Še 42 dni neprespanih noči

Študenti optimistični, da jim bo uspelo zaključiti študij. Podaljšanega roka zanesljivo ne bo.

Objavljeno
18. avgust 2016 19.55
Tina Kristan
Tina Kristan

Za vse fakultete, predvsem največje po številu študentov, bo prihodnjih 42 dni - takrat se izteče rok za dokončanje študija po starih programih - delovnih kot že dolgo ne. Enako velja za tiste, ki še pišejo ali ustvarjajo svoja zaključna dela. Teh je še vedno veliko. Tega roka, ki je bil določen že pred 12 leti, vztrajajo na ministrstvu, ne bodo podaljšali. Največ zagovorov bodo v prihodnjih tednih imeli na ljubljanski filozofski fakulteti.

Vsi naši sogovorniki, ki še pišejo nalogo ali le še čakajo na zagovor, so prepričani, da jim bo uspelo brez večjih zapletov diplomirati v roku. Tudi zato, ker imajo do zdaj tako z administrativnimi službami kot z mentorji dobre izkušnje. Na filozofski fakulteti ima možnost zaključiti dodiplomski študij še vsaj 638 ljudi (na septembrski rok je za zdaj 438 prijav za zagovore diplomskih nalog - ta številka se bo do začetka septembra, takrat se izteče prijavni rok, povečala vsaj še za dvesto, so prepričani), na fakulteti za družbene vede 420. Precej manj, 159 tako na do- kot podiplomski ravni, jih je na mariborski ekonomsko-poslovni fakulteti. Ta številka je bila, denimo, še pred dvema mesecema štirikrat višja.

Vse tri fakultete zagotavljajo, da bodo vsi, ki se bodo držali rokov in oddali kakovostno nalogo, imeli možnost to tudi zagovarjati. Nekatere fakultete menijo, da bo večini uspelo, drugje se bojijo, da bo marsikomu zmanjkal kakšen teden, še verjetneje mesec. Na filozofski fakulteti mora, denimo, skoraj sto dvopredmetnih študentov zagovarjati diplomo še na obeh programih.

Boljše in slabše naloge

Resno analizo o tem, kakšna je kakovost številnih nalog, ki bodo oddane v zadnjem hipu, v primerjavi z deli, ki so jih zagovarjali študenti lani ali leta pred tem, bo mogoče narediti šele po septembru. Čeprav se že kaže dvoje, dodajajo na fakulteti: prvič, da bo večina starih diplomskih del sicer ustrezala minimalnim zahtevam, ne bodo pa zelo kakovostna, in drugič, da bo med njimi tudi veliko zelo dobrih nalog zrelih oseb, ki znajo v diplomskem delu reflektirati svoje poklicne in strokovne izkušnje.

»Ohranjanje kakovosti zaključnih del je ena od glavnih prioritet,« trdijo tudi na fakulteti za družbene vede. Trenutno imajo razpisanih že po 30 zagovorov dodiplomskih in magistrskih del. Vseh dodiplomskih študentov, ki so opravili vse izpite in imajo veljavne prijave tem nalog, je sicer 420, v postopku ocenjevanja pa je še 60 magisterijev, ki jih bodo ob pozitivni oceni komisije avtorji zagovarjali ali avgusta ali septembra. Poleg teh ima možnost zaključiti študij še trinajst doktorskih študentov. Pričakujejo, da bo večini uspelo, vsem tistim, ki trenutno dneve in noči berejo in pišejo, pa svetujejo: »Naj ne obupajo. Ko bodo imeli diplomo v rokah, bo ves trud poplačan.«

»Verjamem, da mi bo uspelo«

Eden tistih, ki mu do strokovnega naziva, pridobljenega na fakulteti za družbene vede, manjka le še zadnji korak, je tudi Tine. »Verjamem, da mi bo uspelo diplomirati v roku. Še posebej ker bom takoj, ko odpošljem to elektronsko pošto, poslal svojemu mentorju spisano diplomo – od uvoda do sklepa, s statistično analizo podatkov in vsem, kar pritiče diplomskemu delu,« nam je zapisal včeraj zjutraj. Rok za oddajo se sicer izteče prvega septembra. Tako še ne ve, na kakšne birokratske ovire bo lahko naletel, upa pa, da jih bo čim manj. Pozitiven je tudi zato, ker ima z mentorjem zelo dobro izkušnjo: »Zelo mi zaupa. Dal mi je veliko svobode in s tem tudi odgovornost, ne da bi moral večkrat hoditi na konzultacije in preverjanja.«

Tine je zadnji izpit opravil že pred sedmimi leti, potem je dobil redno delo tekstopisca v oglaševalski agenciji, ki »zahteva celega človeka«, zato je za dokončanje študija zmanjkalo energije, predvsem pa volje. Oboje je zdaj turistični vodnik našel v zadnjih mesecih. »Ker se dobro poznam in ker se imam rad, sem večino diplome spisal pozimi, ko imamo vodniki (pre)več časa, in se s tem izognil pretirani živčnosti, ki bi jo čutil pri pospešenem pisanju diplome v zadnjem trenutku.«

Študij na fakulteti za družbene vede, sicer magistrski, končuje tudi Barbara. Nalogo je morala v skladu z roki za magistriranje po starih programih oddati že junija. Vse potrditve na različnih organih fakultete je dobila, čaka le še na datum zagovora. »Meni se je splačalo, da nisem magistrirala prej,« se pošali, saj bo tako za zagovor plačala manj, kot bi, denimo, lani. Na fakulteti so namreč letos zanj vsem ponudili 25-odstotni popust.

Z zaključevanjem študija, ki je ob lovljenju zadnjih rokov lahko zelo stresno, je Barbara zadovoljna. Tudi mentorja, pravi, sta ji bila ves čas na voljo. »Vedno sta mi na elektronsko sporočilo odgovorila zelo hitro. Dogovorili smo se za način dela, med drugim, da mi sporočita, kdaj mi bosta poslala komentarje. In rokov sta se vedno držala, kar je zame ključno.« Priznava, da je zelo kritična do sebe: »Res sta na nalogi napisana tudi mentorja, toda podpisana sem sama, in hočem, da bom tudi čez deset, dvajset ali trideset let stala za to nalogo.«

Tudi Marko, ki po več kot desetletnem premoru končuje študij na fakulteti za organizacijske vede, ki je članica mariborske univerze, optimistično gleda na zadnjih 42 dni. Naloge še ni oddal, načrtuje, da jo bo mentorju poslal do konca tedna. Že januarja 2004 je sicer opravil vse študijske obveznosti, nato pa »si izbral zelo neposrečeno temo, iz katere ni nikoli nastalo diplomsko delo«. Rodil se je prvi otrok, potem drugi in še tretji. »Vmes sem izbral novo temo, a motivacije je bilo spet premalo.« Zdaj druge možnosti kot končati študij, pravi, nima.

Vsem, ki si sicer želijo doštudirati po starih programih, verjetno ne bo uspelo. Na mariborski ekonomsko-poslovni fakulteti je, denimo, še pred dvema mesecema imelo možnost zaključiti študij 676 ljudi, zdaj jo ima le še 159 študentov na dodiplomskih in podiplomskih programih. Komur se ne bo izšlo po načrtih, bo moral preveriti, kako pridobiti izobrazbo po novih programih. Koliko in katere od opravljenih študijskih obveznosti mu bodo priznali, je odvisno od pravil posamezne fakultete.