Plačevali bomo z mobilnimi napravami

Novosti: potrošnik bo nekaj zasebnosti žrtvoval za udoben način nakupovanja.

Objavljeno
03. junij 2015 22.39
Milka Bizovičar, posebna poročevalka
Milka Bizovičar, posebna poročevalka
Barcelona – Konvencija edine evropske kartične sheme Vise Europe, namenjena trgom jugovzhodne Evrope, je nakazala smeri razvoja brezgotovinskega plačevanja. Medtem ko se v Sloveniji komaj privajamo na brezstično plačevanje s karticami, so v mnogih državah, tudi v tem delu Evrope, najmanj korak pred nami.

Pri uporabi sodobnih načinov plačevanja sta Poljska in tudi Češka med najbolj razvitimi. Na Poljskem je skoraj polovica kartic opremljena z brezstično tehnologijo – pri plačilu potrošnik kartico le prisloni k POS-terminalu in če vrednost nakupa ne presega določene vrednosti (po navadi okoli 20 evrov), identifikacija s PIN-kodo ni potrebna. Blagajno lahko zapusti hitreje, predvsem pa kartice ni treba izročiti trgovcu.

Od takšnega načina plačevanja pa je le še korak do uporabe mobilnih naprav v ta namen, poudarjajo v Visi in dodajajo, da je prav mobilno plačevanje zdaj najbolj 'vroče' področje: razvoj je čedalje hitrejši, priložnosti pa ogromno. Še vedno namreč potrošniki 80 odstotkov vseh plačil v znesku do 20 evrov opravijo v gotovini, v povprečju pa se vsak posameznik s plačevanjem sreča dvakrat na dan.

Potrošniki čedalje manj razmišljajo o zasebnosti, predvsem mlajše generacije dajejo prednost udobnemu nakupovanju. Nimajo težav s tem, da banka dostopa do informacij kot na primer, kje se gibljejo in kaj kupujejo, če v zameno lahko plačilo opravijo enostavno in hitro – podobno kot so vajeni uporabljati svoje mobilne naprave. Plačilo tako čedalje bolj ostaja v ozadju, pomembna je predvsem izkušnja. Če je storitev, ki jo banka ponudi potrošniku za plačevanje, enostavna, in se pri uporabi počuti gotovo, jo bo uporabljal, povzemajo v Visi. Regulatorji so ena glavnih ovir v razvoju novih načinov plačevanja. Po mnenju mnogih udeležencev konvencije številne možnosti, ki so na voljo na ameriškem in še katerem drugem trgu, ne morejo zaživeti v Evropi, ker je trg za to preveč reguliran. V EU je bila pred kratkim dokončno potrjena nova ureditev glede omejevanja medbančnih provizij, ki bo začela veljati decembra letos. V Visi ocenjujejo, da tovrstni ukrepi najbolj prizadenejo države, kjer še ni razvita infrastruktura, ki omogoča nove načine plačevanja – med njimi je tudi Slovenija.

Kartico kar v mobilno napravo

Med novostmi, ki jih v Sloveniji še ne moremo uporabljati, ker se nobena izmed bank še ni odločila za uvedbo, so tako imenovani mobilni POS-terminali. Namenjeni so manjšim trgovcem, ki imajo premalo prometa, da bi si lahko privoščili POS-terminal, in zato ne omogočajo brezgotovinskega plačevanja.

Velike spremembe se med drugim obetajo pri spletnem nakupovanju – potrošnik bo lahko z bistveno manj kliki opravil nakup, plastično kartico bo shranil kar v svojo mobilno napravo. V več državah banke storitev že omogočajo, odziv pa je menda izjemno dober.

Sodeč po odzivu nekaterih predstavnikov slovenskih bank na dogodku lahko pričakujemo, da bodo potrošniki po daljšem obdobju, ko naše banke – vsaj večina izmed njih – niso uvajale tovrstnih novosti, dobili na voljo nove možnosti (mobilnega) plačevanja.