»Ne smemo privoliti v kulturo strahu!«

V Slovenijo prihajajo uveljavljeni predavatelji, ki želijo staršem in pedagogom vliti pogum in zaupanje.

Objavljeno
03. april 2015 16.41
jer*deklice, petje
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si

»Najprej je treba človeku dati lastno vrednost, da je lahko dober starš,« je povedala Vera Grobelšek iz Zavoda za razvoj waldorfskih šol in vrtcev. Navezala se je na misli mednarodnega pedagoga in predavatelja Godija Kellerja, ki si prizadeva za vzpostavitev čim bolj toplih in konstruktivnih odnosov med učitelji in starši. Keller meni, da je za razvoj naših odnosov pomembno zaupanje. V Cankarjevem domu bo v petek, 17. aprila, predaval na konferenci z naslovom Izzivi sodobne pedagogike prav na to temo. Udeleženci se lahko priključijo tudi delavnici pod njegovim vodstvom, kjer bo tema opazovanje razvoja otroka.


»Godi Keller je humanist, ki človeka gane, saj si prizadeva, da bi vsak človek našel svoje mesto v družbi. Prva točka, za katero se zavzema, je, da si dovolimo reči: 'Sem dober starš.' Kajti brez lastne vrednosti težko vzgajamo. Šele ko sebi damo veljavo, lahko na otroka prenesemo srečo in mir,« pojasnjuje način delovanja pedagoga Vera Grobelšek.

Na konferenci bo predavala tudi uveljavljena in priljubljena britanskih avtorica s področja otroštva Sue Palmer. Njene knjige, kot so Toxic Childhood, 21th Century Boys in 21th Century Girls so na lestvici najbolj prodajanih knjig na Amazonu. Škotska pedagoginja in nekdanja ravnateljica je svetovalka ministrstva za izobraževanje v Britaniji ter številnih strokovnih organizacij za podporo vzgoji, pismenosti in otroštvu. Njeno pobudo za ohranitev otroštva, ki jo je leta 2007 objavil časnik Daily Telegraph, je podpisalo več kot sto strokovnjakov.

Čeprav Sue Palmer opozarja predvsem na pasti interneta in sodobne potrošnje, ki preži na otroke na vsakem koraku, bo konferenca usmerjena optimistično, pravijo organizatorji. »Osnovno je, da nikomur ne odvzamemo volje do sprememb. Ne smemo privoliti v kulturo strahu. Svet potrebuje borce, ki se zavedajo, da se človeštvo razvija na bolje in da ima vsaka generacija svoje potenciale.«

Tretji predavatelj, Britanec David L. Brierley, ki trenutno živi v Sloveniji, je ustanovitelj državno financirane Univerze Rudolf Steiner v Oslu na Norveškem. Je tudi svetovalec OECD (Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj). Njegovo prizadevanje je usmerjeno v ohranjanje in povečevanje umetniških vsebin na vseh nivojih izobraževanja. »Ugotavlja, da bi se moral vsak človek umetniško izražati, ne le izbrana peščica,« poudarijo organizatorji konference, kjer bo spregovoril o vlogi čustev v poučevanju in učenju.

K udeležbi na konferenci in delavnicah organizatorji vabijo starše, učitelje in profesorje kot tudi babice, dedke − vse, ki kakorkoli vplivajo na otroke.