Čez noč bi vsaj 500 študentov vrgli na cesto

Subvencionirano bivanje: Dan pred začetkom študijskega leta so ljubljanski domovi odrekli gostoljubje.

Objavljeno
30. september 2015 20.35
Sandra Hanžič, notranja politika
Sandra Hanžič, notranja politika

Ljubljana − Študenti so včeraj od ministrstva za izobraževanje in uprave študentskih domov Ljubljana (ŠDL) dobili obvestilo, da niso več upravičeni do bivanja v domu. Za sprejem morajo zaprositi znova, kar jim prejšnja leta ni bilo treba. Razlog? Izguba statusa med stopnjami študija.

Študentka Nina, ki je avgusta diplomirala, danes pa začenja novo študijsko leto na drugi stopnji, je bila tako včeraj obveščena, da se mora iz svoje študentske sobe izseliti. Saj bi, namesto da je vložila prošnjo za podaljšanje subvencioniranega bivanja, kot je to veljalo do zdaj, morala na novo zaprositi za sprejem v dom. Zdaj bo uvrščena na čakalno listo, in bo, ko pride na vrsto, na novo sprejeta v dom. A na seznamu je menda že okoli 1500 ljudi.

»Študijsko leto se je tako rekoč že začelo, nam pa grozi izselitev. V tem kratkem času smo prisiljeni poiskati novo sobo, kar je mnogim prevelik strošek, saj je cena študentskega doma 70 evrov, medtem ko je povprečna cena sobe drugje vsaj 150 evrov. K temu je treba prišteti še stroške in varščino za stanovanje.«

Praksa zadnjih let drugačna

Ministrstvo za izobraževanje je namreč tik pred zdajci spremenilo pogoje za subvencionirano bivanje, pravijo študenti. Sklenilo je, da do bivanja v študentskih domovih nimajo več pravice študenti, ki so v zadnjem šolskem letu zaključili študijski program prve ali druge stopnje in se bodo vpisali na višjo stopnjo ter tisti, ki so v šolskem letu, ki se začenja danes, vpisani v drug študijski program, kot so bili lani.

Ti dve skupini bi morali znova zaprositi za sprejem v ŠDL, in ne zgolj podaljšati bivanja.

»Praksa, ki so jo pri obravnavanju tovrstnih študentov pristojni vršili več let, je torej čez noč dobila popolnoma nove okvirje. Okvirje, v katerih bomo kratko spet potegnili študentje,« so kritični v skupini Modro za študente. Po njihovem je študentov, ki bodo ostali brez strehe nad glavo, kar 900.

Da je to še en v nizu birokratskih zapletov, ugibajo v Študentski organizaciji Slovenije, kjer pravijo, da bo na cesti 500 študentov. »Vse pristojne, predvsem pa študentske domove, pozivamo, da do končne odločitve in rešitve težav študentov ne izseljujejo. Prav tako pozivamo ministrstvo, da z vsemi deležniki nemudoma pristopijo k reševanju težav, ki niso nerešljive.« Predlagajo jim namreč spremembo pravilnika in nudenje nesubvencioniranega bivanja.

V zadnjih letih je bila pravna podlaga enaka, vendar težav ni bilo, saj je bila izmenjava podatkov med študentskimi domovi in ministrstvom pomanjkljiva, študenti pa so ostajali v študentskih domovih do ponovne pridobitve statusa.

»Letos je torej edina sprememba, da se pravilnik in razpis dosledno spoštujeta. Pri tem se sicer postavlja vprašanje, zakaj je, kljub skupnemu razpisu, težava samo v Ljubljani?« ŠOS še dodaja, da bo v novem zakonu o visokem šolstvu treba zagotoviti status študenta tudi tistim, ki so predčasno diplomirali in nameravajo nadaljevati študij.

Na MIZŠ pojasnjujejo, da bodo čim prej našli ustrezno rešitev. Dokončnega števila tistih, ki bi hoteli podaljšati bivanje, še nimajo, saj študentje še zaključujejo študij. Dodajajo pa, da so bili študenti s pogoji bivanja seznanjeni v razpisu prvega junija letos.