Z Elanom do zvezd

Tri obdobja mizarskega stroja treh generacij družine Finžgar.

Objavljeno
14. julij 2016 19.02
Vladimir Vilman
Vladimir Vilman

V Tehniškem muzeju Slovenije namenjamo v letošnjem letu posebno pozornost družbi Elan, ki že nekaj desetletij velja za eno najbolj prepoznavnih slovenskih blagovnih znamk. Delovna zadruga, tovarna, blagovna znamka Elan je zgodba ljudi, ki že več kot 70 let izdelujejo vrhunsko športno orodje. Posamezni izdelki, predvsem smuči, narekujejo svetovne trende in verjamemo, da jih bodo tudi v prihodnje. Veliko športnikov so prav njihove smuči pripeljale do zvezd.

Temelj Elanove uspešnosti so bile stalne tehniške in tehnološke inovacije razvojnikov, inženirjev in konstruktorjev. Med letoma 1970 in 1980 so zasnovali in izdelali več kot 300 novih strojev ter naprav, ki jih dotlej niso uporabljali v proizvodnji nikjer drugje na svetu.

V pripravi razstave je Tehniški muzej Slovenije od družine Finžgar pridobil lesnoobdelovalni stroj, tako imenovano mizarsko kombinirko, na kateri so delale kar tri generacije. Stroj je preživel tri obdobja, aktivna desetletja, desetletja mirovanja in, verjamemo, tudi muzejska desetletja.

Čiščenje mizarskega stroja v mizarski delavnici v Begunjah okoli leta 1950. Foto: zasebni arhiv

Kako je nemška mizarska kombinirka prišla v Elan?

Huda gospodarska kriza leta 1922 je primorala Rudolfa Finžgarja, da se je odpravil v Ameriko s trebuhom za kruhom. V New Yorku se je udinjal kot mizarski mojster pri različnih iskalcih kvalificirane delovne sile. Kot odličen mizar si je velikokrat izboril delo. V šestih letih dela v New Yorku je zaslužil dovolj, da se je lahko vrnil domov in kupil hišo v Kropi, kamor se je preselila vsa družina. Delavnico je opremil z novimi stroji, tudi z nemško mizarsko kombinirko, ki jo je kupil v Ljubljani.

Leta 1945 je Rudi Finžgar z devetimi sorodniki, prijatelji in znanci ustanovil zadrugo Elan, namenjeno izdelavi športnih pripomočkov za različne panoge v dvoranah in na prostem. Po ustanovitvi zadruge je mizarsko kombinirko prepeljal v Begunje, kjer je obratovala še dobrih 15 let. Zatem pa so jo prestavili v zasebno družinsko delavnico v Novo vas, kjer sta jo občasno uporabljala Rudolfov sin Rudi in vnuk Blaž.

Kakšno leto pred osamosvojitvijo Slovenije jo je vnuk dokončno umaknil iz delavnice. Pa ne na odpad ali v staro železo, temveč v lopo na dvorišču, kjer je tri desetletja mirovala. Vse do letošnje pomladi, ko sem jo tu uzrl avtor razstave Z Elanom do zvezd in jo z velikim zadovoljstvom uvrstil med eksponatno gradivo. Stroj je v Tehniškem muzeju Slovenije restavriral Dušan Oblak in bo v okviru občasne razstave na ogled javnosti.

Nakladanje mizarskega stroja pred transportom iz Krope v Begunje leta 1945. Foto: zasebni arhiv.

Z Elanom do zvezd

S številnimi predmeti na razstavi Z Elanom do zvezd želimo obiskovalcem predstaviti izredno pestro Elanovo proizvodno dejavnost. Čeprav so bili temelj Elanove proizvodnje smuči in telovadno orodje za telovadnice, so bili loparji za badminton njihov prvi veliki mednarodni prodajni uspeh. Elan je opremil večino atletskih, hokejskih in boksarskih klubov, planinskih, gorskoreševalnih in gasilskih društev, izdelal vrsto pripomočkov za varstvo pri delu in igral za otroke. Med njihovimi izdelki najdemo tudi plovila, sprva iz lesa in kasneje iz umetnih mas, ter pester nabor jadralnih letal.

Poleg mizarske kombinirke bodo na razstavi na ogled tudi posamezni športni pripomočki predhodnikov družbe (Rodar, JOR, Kolb-Predalič), krivilnika za les, nekaj pripomočkov za atletiko in hokej, trije najstarejši Elanovi stroji, zbirka najpomembnejših alpskih, skakalnih in tekaških smuči in snežnih desk, skibob, smučanka in mariner, maketa jadralnega letala, smuči za vodo, lesena kajaka enosed in dvosed, leseni kanu, maketi gliserja in jadrnice, nekaj otroških igral in koles Rog-Elan. Razstava bo obogatena z videogradivom iz Arhiva RS in pričanji nekdanjih zaposlenih.

Vabimo vas, da si ogledate razstavo med 15. septembrom 2016 in 17. septembrom 2017.