Logožar honorarja ne namerava deliti s pravo avtorico študije

Dekan mariborske EPF, ki je prodal diplomo svoje študentke, ne razmišlja niti o odstopu niti o vračilu denarja.

Objavljeno
26. julij 2015 17.52
Slovenija, Maribor, 27.6.2008 - Mariborska univerza foto:Tadej Regent/Delo
Peter Rak, Maribor
Peter Rak, Maribor
Maribor – »Nobenega razloga ni za vračilo denarja«, pravi dekan mariborske ekonomsko poslovne fakultete (EPF) Klavdij Logožar, ki je leta 2008 diplomsko nalogo svoje študentke za 24 tisoč evrov kot strokovno študijo prodal Darsu. Tudi študentki ne namerava izplačati vsaj dela honorarja, prav tako ne razmišlja o odstopu.

Afera se je razkrila že leta 2009, pri časniku Dnevnik pa so sedaj uspeli pridobiti original diplomske naloge študentke, ki dokazuje, da je skoraj povsem identična študiji o upravljanju avtocestnih prometnih podsistemov. Logožar razen naslova in nekaterih nepomembnih podrobnosti ni spremenil ničesar, dodal je le navedek, da je študijo izdelal njegov svetovalni biro za logistiko KLT ter seveda spremenil besedilo v tistem delu, iz katerega je razvidno, da gre za diplomsko delo.

Ob tem se zastavlja logično vprašanje, kako bi lahko bilo diplomsko delo študentke dovolj strokovno, da bi lahko služilo kot študija za potrebe Darsa. Logožar odgovarja, da je »diplomsko delo po definiciji strokovno delo, naloga mentorja pa je, da zagotovi, da je diplomsko delo na ustrezni kakovostni ravni«, vendar obenem ne zna pojasniti, ali je bila študija res uporabljena za konkreten namen. »Podrobnosti ne poznam, kolikor mi je znano, je Dars študijo uporabil pri pripravi nekaterih strateških dokumentov«, je dejal Logožar, vendar temu očitno ni tako, saj na Darsu menda omenjene študije sploh nimajo v registru oziroma morajo to preveriti. Kot so nam sporočili, vse okoliščine glede tega zapleta še preučujejo, sicer pa so vso dokumentacijo predali policiji.

A očitno so se tovrstni postopki začeli prepozno, saj so na policiji prejeli prijavo šele ob koncu lanskega leta. Kriminalisti so sicer ugotovili, da naj bi pri izvedbi študije in plačilu ponudbe za izdelavo študije prišlo do zavajanja naročnika in tudi za kršitev materialnih avtorskih pravic avtorja, a kazenskega pregona ne bo, ker je primer že zastaral ter očitno ne bo doživel sodnega epiloga.

Prav tako posebnih ukrepov ne načrtujejo niti v vodstvu mariborske univerze. Kot pravijo, je bil primer obravnavan leta 2009, ko je bil rektor dr. Ivan Rozman, postopek je bil zaključen z opominom pred izredno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Vsi aktualni postopki v zvezi z dekanovanjem Logožarja so v pristojnosti EPF in njenih organov. V izogib tovrstnim primerom v prihodnje pripravljajo v okviru strateškega korporativnega upravljanja mariborske univerze etični kodeks, ki bo namenjen »usmerjanju vedenja celotne akademske skupnosti in zaposlenih v smeri etičnih in moralnih zavez, ki ga do sedaj univerza ni imela«.

Vendar s tem še zdaleč niso zadovoljni na visokošolskem sindikatu, kjer od Logožarja zahtevajo odstop oziroma »takojšen umik s funkcij v univerzitetni administraciji«, sicer pričakujejo ukrepanje rektorja Igorja Tičarja. Če njegovega odziva ne bo, bodo sklepali, da »odgovornost jemlje nase«. Prav tako zahtevajo takojšen odstop prodekana EPF Jana Žana Oplotnika, ki je bil v času nastanka študije podpredsednik uprave Darsa. Tudi nanj smo naslovili vprašanja, ali se čuti odgovornega in ali razmišlja o odstopu, vendar se za sedaj še ni odzval.