Denar za dodatno učno pomoč bo, a ne za vse leto

V Sindikatu vzgoje in izobraževanja so zadovoljni, a zaskrbljeni, ker naj bi ga že konec leta spet zmanjkalo.

Objavljeno
25. februar 2015 19.47
sku-UPI krožki
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič
Ljubljana – Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je obvestilo šole, da jim bo izplačalo denar za dodatno učno pomoč, interesne dejavnosti in subvencioniranje šole v naravi. V Sindikatu vzgoje in izobraževanja so zadovoljni, a zaskrbljeni, ker naj bi ga že konec leta spet zmanjkalo.

Petega marca bodo osnovne in srednje šole, osnovne šole s prilagojenim programom in zavodi, ki skrbijo za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami, dobili denar za izvedbo učne pomoči za letošnji januar in februar. Za opravljeno uro bodo prejeli 11,94 evra.

V prihodnjih mesecih bodo denar dobivali vsak mesec, enako kot pred spremembo zakonodaje. Enak znesek bodo šole prejele za interesne dejavnosti in za dodatno strokovno pomoč priseljencem pri pouku slovenščine. Šolo v naravi bo ministrstvo sofinanciralo in subvencioniralo tako kot v preteklosti – vsaka generacija bo upravičena do enega sofinanciranja v času devetletke. Za socialno šibke bo še dodatno subvencionirana.

Štrukelj: Težave prestavili v drugo polovico leta

Ker potrebnega denarja niso zagotovili z rebalansom proračuna za letos, je manjkajočo vsoto našlo finančno ministrstvo.

V Združenju ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije so zadovoljni, da bodo šole dobile denar, a dejstvo je, da bodo morale nekatera izplačila nekoliko zmanjšati, če bo želelo ministrstvo kaj privarčevati. Ali se bo to zgodilo s posegom v plače, je prezgodaj ugibati, saj se bo o tem moral pogajati šolski sindikat.

Varčevalni ukrepi so začeli veljati z letošnjim letom in povzročili ostre odzive med šolniki in strokovno javnostjo. Sviz je, denimo, zbral več kot 39.200 podpisov za ohranitev kakovostnega javnega izobraževanja in odličnost raziskovalnega dela. Glavni tajnik Branimir Štrukelj pravi, da so jih ukrepi na vrat na nos sredi šolskega leta presenetili, a jih preveva »določena stopnja zadovoljstva«, da njihovo prizadevanje in prizadevanje posameznih učiteljev ni bilo zaman: »Obstaja pa neko zavedanje, da se bodo izplačevala sredstva, ki jih v resnici ni – ministrica je ob sprejemanju rebalansa zagotavljala, da nimajo sredstev, kar pomeni, da se težave prestavljajo v drugo polovico leta.« Če finančno ministrstvo ne bo našlo rezerv, bi lahko zmanjkalo denarja takrat.

Na ZPMS zadovoljni zaradi otrok

Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije, pravi, da so z odločitvijo ministrstva zadovoljni, saj so ohranitev sofinanciranja – zlasti učne pomoči – predlagali tudi državnemu zboru. Čeprav bi varčevali pri učiteljih, na ZPMS menijo, da bi varčevali tudi pri otrocih: »Ne verjamem, da bi vsi učitelji privolili, da bi delali brezplačno.«