo se pogovarjali z Jernejem, Klaro, Maticem in Majo. Kako se odločiti za študij?

Objavljeno
31. avgust 2014 19.57
Tina Kristan, Ozadja, Sonja Merljak, šolstvo
Tina Kristan, Ozadja, Sonja Merljak, šolstvo

Prva pomembnejša, verjetno celo najpomembnejša naloga, ki čaka danes dijake, prihodnje leto pa študente, je izbira fakultete. Pri tem jim bodo predvidoma februarja v pomoč informativni dnevi. Nekaj uporabnih napotkov pa so pripravili tudi študenti.

Jernej Rejc, vpisan v prvi letnik upravne informatike na fakulteti za upravo:

Vsak bi moral dobro premisliti o izbiri študija, saj je ta odločitev pomembna za nadaljnje življenje. Najbolje je izbrati malo po pameti in malo s srcem, kajti če študij ni aktualen, nikoli ne boš dobil službe, če ti pa ni všeč, se nikoli ne boš potrudil.

Bolje je izbrati znanstveni študij, saj te bolj usmerja v delo, ki naj bi ga opravljal čez nekaj let. Študij v tujini je morda bolj perspektiven, res pa je, da se moraš spoprijeti z novim okoljem in drugim jezikom, ljudmi, zato postane vse še težje. Pripravljanje na poklice prihodnosti se mi ne zdi zahtevno, saj imamo reševanje neznanih problemov že zaradi evolucije vgrajeno v možgane. Z dobro voljo in ustrezno motivacijo ni težko vstopati v nov svet, zato iskanje služb in prilagajanje na nova delovna mesta ni nič zastrašujočega.

Bodoči študenti naj bodo pozorni predvsem na to, da imajo urejen prevoz do želene fakultete, na to, kdaj se začne uradno študijsko leto in katera predavanja se splača obiskovati, če to ne velja za vsa. Med študijem je zelo pomembno oddajanje različnih seminarskih nalog in projektov. Določenih datumov se je pač treba držati. To velja tudi za zdravstveno zavarovanje, študentske bone in prijavo na študentski servis. Ponavadi je vse napisano na fakultetni spletni strani, zato brez panike, vse se da urediti.

Matic Plaznik, končuje drugi letnik strojništva na ljubljanski strojni fakulteti:

Študij sem si izbral izključno na podlagi tistega, kar me zanima. To je po mojem najbolj pametno. Hkrati je težko predvideti, na katerih področjih bo lažje dobiti službo, ko bomo diplomirali. Če je ekonomist dober, bo gotovo našel zaposlitev, četudi jih je preveč. Prepričan sem, da se bo za vsakega nekaj našlo, če bomo pridni in hoteli delati.

Glede pričakovanj na fakulteti je najbolje povprašati starejše študente. Ne pozabite, da se fakultete na informativnih dnevih predstavljajo v najlepši luči.

Na fakulteti je treba veliko več delati kot v srednji šoli; ne bi se strinjal, da je študij nekaj najbolj prijetnega, resda pa se fakultete po obveznostih razlikujejo. Na naši imamo velikokrat po ves dan vaje in predavanja ali pa raztrgan urnik, torej dve uri vaj zjutraj, potem pa še pozno popoldne seminar, tako da izgubiš cel dan.

Si pa na fakulteti manj obremenjen z ocenami kot na gimnaziji. Sam si tudi izbereš rok za izpit, torej ga greš lahko pisat takrat, ko se pripraviš. Seveda je težko, če si želiš delati sproti, s kolokviji, ali pa opraviti vse izpite v prvem roku. Pritisk je še toliko večji, če bi rad višje ocene.

Kakorkoli, študij je čisto fina stvar, sploh če študiraš nekaj, kar te vsaj približno zanima. Če najdeš pravo razmerje med zabavo in učenjem, se da študentska leta lepo preživeti.

Maja Štrbulc, končuje prvi letnik rusistike ter pedagogike in andragogike na ljubljanski filozofski fakulteti:

Bodočim študentom svetujem, da naj si podrobno ogledajo študijske programe, temeljito premislijo, katero delo želijo opravljati v življenju ter se udeležijo informativnih dni, kjer jim lahko profesorji in študentje tudi odgovorijo na vprašanja. Potem, ko se že sprejeti na fakulteto, je treba kar najhitreje poskrbeti za študentsko prehrano, prevoze, saj zna biti kar velika gneča.

Zelo koristno je, če skušajo že med srednješolskim izobraževanjem opravljati čim več različnih študentskih del, saj lahko tako pridobijo ogromno izkušenj, novih prijateljev, pa še zapolnijo si čas med počitnicami. Če bi lahko kaj storila drugače, bi še bolj izkoristila lanske najdaljše počitnice, saj bodo letošnje bolj študijsko obarvane.

Klara Orehek, začenja četrti letnik ljubljanske srednje vzgojiteljske šole in gimnazije:

Pri izbiri študijske smeri me najbolj zanima možnost zaposlitve po končanem študiju. Veliko mi pomenita tudi bližina fakultete in način predavanj, torej odnos profesorjev do študentov. Ko bom izbirala, bom pozorna še na možnost izmenjave oziroma študija v tujini. Pred odločitvijo se bom pozanimala o značilnostih poklica, ki ga bom pridobila. Zanima me, kakšen je poklicni vsakdanjik, kaj se dogaja na delovnem mestu, na čem je poudarek. Rada bi izvedela, kaj so prednosti in kaj morebitne slabosti poklica.

Če bom imela možnost, bom pri svetovalcih za vpis tudi povprašala, kakšni ljudje se prijavljajo na fakulteto, kakšne osebnostne značilnosti imajo oziroma katere so zaželene. Zdi se mi pomembno, da vem, kakšni so cilji večine študentov na izbrani fakulteti. Obiskala bom tudi informativne dneve na posameznih fakultetah, ki se mi zdijo pomembni zato, ker na njih bodočim študentom omogočijo bolj oseben stik s študenti in profesorji. Pri izbiri fakultete bom pozorna še na način ocenjevanja in seveda predvsem na možnost, da po dobim službo, ko končam študij. Ključen dejavnik zame je tudi možnost študentskega dela. Pred mano je naporen četrti letnik, vendar vseeno komaj čakam vpis na fakulteto in nove izkušnje.