Opozorilo ZPS: instant praški z vitamini niso običajna pijača

Gre za prehransko dopolnilo, s katerim ne gasimo žeje. Poleg tega niso primerni za vsakogar, niti za vsakodnevno uporabo.

Objavljeno
07. julij 2016 14.33
shutterstock zajtrk
Be. B.
Be. B.

Osvežilni vitaminski napitki so pravi hit, ki smo jih potrošniki z lahkoto sprejeli. Gre za preprosto pripravo instant praškov, ki so prav zaradi svoje lahke priprave postali tako popularni. Na Zvezi potrošnikov Slovenije pa so v okviru tržnega pregleda preverili vsebnost devetih instant praškov z vitamini. Vprašali so se, ali ti vitaminski napitki lahko nadomestijo vodo, nesladkani čaj in razne pijače, ki jih pijemo za žejo.

Po njihovih izsledkihje kar 7 od 9 instant praškov poleg ogromnih količin sladkorja vsebovalo toliko dodanih vitaminov, da jih lahko uvrščamo med prehranska dopolnila.

Zato ZPS opozarja, da instant praški niso primerni za vsakogar in za vsakodnevno uporabo. Tudi številne novejše raziskave kažejo, da vitaminski pripravki ne pripomorejo k trdnejšemu zdravju, temveč lahko, nasprotno, v nekaterih primerih zaradi prekomernega uživanja vitaminov celo škodijo.

Z enim kozarcem vitaminskega napitka, ki ga pripravimo po navodilih proizvajalca, bi zaužili od dve kocki in pol do pet in pol kock sladkorja.

»Instant napitki oz. praški, ki smo jih pregledali, so večinoma sestavljeni iz sladkorja in citronske kisline, dodano pa imajo aromo pomaranče, le en vzorec je imel dodan pomarančni sok v prahu. Od aditivov so praškom za lepo oranžno barvo dodana še barvila, karoteni, za uravnavanje kislosti natrijevi karbonati ali natrijevi citrati, za zgostitev pa gumi arabikum (E 414),« je značilnosti izbranih praškov predstavila Nika Kremić, prehranska strokovnjakinja iz Zveze potrošnikov Slovenije, ter dodala: »Pregledani izdelki so vsebovali tudi od sedem do deset različnih vitaminov, nekateri pa imajo dodane tudi minerale.«

S prehranskim dopolnilom ne gasimo žeje!

Če se želimo odžejati, ne smemo piti napitkov, pripravljenih z vitaminski praški, opozarjajo na ZPS. Instant praški so namreč prehranska dopolnila, ki so po definiciji živila, namenjena dopolnjevanju običajne prehrane.

»Prehranska dopolnila naj bi uživali le občasno, ko telo ta hranila zaradi različnih vzrokov bolj potrebuje ali če s hrano vnesemo v telo premalo vitaminov in mineralov, kar se običajno zgodi pri enolični ali nekakovostni hrani, neprimerni shujševalni dieti, zaradi bolezni, alergij in starosti,« opozarja Nika Kremić in dodaja: »Pijače z veliko energijsko vrednostjo, kot so instant napitki z veliko sladkorja, ne aktivirajo mehanizmov, ki v telesu in možganih uravnavajo sitost in zato tudi ne potešijo občutka lakote. Danes je tudi epidemiološko potrjena povezava med pogostejšim pitjem kaloričnih pijač in povečano telesno težo.«

Zaužitje vitaminov in mineralov, ki jih dobimo s sadjem in zelenjavo, ne smemo zamenjati s prehranskimi dopolnili. Foto: SHUTTERSTOCK

Z enim kozarcem napitka, pripravljenega z instant praškom, odrasla oseba v telo vnese kar polovico dnevne potrebe po vitaminih. Prehranska dopolnila pa niso nadomestek za uravnoteženo prehrano. Torej uživanje vitaminskih praškov nikakor ne more biti enakovredno uživanju zelenjave in sadja.

Zato na ZPS še opozarjajo:

1. Otrokom ne smete nenadzorovano dajati različnih prehranskih dopolnil, ampak se morate o tem najprej posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom. Vitaminski praški niso primerni za otroke, mlajše od štirih let.

2. Prepričajte se, da je na vitaminskem prašku označeno, da je namenjen otrokom. Če te označbe ni, je namenjen le odraslim, oziroma starejšim od 14 let!

3. Ne uživajte prehranskih dopolnil na »lastno pest«. Pred nakupom se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom, zlasti če jemljete zdravila za posamezno bolezen ali če želite dopolnilo ponuditi otroku.

4. Ne pijte sladkih pijač. Predvsem svojim otrokom za žejo ponudite vodo ali nesladkan čaj.

5. Bodite pozorni pri odmerjanju! Žlice in žličke so različno velike in hitro lahko prekoračite priporočeni odmerek. Ker gre za prehransko dopolnilo, svetujemo, da količino praška stehtate, saj se boste tako izognili prevelikemu odmerku.

6. Zdrav človek lahko »oskrbi« svoje telo z ustrezno količino vitaminov z raznoliko in uravnoteženo prehrano ter zdravim življenjskim slogom, ki vključuje tudi gibanje na prostem.