Žitni kosmiči s sadjem so bolj sladica kot zajtrk

Februarsko Miporjevo primerjalno ocenjevanje se sprašuje, koliko je zajtrk iz žitnih kosmičev z dodatkom suhega sadja res zdrav.

Objavljeno
13. februar 2017 17.25
photos/hranjenje
Božena Križnik
Božena Križnik

Ljubljana – Ta mesec so na Zvezi potrošnikov Slovenije oziroma na njenem Mednarodnem inštitutu za potrošniške raziskave (Mipor) pod dobnogled vzeli žitne kosmiče s suhim sadjem, ki jih običajno pojemo za zajtrk. Ocenjevanje je pokazalo, da je živilo na splošno, pri vseh proizvajalcih, sicer res bogato z vlakninami, vsebuje pa tudi veliko manj zaželenega - sladkorja.

Ocenjevalci so primerjali devet vzorcev mešanic žitnih kosmičev in suhega sadja različnih proizvajalcev in trgovskih blagovnih znamk, zanimalo pa jih je predvsem, v kolikšni meri so izbrana živila zdrava in uporabna kot sestavni del zdravega zajtrka. Ocenjevanje je bilo v sklopu državne koncesije za opravljanje javne službe primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev, katere rezultati so brezplačno dostopni na spletni strani www.potrošnikovZOOM.si. Na voljo so vsem, ne le članom ZPS, saj ocenjevanje sofinancira ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Omenjene mešanice so zelo raznolike, vsebujejo pa različna žita (rž, oves, pšenica, ječmen, pira in koruza), ki so jim dodali suho sadje. Tega je v celotni mešanici od 13,7 do 43 odstotkov. Največ je rozin, sledijo bananin čips, jabolka, marelice, slive, fige, hruške in breskve. V nekaterih izdelkih so tudi maline, dateljni, ananas in jagode. Pripravljena mešanica navadno vsebuje še kakšen odstotek semen (sončnična, bučna in lanena) ter oreščkov.

Je to torej zdrav zajtrk? Merilo za zdrav zajtrk je, da vsebuje veliko vlaknin in malo sladkorja, maščob in beljakovin. Kar zadeva vlaknine, so ocenjevana žita dobila pričakovano dobre ocene (zelo dobro). Meja vsebnosti je pri 6 gramih na 100 gramov živila, vzorci pa so vsebovali od od 7,5 do 10,7 grama prehranskih vlaknin na 100 gramov izdelka.

Pri sladkorju in maščobah pa omenjena živila pogrnejo na izpitu. Priporočen dnevni vnos sladkorja je 50 gramov, mešanice iz tokratnega primerjalnega ocenjevanja pa ga vsebujejo kar 11 do 24,5 grama na 100 gramov izdelka, kar je v povprečju 19 gramov sladkorja v 100 gramih ali več kot tretjina priporočenega dnevnega vnosa.

Poleg tega so običajne sestavine žit za zajtrk tudi maščoba in nasičene maščobne kisline. Pregledani izdelki po besedah Nike Kremić iz ZPS vsebujejo od 3,2 do 7,6 gramov maščobe v 100 g in od 0,5 do 3 grama nasičenih maščobnih kislin. Med devetimi izdelki je le en izdelek dobil oceno prehranskega profila dobro in en izdelek oceno pomanjkljivo, vsi ostali pa oceno povprečno.

Ocenjevalci ZPS pa so opazili še eno zvijačo, in sicer velikost porcije (običajno 30 do 50 gramov). Proizvajalci pogosto priporočijo nerealno majhne porcije (30 gramov kosmičev namreč pomeni samo dobre 3 jedilne žlice), saj lahko tako na sprednjo stran izdelka zapišejo manjšo energijsko vrednost. Vedo namreč, da je veliko kupcev pozornih predvsem na kalorije, opozarja Nika Kremić.