Sindikati in ministrica danes o varčevalnih ukrepih v šolstvu

Ministrstvo je z novim letom brez dogovora s sindikati začelo izvajati ukrepe, težke deset milijonov evrov.

Objavljeno
19. januar 2015 09.34
mpi OŠ Brežice
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA
Po napovedanih varčevalnih ukrepih v šolstvu bodo danes za skupno mizo sedli predstavniki dveh šolskih sindikatov in ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar. Pri tem bodo sindikati najverjetneje ponovili svojo zahtevo, naj ministrstvo umakne deset milijonov težke varčevalne ukrepe v šolstvu.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je namreč s 1. januarjem brez dogovora s sindikati začelo izvajati ukrepe, s katerimi namerava letos privarčevati deset milijonov evrov. Ukrepi med drugim učiteljem ukinjajo plačilo za izvajanje učne pomoči učencem, zmanjšujejo sredstva za srednje in glasbene šole, interesne dejavnosti in šolo v naravi. Pri tem je na največje nasprotovanje naletelo ukinjanje plačila za učno pomoč, saj se mnogi bojijo, da bi bili lahko zaradi tega prizadeti predvsem učenci, ki potrebujejo takšno pomoč.

Protestu proti zategovanju pasu so se pridružili združenja pedagoških delavcev, pedagoški oddelki filozofske fakultete, združenje ravnateljev in nekateri sindikati. Vsi opozarjajo, da bo varčevanje prizadelo kakovost javnega šolstva, predvsem pa učence, ki potrebujejo učno pomoč.

Zveza društev pedagoških delavcev Slovenije, Slovensko društvo pedagogov, Andragoško društvo Slovenije, štirje pedagoški oddelki Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Visokošolski sindikat Slovenije, Neodvisni sindikat delavcev ljubljanske univerze ter Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so v skupni izjavi izrazili skrb predvsem nad odločitvijo ministrstva za izobraževanje, da učiteljem ne bo več plačevalo učne pomoči, ki jo nudijo učencem.

Po mnenju omenjenih takšen ukrep nedvomno kaže, da se Sloveniji tudi v prihodnje obeta politika, »ki si za ohranjanje kakovosti javnega izobraževanja ter izobrazbene ravni državljank in državljanov prizadeva s pomočjo krčenja za ta namen potrebnih javnofinančnih sredstev.«

Opozarjajo, da je učna pomoč namenjena učencem, ki zaradi osebnostnih, socialnih, zdravstvenih in drugih vzrokov težje dosegajo minimalne standarde znanja, zaradi česar z ukrepom »ni neposredno ogroženo le njihovo uspešno napredovanje v osnovnošolskem izobraževanju,« pač pa so ogrožene »tudi njihove možnosti za čim bolj optimalno izobraževalno pot«.

Na varčevanje so se ostro odzvali tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), v katerem opozarjajo, da bodo ukrepi zmanjšali kakovost javnega šolstva, zato zahtevajo, da jih ministrica umakne. Če bo ministrstvo vztrajalo pri posegih, pa napovedujejo, da bodo začeli zbirati podpise proti ukrepom, po potrebi pa odšli tudi pred vlado.

Varčevalne ukrepe v šolstvu so v petek na novinarski konferenci javno kritizirali tudi člani koalicijske SD, ki glede ukrepov pričakujejo pogovore znotraj koalicije. Poleg predstavnikov Sviza se bodo današnjega sestanka na ministrstvu udeležili tudi predstavniki Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR).