Kabinet čudes: Največja mačka na svetu

Mlad par sibirskih tigrov, Vito in Vita, se je dobro ustalil v ogradi ljubljanskega živalskega vrta, kjer zdaj stiskajo pesti za potomce.

Objavljeno
31. december 2014 12.09
Irena Furlan
Irena Furlan

Kar dve največji mački na svetu, Vito in Vita, bivata v novi, sodobni ogradi v Živalskem vrtu Ljubljana že dobro leto. Pripadata (največji) podvrsti sibirskega tigra, kakršnih v naravi živi manj kot 500, veliko več jih gojijo v ujetništvu. Njihov naravni habitat se razteza predvsem ob reki Amur med Kitajsko in Rusijo, k upadanju v naravi živeče populacije sibirskega tigra pa najbolj prispeva človekovo uničevanje njegovega življenjskega okolja, zaradi česar tem mačkam primanjkuje plena, ljudje pa jih tudi lovijo zaradi kože in drugih telesnih delov, ki jih uporabljajo v tradicionalni azijski medicini.

Prihod tigrice Vite v ZOO Ljubljana

Vita se je s sestro Darjo skotila jeseni 2011 v živalskem vrtu v Magdeburgu, na severu Nemčije. Kljub siceršnji skrbnosti njene mame si je, stara vsega dva meseca, poškodovala sklep zadnje noge. Tako kot vse mačke je veliko časa prespala, ko pa je bila budna, je iz zasede napadala mamin rep in tako urila svoje lovske veščine. Ko je odrasla, jo je mama napodila, tako kot bi jo tudi v naravi. Še pred tem ji je mednarodni koordinator za tigre, ki z vodenjem rodovne knjige za tigre skrbi, da se ti v živalskih vrtovih ne parijo v sorodstvu, poiskal nov dom v ZOO Ljubljana.

Pred transportom v Ljubljano so Vito trenirali, da je potem šla sama v transportni boks z njej znanimi vonjavami, kar je zmanjšalo stres ob selitvi. V boksu je bila med prevozom mirna in ni kazala znakov strahu. Na enajst ur trajajočem potovanju do Ljubljane so spremljevalci vsaki dve uri preverjali počutje in potrebe tigrice, ki je večino poti prespala.

Viti se pridruži še Vito

Vito se je v družbi brata in sestre skotil aprila 2012 v živalskem vrtu Sóstó na Madžarskem. Sestrica je kmalu po rojstvu poginila, z bratom pa sta hitro rastla. Vse dni sta se podila po ogradi, napadala iz zasede, skakala, plezala, padala, nadlegovala mamo in ji povzročala »sivo dlako«. Še preden sta povsem odrasla, so ju ločili od mame in ju dali v veliko ogrado, kjer sta odraščala brez treningov in navzočnosti oskrbnikov. Prav zato so morali pred transportom v Ljubljano Vita uspavati in ga dati v transportni boks. Okoli 700 kilometrov dolgo pot so prevozili v devetih urah. Vito se je sicer hitreje od Vite navadil na novo ogrado, na nove oskrbnike in na nov jezik.

Tigra v novi ogradi

Za tigra sta prevoz in selitev hud stres. Navaditi se mora na novo okolje in nove oskrbnike. Lahko se zgodi, da po selitvi zboli in celo pogine. Vita se je najprej navadila na notranje prostore, šele nato smo jo spustili v zunanji del ograde − azijski gozd. Spoznala je nove oskrbnike in se naučila novega jezika. Tako na našo željo, ko ji ponudimo hrano, prihaja v notranji del, kamor jo lahko zapremo, da lahko vstopimo v zunanji del in ga počistimo.

V ogradi ima vse, kar potrebuje: naravni gozd, mokrišče, skrivališča in plezala z dvignjeno ploščadjo za razgledišče, kar imajo mačke zelo rade. Ograda v ZOO Ljubljana je ena večjih ograd za tigre v Evropi. To je dobro za živali, ki pa so zato težje vidne za obiskovalce.

Vito je po prihodu novo ogrado najprej obhodil, prevohal in označil. To pomeni, da je odtlej njegova. V svoj prostor spusti le samico, morebitne samce pa bi iz nje pregnal, vendar v Ljubljani s tovrstno konkurenco nima težav, ker je ni.

Da mačkama ni dolgčas

Kljub temu da Vito in Vita spita, počivata in si negujeta kožuh kar 20 ur na dan, sta preostale štiri ure vendarle dejavna. Takrat ju zaposlimo na različne načine: v ogrado na močno elastiko privežemo žogo, ki jo poskušata upleniti, v vodo damo plastičen sod, ki ga premetavata, hrano skrivamo v ogromne zaboje, da morata trgati in iskati ... V ogrado dodamo tudi različne vonjave, po katerih se valjata. Tako ju spodbujamo, da tečeta, skačeta, vlečeta, trgata, vohata in se torej čim bolj naravno obnašata.

V pričakovanju mladičev

Prvič v zgodovini ljubljanskega živalskega vrta smo tako pridobili mlad par največje in zelo ogrožene mačke, ki je primeren tudi za razmnoževanje. Dobro leto sta tigra bivala skupaj in se zelo dobro razumela. To jesen pa je Vita začela odganjati samca, zato smo ju ločili. Zdaj čakamo na prve znake (predvidoma februarja), ko bo Vita samca sprejela, in takrat ju bomo ponovno združili, potem pa upali, da se bosta uspešno parila.

Samici smo pripravili poseben prostor, kjer bo na varnem skotila mladiče. Opremili smo ga s kamero, da bomo lahko spremljali, kako skrbi zanje, in preverjali, ali se mladiči dobro počutijo. Del tega bomo lahko pokazali tudi obiskovalcem, saj samici popolnoma prepustimo skrb za mladiče in je v tem času ne vznemirjamo.

***

Irena Furlan je biologinja in pedagoška vodja Živalskega vrta Ljubljana, kjer si lahko v živo ogledate tudi sibirska tigra Vita in Vito.