Razširjena skupina in nova izhodišča zakona o visokem šolstvu

In spet se praktično začenja znova.

Objavljeno
03. marec 2015 22.30
FDV/študenti,predavanje
Tina Kristan, Ozadja
Tina Kristan, Ozadja

Ljubljana – In spet se praktično začenja znova, bi lahko zapisali po prvem sestanku predstavnikov ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter več kot tridesetih deležnikov o izhodiščih novega zakona o visokem šolstvu.

Danes so namreč sklenili, da v delovno skupino le vključijo tudi predstavnike študentov, rektorske konference, delodajalcev, delavcev in zasebnih visokošolskih institucij. Ta razširjena skupina pa bo v mesecu oblikovala nova izhodišča. Takrat bo tudi verjetno jasno, ali bodo najprej v obstoječi zakonodaji reševali le vprašanje financiranja univerz in šele nato v novem zakonu druge dileme visokega šolstva. To namreč zahtevajo sindikati, študenti in tudi rektorji.

Bistveno za razvoj kakovostnega visokega šolstva je zadostno financiranje, se strinjajo vsi, tudi ministrica Stanka Setnikar Cankar. Zato bodo vendarle zapisali, da morajo do leta 2020 znašati sredstva za visoko šolstvo dva odstotka BDP. »Naša naloga je, da za vsako leto, ki nas še loči do 2020, določimo korake, kako bomo prišli do tega cilja,« je prepričan glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Veliko bolj pa se deležniki in pisci prvih izhodišč razlikujejo pri razmišljanju o najboljšem načinu upravljanja univerz. Zdaj bodo po besedah ministrice »skupaj ugotovili, kaj je za Slovenijo sprejemljivo«. Menda status quo.