Zaženi se: Domača kinopredstava

Kako organizirati filmski večer na prostem?

Objavljeno
27. februar 2015 17.02
Zala Velkavrh
Zala Velkavrh

Kino na prostem je izjemno prijetna poletna aktivnost, za katero načeloma potrebujete štiri stvari: dober film, projektor, platno in zvočnike. Zato bi bilo škoda, da bi jo omejili na lasten vrt ali dvorišče.

Da oprema deluje, morate na ulico, na parkirišče, v park ali kakšno drugo izbrano prizorišče speljati elektriko. Poleg tega potrebujete nekaj stolov. Če jih imate premalo, si pomagate z zaboji (najboljši so tisti od piva) ali čim podobnim ali pa prosite povabljene, naj si svoje sedišče prinesejo sami. Načeloma manjkajo le še neobvezne kokice.

Zdaj vam je morda ideja o kinu na prostem postala všeč. Želite si, da bi vaše projekcije obiskalo več ljudi. Želite si, da projekcija teče gladko, da se ljudje zabavajo in da zaradi nje tudi vi nimate nobenih težav. Čaka vas še birokratski del organizacije dogodka. Glede na to, da je filmski večer pod zvezdami kulturni dogodek, morate poznati zakone in uredbe, ki se tičejo organizacije javne prireditve.

Lokacija in zvok

Če prireditev organizirate na lastnem zemljišču, boste imeli z birokracijo še najmanj težav. Za večino ta možnost ne pride v poštev, predvsem zato, ker nimamo lastnih parcel, ki bi bile primerne za takšne dogodke. Pogosto bo za projekcije v mestih primeren kakšen javni prostor. Ker javni prostori niso vedno v lasti občine, morate najprej ugotoviti, kdo je lastnik prostora. Pri tem imate dve možnosti: malo povprašajte naokrog ali pa sledite tej povezavi. Soglasje lastnika zemljišča, kjer prirejate kino na prostem, boste potrebovali tudi pozneje, ko boste dogodek prijavili policiji.

Kinopredstava potrebuje zvočno podporo, zvočniki pa so naprave, ki povzročajo hrup. Načeloma bi morali imeti za obremenjevanje okolja s hrupom tudi dovoljenje pristojnega organa občine, v kateri organizirate projekcijo, ali celo dovoljenje ministrstva za okolje in prostor. Po naših izkušnjah tudi brez tega dovoljenja ni posebnih težav, če nimate res močnih zvočnikov in če projekcijo zaključite do 22. ure, ko ni več dovoljeno motiti počitka s hrupom.

Avtorski filmi, avtorske pravice

Javne projekcije filmov brez predhodnega dogovora z ustvarjalci ali distributerji niso dovoljene in so zaščitene z zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah. Po drugi strani je film tako mlada umetniška zvrst, da je seznam filmov, ki so jim avtorske pravice zastarale in jih torej lahko brez zadržkov predvajate, relativno kratek.

Če dogodek delate z zelo omejenim budžetom, torej brez denarja, si boste stežka privoščili provizije filmskim distributerjem. Bolj se obnese, da pišete mladim in neuveljavljenim filmskim ustvarjalcem, če vam film za projekcijo odstopijo brezplačno. Včasih bo ta metoda delovala tudi pri nekaterih uspešnih (slovenskih) filmarjih.

Kino na policiji

Vsako prireditev, tudi kinopredstavo na prostem, boste morali najmanj pet dni pred načrtovano projekcijo prijaviti na policijski postaji, na območju katere bo potekala projekcija. Za prijavo prireditve organizator ni pomemben. Kino na prostem lahko organizira posameznik, društvo ali kakšna druga pravna oseba. V prijavi morate navesti trajanje prireditve in načrtovani program dogodka. Policijo zanima varnost dogodka, zato morate v prijavi navesti vodjo prireditve, vodjo rediteljev in način varovanja dogodka. Če ne delate res velikega dogodka in če se kinopredstava ne bo sprevrgla v nočno zabavo, za varovanje ne potrebujete profesionalne varnostne službe. Prilogi boste morali priložiti še soglasje lastnika prostora in dokazilo, da ste pisno obvestili lokalno skupnost.

Prijava na policijo zagotavlja, da boste imeli bistveno manj težav, če bi koga od sosedov kino na prostem zmotil in bi dogodek prijavil policiji. Upamo, da se to ne bo zgodilo in bodo vsi sosedje prišli na vašo kinopredstavo.

Vso srečo z organizacijo!

***

Pri organizaciji dogodka vam lahko pomaga Vodič po birokraciji (VOBI).

Zala Velkavrh je članica društva Prostorož in skupaj z Gregorjem Berkopcem soavtorica projekta VOBI.