Študira skoraj polovica mladih

Mednarodni dan študentov: V Sloveniji več denarja za štipendije kot v EU. V vrhu po vključenih v terciarno izobraževanje.

Objavljeno
16. november 2014 19.03
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič
Ljubljana – Slovenija se po vključenosti mladih, med dvajsetim in štiriindvajsetim letom, v terciarno izobraževanje uvršča v svetovni vrh, kažejo podatki OECD. Študira namreč skoraj polovica mladih v tej starostni skupini.

Največ študentov, kar slaba tretjina, je vpisanih v družboslovne programe (družbene, poslovne, upravne in pravne vede) ter petina v programe s področja tehnike, proizvodnih tehnologij in gradbeništva, kažejo podatki statističnega urada. V zadnjem desetletju je število vpisanih na programe družboslovja upadlo, na tehniki pa zraslo. Narašča tudi delež študentov, ki so vpisani na študij naravoslovja, matematike, računalništva, zdravstva in sociale.

Izdatki za terciarno izobraževanje so pri nas leta 2011 znašali 1,37 odstotka, kar je nekoliko več od povprečja EU (1,27 odstotka). Slaba četrtina je bila namenjena za štipendije in druge pomoči študentom.

Vse bolj je dostopen tudi študij v tujini. Približno 2700 slovenskih študentov je po podatkih Eurostata študiralo v tujini, kar predstavlja 2,6 odstotka vseh študentov. V primerjavi z desetletjem nazaj se je ta delež povečal za slab odstotek.

V študijskem letu 2012/2013 je 1821 slovenskih študentov kratkoročno študiralo v tujini (od treh mesecev do enega leta) v okviru evropskega programa Erasmus, k nam pa je na izmenjavo prišlo 1920 tujcev. To je prvič, da je število tujih večje od števila domačih študentov, ki so odšli na študijsko izpopolnjevanje.

Sicer pa je bil današnji dan v spomin na nacistično okupacijo praške univerze pred petinsedemdesetimi leti razglašen za mednarodni dan študentov. Takrat so nacisti ustavili študentske demonstracije tako, da so aretirali številne študente, 1200 pa so jih deportirali v koncentracijska taborišča; devet študentov in profesorjev so ubili. Na isti datum leta 1989 pa so študentje na Češkoslovaškem nasprotovali komunističnemu režimu in tako začeli revolucijo, ki je kasneje povzročila padec režima. Ob dnevu študentov smo se pogovarjali z Žigo Schmidtom, predsednikom Študentske organizacije Slovenije.