Pametne igrače, ki si jih ne želite v svojem domu

Slovenske organizacije opozarjajo: V tujini na voljo igrače, ki so nova past za zasebnost otrok.

Objavljeno
12. december 2016 13.11
N. Č., STA
N. Č., STA

Ljubljana − Informacijski pooblaščenec in Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarjata na novo past za zasebnost otrok − pametne igrače. Čeprav takšnih igrač še ni mogoče kupiti na slovenskem trgu, so na voljo že v številnih evropskih državah.

Z razvojem interneta stvari − vsakodnevnih naprav, povezljivih s spletom − na trg prihajajo tudi igrače, ki zaradi povezljivosti s spletom omogočajo dodatne funkcionalnosti. Takšne igrače lahko snemajo pogovore z otroki in to pošiljajo na strežnike podjetij, ki razvijajo orodja za interaktivnost, kot je prepoznava govora. Pogoji uporabe igrač, kot sta lutka My Friend Cayla in inteligentni robot i-QUE, pa tem podjetjem omogočajo zelo široko uporabo pridobljenih podatkov, med drugim jih lahko delijo s tretjimi osebami, opozarjajo potrošniške organizacije.

Obenem pametne igrače pogosto omogočajo enostavno povezljivost z drugimi pametnimi napravami, kar pa lahko zaradi pomanjkljivih varnostih protokolov omogoča neznancem zvezo do igrač brez samega fizičnega dostopa in tako možnost komunikacije z otroki.

         Obstajajo igrače, ki si jih ne želite v svojem domu, saj niso tako nedolžne, kot se zdijo. Foto: I QUE robot

»Glede na to, da se otroci radi navežejo na svoje igrače, je zelo verjetno, da jim na ta način zaupajo tudi skrivnosti, ki jih drugim osebam ne bi. Ta občutljiva vsebina se po strežniku na strani proizvajalca posreduje tudi nedoločenim tretjim osebam, ki jo lahko uporabijo za namene trženja brez izrecne privolitve uporabnika,« še opozarjajo v ZPS.

Pametne igrače bi morale imeti možnost izklopa določenih funkcionalnosti, kot je zvočno ali slikovno snemanje, in brisanja že zbranih podatkov.

Kot so zapisali v ZPS, bodo pametne igrače v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke. Zveza se je zato pridružila kampanji Evropske potrošniške organizacije BEUC na temo pametnih igrač. Ukrepati pa so začele tudi številne potrošniške organizacije v ZDA.

Evropska potrošniška organizacija BEUC je prejšnji teden prek nacionalnih potrošniških organizacij v številnih evropskih državah, kjer se pametne igrače prodajajo, sprožila postopke proti več proizvajalcem zaradi kršitev zasebnosti in zakonov za zaščito osebnih podatkov.