Cvrtniki za malo maščobe bolj pečejo kot cvrejo

Na ZPS so opravili test novodobnih cvrtnikov in ugotovili, da so dražji od klasičnih, pogosto manj učinkoviti in manj energetsko varčni.

Objavljeno
21. februar 2017 12.49
B. K.
B. K.

Ljubljana – Prva kulinarična asociacija na pust so krofi, flancati. Cvrtje. In tudi, če nekdo ni ljubitelj tako pripravljene hrane, bo ob novem testu Zveze potrošnikov Slovenije morda zastrigel z ušesi. Na ZPS pa so tokrat vzeli pod drobnogled novo generacijo cvrtnikov, takih, ki za obdelavo živila ne zahtevajo velike količine olja. In so torej, kot je splošno znano, bolj zdravi. Pravzaprav, pravijo, so takšni aparati na trgu že nekaj let.

Najdražji je bil najboljši

V ZPS so testirali devet cvrtnikov. Kupili so jih kot običajni potrošniki po cenah od 80 do 300 evrov. V tem primeru se ni ponovila običajna ugotovitev, da cena ne odseva kakovosti izdelka, saj je prav najdražji cvrtnik prejel najboljšo oceno med testiranimi izdelki, »dobro«, pet jih je bilo »povprečnih«, kar trije pa »pomanjkljivi«, in to predvsem zaradi slabe učinkovitost in prevelike porabe energije.

Testi razkrivajo, kako učinkoviti so ti aparati z novo tehnologijo pri pripravi ocvrte hrane, kako hitri in enostavni so za uporabo, pa tudi kakšna je tako ocvrta hrana. Strokovnjaki menijo, da novi cvrtniki bolj pečejo kot cvrejo, kar glede na način delovanja ne preseneča, lahko pa poznavalce prave ocvrte hrane odvrne od nakupa.

Uporaba aparatov z novo tehnologijo je enostavnejša, poleg tega lahko v njih tudi pečemo, na primer kolač. So pa novi cvrtniki – dražji.

Manj učinkoviti in bolj potratni

Izvajalci testiranja so v vzorčnih aparatih cvrli zmrznjen krompirček in preverjali, kako delujejo. Merili so temperaturo, čas cvrenja in ocenili senzorične lastnosti, pa tudi porabo energije in ocenili njihovo uporabnost ter varnost.

Opazili so, da temperatura olja ob vlaganju krompirčka v posodo aparata in med cvrenjem zelo niha, pa tudi razlike med posameznimi cvrenji so bile večje od pričakovanih. Zato so bile ocene slabše. Medtem ko klasične cvrtnike odlikuje prav natančnost vzdrževanja nastavljene temperature olja, so novi cvrtniki za ta kriterij dobili slabe ocene, trije med njimi celo negativno oceno.

Cvrtniki pa so razočarali tudi z relativno veliko porabo energije. Cvrenje z vročim zrakom je počasnejše, toliko bolj zaradi nihanja temperature. Varčen je bil le zmagovalni model. So pa novi modeli v primerjavi s klasičnimi cvrtniki prav vsi prijaznejši in varnejši za uporabo.

Na podlagi opravljenega testa ZPS priporoča, da pred odločitvijo za nakup novega cvrtnika za cvrtje z manj olja potrošnik dobro premisli, ali je zanj pomembneje, da ocvrto živilo vsebuje manj maščobe ali mu več pomeni pristna hrustljava skorjica, ki jo lahko ustvari le klasični cvrtnik.