Zaženi se: Hitreje, lažje in ceneje do boljšega mesta

Taktični urbanizem: nov pristop k testiranju urbanih sprememb.

Objavljeno
14. februar 2017 11.38
Zala Velkavrh
Zala Velkavrh

Kako bi bila videti vaša ulica, če bi namesto enega od parkiranih avtomobilov tam stala gugalnica? Si predstavljate nogometno igrišče na glavnem trgu? Si lahko zamislite glavno cesto vašega mesta brez avtomobilov in z veliko prostora za pešce?

Spremembo si najlažje predstavljamo v merilu 1 : 1

Urbane spremembe si težko predstavljamo, dokler se ne uresničijo. Danes si Ljubljančani središča mesta skorajda ne moremo predstavljati drugače kot cone za pešce, avtobuse in kolesarje, čeprav je še pred nekaj leti bilo videti popolnoma drugače. Da bi pokazali, kako je mogoče spremeniti mesto in hkrati preveriti, ali bodo predlagane spremembe dobro sprejete, so se nekateri prostorski načrtovalci oprijeli taktičnega urbanizma.

Med ukrepe taktičnega urbanizma spadajo na primer nenavadni prehodi za pešce, začasni parki, premično urbano pohištvo, kratkotrajne preureditve parkirnih mest s klopmi in zelenjem (pa tudi pingpong mizami), »pop-up« kioski s hrano in gverilske poti za kolesarje. Ker gre za akcije, ki so poceni, preproste in začasne, jih vse več urbanistov in urbanih aktivistov po svetu uporablja zato, da lokalnim prebivalcem in odločevalcem v merilu 1 : 1 pokažejo, kako bi lahko izboljšali mesto.

Urbani eksperimenti testirajo, kaj deluje in kaj ne

Taktični urbanizem je skupno ime za zbirko poceni in začasnih sprememb v urbanem okolju, s katerimi naj bi se izboljšale soseske in skupni prostori mesta, piše kanadska raziskovalka Laura Pfeifer. Gibanje, ki se je začelo približno okrog leta 2010 v ZDA, črpa navdih pri starejših začasnih projektih, kot je projekt začasnih plaž ob reki Seni v Parizu.

Poleg tega da je možno z začasnimi akcijami hitro izboljšati ulico, trg ali park, so posegi pomembni tudi zato, ker lahko lokalni prebivalci in obiskovalci testirajo, ali jim je nova ureditev všeč ali ne. To je za prostorske načrtovalce zelo pomembna informacija, saj se lahko na podlagi »uporabniške izkušnje« odločijo, kateri posegi so bili dobro sprejeti in kateri ne. Po idealnem scenariju mestne oblasti uspešen taktičnourbanistični eksperiment prevedejo v trajno ureditev.

Taktični urbanizem za testiranje javnega prostora v Idriji

Mariboru, Ljubljani, Kočevju, Celju in drugim mestom, kjer so že testirali akcije, ki spadajo v kategorijo taktičnega urbanizma, se letos pridružuje Idrija. Društvo ProstoRož in Inštitut za politike prostora (IpoP) bosta na izbranem območju Idrije skupaj s prebivalci ugotavljala, kako uporabljajo javni prostor, kaj si želijo od njega in kako ga lahko obnovijo in izboljšajo. Poleti bo izvedena večja prostorska akcija, s katero želijo ustvarjalci spodbuditi prenovo javnega prostora, ki bo prijazna do okolja in prebivalcev.