Deskle: Ravnatelji protestirajo zaradi odločitve inšpektorja

Pravijo, da se iz mariborskega primera očitno nismo nič naučili.

Objavljeno
28. januar 2015 09.30
ium*Simsic
Sonja Merljak, šolstvo
Sonja Merljak, šolstvo
Ljubljana - Šola je odsev in zrcalo družbe, pravijo ravnatelji, ki so sinoči sprejeli izjavo na izrednem sestanku republiškega odbora Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije.

Ugotavljajo, da je bil vzgojni proces na OŠ Deskle nasilno prekinjen z zunanjim posegom pravne stroke, ki je zelo onemogočil nadaljnje vzgojno delovanje šole in vajeti brezkompromisno prevzel v svoje roke.

K vsemu skupaj so olje na ogenj prilili tudi mediji.

»Kot vidimo, je ogromno govora o odgovornosti ravnatelja, ne slišimo pa nič o storilcih nasilnega dejanja. Očitno nas dogodki in posledice iz Maribora niso nič naučili,« so zapisali.

Dodali so, da bi se podobno, kar se dogaja v Desklah, lahko zgodilo v vsaki izmed šol, zato predlagajo inšpektorju, da ponovno preuči predlog za uvedbo postopka za razrešitev. Obenem zahtevajo od ministrstva, da takoj temeljito preuči zakonodajo in odstrani vso birokratsko navlako, ki slabi vzgojno-izobraževalno poslanstvo šole.

»Ne glede na objektivno odgovornost ravnatelja morajo odgovornost za svoja dejanja prevzeti vsi vpleteni, ne pa da se ob medijskem linču odstavlja ravnatelja, ki v svoji dobronamerni komunikaciji mogoče ob pravem času ni znal povedati pravih besed.«

Želijo konkretne spremembe, ne le prazne besede

Predsednik združenja Milan Rejc ob tem za Delo dodaja: »Naše sporočilo ne pomeni, da ne prepoznavamo napak ravnatelja. Menimo, da jih je naredil kar nekaj. Ampak primer smo želeli izkoristiti kot opozorilo, da je treba v šolstvu še marsikaj urediti. Za nas je pomemben predvsem zadnji del sporočila, v katerem zahtevamo porazdelitev odgovornosti vseh deležnikov v šolstvu. Želimo, da se na tem področju dejansko nekaj premakne, ne pa da se zgolj govori o potrebi po spremembi sistema. Od leta 1991, odkar smo otroke postavili na piedestal permisivne vzgoje, zaposleni šolah namreč nimamo ustreznih vzvodov za vzgojno delovanje. Vse je naprteno šoli oziroma ravnateljem. Tudi učitelji se tega premalo zavedajo, ker jim bodisi ne znamo povedati bodisi se jim nič ne zgodi. Tako učenci kot njihovi starši pa bi morali uvideti, da nimajo samo pravic ampak tudi dolžnosti oziroma odgovornost. Predvsem ta je umanjkala v zadnjih desetletjih.«