Varni na počitnicah

Po spletu svoje žrtve iščejo tudi lažne turistične agencije, lažni portali za prodajo letalskih vozovnic, celo lažni ponudniki storitve rent-a-car.

Objavljeno
30. junij 2017 23.46
Jasmina Mešić
Jasmina Mešić

Ste z mislimi že na dopustu? Dandanes najlažje načrtujemo dopust z iskanjem po internetu. Da bo brskanje med počitniškimi ponudbami čim bolj varno, smo pripravili nekaj koristnih nasvetov.

Prevare, ko iščete namestitev

Na portalu Airbnb goljufi oglašujejo stanovanja, ki ne obstajajo: poceni, prostorna, moderna in na odlični lokaciji. Velike obljube še podkrepijo s sanjskimi fotografijami, ki jih poiščejo kar na spletu. Ponudnik lažnega oglasa komunikacijo z vami spelje na svoj elektronski naslov, nato pa vas prepriča, da denar nakažete na njegov bančni račun, namesto da bi plačali prek platforme Airbnb. Komunikacija in plačevanje zunaj portala pomenita neupoštevanje pravil Airbnb, zato v primeru oškodovanja niste upravičeni do nadomestila.

Če se odločite za najem apartmaja prek zasebne ponudbe, je največje tveganje, da rezervirate in plačate neobstoječi apartma. Zato ponudbe iščite na uveljavljenih posredniških portalih oziroma spletnih oglasnikih, kjer so na voljo ocene in izkušnje drugih uporabnikov. Izogibajte se nakazilu denarja neposredno na bančni račun ponudnika, še zlasti če od vas zahteva plačilo prek sistema Western Union − potem je to velik znak STOP.

Po spletu svoje žrtve iščejo tudi lažne turistične agencije, lažni portali za prodajo letalskih vozovnic, celo lažni ponudniki storitve rent-a-car. Goljufi postavijo privlačno spletno stran in obljubljajo neverjetno ugodne cene aranžmajev, za spletno predstavitvijo pa ne stoji nobeno registrirano podjetje. Takšne lažne ponudbe hitro prepoznate po neverjetno ugodnih cenah. Prav tako preverite vse kontakte, navedene na strani. Če »agencija« uporablja brezplačni elektronski predal, na primer gmail, je to znak za previdnost. Če na strani ni nobenih podatkov o registriranem podjetju, se raje ustavite.

Katero internetno povezavo izbrati?

Ko končno prispete na svojo počitniško destinacijo, bo verjetno na razpolago več možnosti dostopa do interneta, vendar niso vse enako varne.

Ko se v internet povezujete prek Wi-Fi, izberite znano omrežje (hotel, kamp, muzej, restavracija itd.), ki je po navadi tudi zaščiteno z geslom. Zavedajte se, da lahko vaše brskanje opazujejo vsi drugi, ki so v istem omrežju.

Če pri povezovanju v izbrano brezžično omrežje v brskalniku naletite na opozorilo o neveljavnem digitalnem certifikatu, je to morda znak, da nekdo poskuša prestrezati vaš promet. V tem primeru raje izberite drugo omrežje.

Če v brskalniku zagledate obvestilo o neveljavnem certifikatu, raje izberite drugo omrežje. Foto: Varni na internetu

Pri storitvah, ki zahtevajo uporabniško ime in geslo (elektronska pošta, facebook, paypal itd.), uporabite namenske aplikacije, v brskalniku pa pazite, da gre za varen prenos (HTTPS in znak ključavnice). Za dostop do občutljivih podatkov (npr. služba, spletno bančništvo) uporabite zaščiteno povezavo VPN. Če nimate lastne rešitve VPN, pred odhodom preglejte izbiro ponudnikov VPN na spletu.

Za povezovanje v internet raje izberite mobilni prenos podatkov kot pa brezplačno omrežje Wi-Fi, če paket pri vašem ponudniku mobilne telefonije to omogoča in so stroški gostovanja v tujini za vas sprejemljivi. Uporaba javnih računalnikov pa je primerna zgolj za pregled vremenske napovedi, novic, iskanje lokacij na zemljevidu, ne smete pa uporabiti storitev, v katere se prijavite z geslom (facebook, e-pošta, paypal, e-bančništvo ...).

Še več nasvetov najdete tudi v priročniku Varni na internetu, tudi na počitnicah.

Prenesite priročnik z nasveti, kako varno uporabljati internet na dopustu. Foto: Varni na internetu

***

Jasmina Mešić je koordinatorica programa Varni na internetu.

Program Varni na internetu je nastal, da bi ozaveščal o nevarnostih, ki prežijo na povprečnega spletnega uporabnika. Ta vsakodnevno uporablja spletno bančništvo, nakupuje v spletnih oglasnikih in spletnih trgovinah, komunicira prek družbenih omrežij, na spletu išče informacije in opravlja različne počitniške rezervacije.

Njihova naloga je, da širšo javnost informirajo o vseh vrstah spletnih goljufij, katerih posledica je finančno oškodovanje žrtve, opozarjajo na varno uporabo spletnega bančništva in poudarjajo pomen varovanja naše identitete na družbenih omrežjih.

V programu Varni na internetu še posebej veliko pozornosti namenjajo ozaveščanju uporabnikov o aktualnih spletnih prevarah in jih učijo prepoznavati najočitnejše znake spletnih prevar. Njihovi strokovni sodelavci pa nudijo brezplačno svetovanje tako fizičnim osebam kot podjetjem in organizacijam.

***

Po dosjeju prispevkov Varni na internetu lahko brskate TUKAJ.