Kabinet čudes: Ogrožene zaradi predsodkov

O kačah kroži premnogo predsodkov in zmotnega mišljenja. Ljudje še vedno verjamejo, da imajo nadnaravno moč.

Objavljeno
22. oktober 2015 20.39
Irena Furlan
Irena Furlan

Mnogi so prepričani, da kače pičijo z jezikom, da imajo vse kače v zgornji čeljusti dva dolga zoba, da usekajo z repom in tako ubijejo plen ali da ga hipnotizirajo, da imajo sluzasto kožo, da so vedno mrzle, slepe, da nimajo zadnjične odprtine in zato iztrebke izločajo skozi usta, da sesajo krave in pijejo mleko, da plešejo po melodiji fakirjev ... Nekateri verjamejo, da kače ljudi zasledujejo ali nanje skačejo z dreves, da se zvijejo v obroč in se potem zavalijo za človekom po bregu navzdol ter da se ugriz kače navadno konča s smrtjo človeka. Velja tudi, da če kačo ubiješ, se zvija in ne pogine, dokler ne zaide sonce, tako zelo je trdoživa.

Izza in Ladislav

V ljubljanskem živalskem vrtu živi par indijskih pitonov. Izza je stara 21 let, Ladislav dve leti manj. Ona je bila doma pri družini, ki pa, ko je zrasla nekaj čez dva metra, ni več mogla skrbeti zanjo. Enako se je zgodilo Ladislavu, za katerega so skrbeli otroci v vrtcu. Imela sta srečo, da smo imeli prostor in smo ju lahko sprejeli v velik terarij v našem vrtu.

Pri nas se dobro počutita, veliko jesta in hitro rasteta. Izza je dolga okoli pet metrov in tehta približno 80 kilogramov, Ladislav v dolžino meri okoli štiri metre in tehta pol maj, 39 kilogramov. Orjaški nestrupeni kači plen ugrizneta, močno ovijeta, da prekineta pretok krvi in povzročita prenehanje bitja srca in dihanja. V telesu imata 15.000 mišic, razporejenih v dvajsetih sklopih. Vsak kvadratni centimeter telesa lahko stisne s težo šestih kilogramov. Plen je lahko trikrat širši od glave, saj kosti čeljusti povezujejo prožne vezi, ki se pri požiranju raztegnejo. Ko plen pogine, ga kača v celoti pogoltne.

Orjaške kače sicer niso primerne za hišne ljubljenčke, saj živijo več kot 30 let, v nekaj letih zrastejo do polne dolžine, zato potrebujejo veliko prostora in so lahko za gojitelja smrtno nevarne. Pitoni so v naravi ogroženi zaradi krčenja njihovega življenjskega prostora in ker jih ljudje lovijo za hrano, zaradi kože in za hišne ljubljence.

Le redke so strupene

Poznamo 2700 vrst kač, od tega je kakih 400 vrst strupenih. V Sloveniji živi 11 vrst kač, od katerih so le tri strupene: navadni gad, laški gad in modras. Na svetovni ravni zaradi zastrupitve umrejo »le« trije odstotki ljudi, ki jih je ugriznila kača, v Sloveniji pa po drugi svetovni vojni uradno nismo imeli smrtnega primera. Kljub temu se kač bojimo, do njih imamo veliko predsodkov in jih zato preganjamo. Kače so plašne in se umaknejo pred ljudmi. Če jih ogrožamo, se branijo z ugrizom, napadalca lahko tudi usmradijo z izločki črevesja.

Nestrupene kače plen zagrabijo z usti in zobmi ter ga ovijejo. Strupene kače pa plen usmrtijo z ugrizom s strupniki, skozi katere izločijo strup. Količino strupa lahko dozirajo glede na velikost plena. Z jezikom, ki ga pogosto stegujejo, si pomagajo pri tipanju in vohanju. Kače ne hipnotizirajo svojega plena in ga prav prav tako ne ubijejo z repom. Prebavijo vse, tudi kožo, dlako in kosti, nato se skozi kloako iztrebijo. Pijejo vodo, nikoli mleka.


Kače so na dotik prav prijetne. Njihova koža je suha, gladka in brez vonja. Na otip so mehke. Telesna temperatura je nestalna, odvisna od okolja. Če se grejejo na soncu, so tople, kadar pozimi otrpnejo, pa zelo hladne. Na stiske, padce in udarce so kače zelo občutljive. Grobo ravnanje jih lahko hitro poškoduje. Zato nikakor ne velja, da so trdožive.

Kače nimajo uhljev in zunanjega ušesa. Razvito imajo le notranje uho, zato slišijo na drugačen način kot mi. Zvoka ne zaznavajo po zraku, tako kot ljudje, temveč zaznavajo tresljaje, ki se širijo prek podlage v čeljustne in nato ušesne kosti.

Pa še to

• Nekatere kače imajo ob ustih jamice za zaznavanje toplote.

• Imajo dvojni uvihani penis, ki ga v času parjenja izvihajo. Večinoma se parijo z desnim delom penisa.

• Nekatere kače valijo jajca, nekatere pa povržejo žive mladiče.

• Imajo prozorno in zraslo veko, zato imamo občutek hipnotičnega pogleda kače.

• Na nebu v ustih imajo jakobsonov organ, s katerim zaznavajo vonjave.


• Mrežasti pitoni so najdaljše kače na svetu. Zrastejo lahko do 10,2 metra. Razširjeni so v jugovzhodni Aziji.

• Anakonde so najtežje kače na svetu. Tehtajo lahko do 226 kg. Živijo v severnem delu Južne Amerike.

• Navadni udav je dosegel starost 40 let.

• Slepa kačica (Leptotyphlops bilineata) je najkrajša kača na svetu. Zraste lahko do 11,5 centimetra. Razširjene so v Afriki. Hranijo se s termiti, žuželkami in mravljami.

• Najbolj strupena kača Evrope je modras, najdaljša pa progasti gož.

Noč čarovnic v ZOO Ljubljana

V Živalskem vrtu Ljubljana že vrsto lep pomagamo našim obiskovalcem pri premagovanju predsodkov do kač in drugih živali.

Konec meseca ste tako vabljeni na obisk »začaranega« Živalskega vrta Ljubljana, da si v soju sveč čarovniške noči ogledate »zacoprane« kotičke skrivnostnega vrta, kjer se boste spoznali z živalmi, o katerih kroži veliko zmot in predsodkov.


Otroci so vabljeni v »čarovniško šolo«, kjer bodo spoznali živali, povezane s čarovništvom, in se podali v »začarani živalski vrt«, letošnja novost pa so dnevna vodenja, imenovana »čarovniški dan«.

***

Irena Furlan je biologinja in pedagoška vodja Živalskega vrta Ljubljana.